Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności - jest to jedyne kryterium oraz spełniający ustawowe warunki. Stypendium nie zależy od sytuacji materialnej.
Aby otrzymać stypendium należy złożyć wniosek wraz z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności. O stypendium można zawnioskować w pełni elektronicznie.
Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami przyznane jest w danym roku akademickim na okres do 10 miesięcy. W przypadku, gdy ostatni rok studiów zgodnie z planem trwa jeden semestr - stypendium wypłacane jest tylko do końca tego semestru na okres do 5 miesięcy.
Wyjątek: Jeżeli ważność orzeczenia kończy się w trakcie roku akademickiego, stypendium przyznawane jest na okres do końca okresu ważności orzeczenia. Jeżeli student złoży nowy wniosek wraz z nowym, ważnym orzeczeniem niezwłocznie po jego otrzymaniu, stypendium może zostać przyznane od miesiąca ważności orzeczenia.
Przedłużenie ważności orzeczeń
Student, który w trakcie ważności orzeczenia (także przedłużonego ustawą do 30 września 2024 r.) złoży wniosek o wydanie nowego orzeczenia, może ubiegać się o stypendium na podstawie posiadanego orzeczenia oraz zaświadczenia potwierdzającego złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia. "Stare" orzeczenie zachowuje ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Zatem studenci, których ważność orzeczenia automatycznie została przedłużona do dnia 30 września 2024 r. powinni przed złożeniem wniosku o stypendium w październiku, jeszcze w trakcie wakacji złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia.