Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie na co najmniej krajowym poziomie.

Wnioski o stypendium rektora można złożyć w pełni elektronicznie

Sprawdź jak złożyć wniosek    


Stypendium dla studenta 1 roku studiów I stopnia

Warunki

Stypendium rektora może otrzymać student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
a) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego;
b) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach ustawy o sporcie.

Liczba stypendiów przyznawanych studentom 1 roku jest nieograniczona, tzn. każdy student, który spełni powyższe warunki i poprawnie złoży wniosek otrzyma stypendium.

Wymagane dokumenty

- dokument potwierdzający uzyskanie tytułu laureata olimpiady międzynarodowej;
- dokument potwierdzający uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- dokument potwierdzający uzyskanie tytułu medalisty co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach ustawy o sporcie.


Stypendium dla studentów wyższych lat - za wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe

Stypendium rektora studentom wyższych lat przyznaje się w trybie konkursowym na podstawie sumy uzyskanych punktów. Stypendium otrzymuje określony procent najlepszych studentów na danym kierunku, który ustalany jest na początku roku akademickiego (nie większy jednak niż 10%). Pod uwagę brane są średnia ocen, osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz sportowe. Katalog osiągnięć, a także ich dokładna punktacja wyszczególnione są w Regulaminie świadczeń dla studentów Politechniki Gdańskiej. Tam też można znaleźć informacje dotyczące podziału puli stypendiów na semestry, specjalności etc.

Suma punktów obliczana jest za pomocą wzoru:

Liczba punktów = 0,25 * x1 + 0,25 * x2 + 0,25 * x3 + 0,25 * x4

gdzie:
x1 – punkty uzyskane za wysoką średnią ocen;
x2 – punkty uzyskane za osiągnięcia naukowe;
x3 – punkty uzyskane za osiągnięcia artystyczne;
x4 – punkty uzyskane za osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie na co najmniej krajowym poziomie.

W każdym z kryteriów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Współczynnik x1 ustala się od średniej 3,800 za pomocą wzoru:

x1 = (x - 3,799) * (100/1,201)

gdzie:
x – średnia ocen uzyskana przez studenta; dla średniej poniżej 3,800 współczynnik x1 wynosi 0.

O stypendium rektora na studiach I stopnia wnioskuje się raz w roku akademickim i przyznawane jest na dwa semestry (poza ostatnim semestrem studiów 7-semestralnych). Na studiach II stopnia natomiast wnioskuje się o stypendium co semestr i przyznawane jest na okres jednego semestru.

Ważne!
  1. Student 1 semestru studiów II stopnia może ubiegać się o stypendium rektora w ciągu 15 miesięcy od ukończenia studiów I stopnia.
  2. Jeśli student ubiega się o stypendium na podstawie ocen zdobytych na innej uczelni, to do wniosku koniecznie trzeba załączyć suplement do dyplomu.
  3. Średniej nie wylicza się w procesie przyznawania stypendium rektora w przypadku, gdy student nie zaliczył któregokolwiek z przedmiotów (ocena 2 lub brak oceny) realizowanych na semestrach, na podstawie których student ubiega się o stypendium.
  4. Brane są pod uwagę oceny z dwóch ostatnich semestrów w przypadku studiów I stopnia oraz z jednego ostatniego semestru w przypadku studiów II stopnia. Wyjątkiem są studenci 1 semestru studiów II stopnia, których ostatni rok studiów I stopnia trwał 2 semestry (brane pod uwagę są oba ostatnie semestry).
  5. Średnią ocen przyjmuje się na dzień 31 października - w przypadku wnioskowania o stypendium na semestr zimowy oraz na dzień 12 marca – w przypadku wnioskowania na semestr letni. Jeśli z jakichś przyczyn wciąż nie masz wpisanych wszystkich ocen, skontaktuj się z nami mailowo.
  6. Brane pod uwagę są osiągnięcia z dwóch ostatnich semestrów.
  7. Pamiętaj, aby starannie wypełnić formularz wniosku w systemie MojaPG. Jeśli nie zgłosisz swoich osiągnięć, to nie zostaną one ocenione. Im dokładniej to zrobisz, tym mniejsza szansa na błąd Komisji i konieczność odwołania się.
  8. W przypadku osiągnięć sportowych, uwzględniane jest jedno najwyżej punktowane osiągnięcie w danej dyscyplinie. Oceniane są one przez Centrum Sportu Akademickiego, a decyzja Centrum jest dla Komisji wiążąca. Warunkiem przyznania punktów za osiągnięcia sportowe jest nienaganna postawa studenta jako sportowca (również oceniana przez CSA).
Zasady dokumentowania osiągnięć
  • Publikacje – dokument zawierający datę i miejsce publikacji
  • Wystąpienie konferencyjne/poster - dokument zawierający datę, miejsce, tytuł i formę wystąpienia oraz nazwę wydarzenia
  • Laureat konkursu - dokumentu potwierdzający fakt uzyskania tytułu laureata konkursu oraz regulamin konkursu
  • Udział w projekcie/grancie - zaświadczenie potwierdzające od opiekuna naukowego lub dziekana
  • Studiowania na dwóch kierunkach studiów - zaświadczenia potwierdzające fakt studiowania na innym kierunku i otrzymania terminowej rejestracji na kolejny semestr.
  • Merytoryczny udział w organizacji wydarzeń popularyzujących naukę (wymienionych w regulaminie) – zaświadczenie od organizatora wydarzenia
  • Dokumenty w języku innym niż polski lub angielski – tłumaczenie przysięgłe