Data dodania: 2023-05-08
Zbiory zabytkowe Biblioteki Politechniki Gdańskiej
Do najstarszych w kolekcji należą dwa XVI-wieczne dzieła astronomiczne: Theoricae novae planetarum Georga Peuerbacha z ok. 1542 roku oraz dzieło jego ucznia, Johannesa Regiomontanusa, pt. Scripta clarissimi mathematici, pochodzące z 1544 roku. Nie można pominąć również znamienitych uczonych, których dzieła znajdują się w kolekcji zabytkowej Biblioteki PG. Należą do nich m.in.: Galileusz, Isaac Newton, François Viète, Immanuel Kant, Leonhard Euler, Kartezjusz czy Christian Wolff. Na co dzień ten cenny księgozbiór przechowywany jest w magazynach, a jedynie wyjątkowe okazje, wydarzenia czy goście specjalni sprawiają, że cymelia opuszczają biblioteczne pomieszczenia. Stare druki są świetną okazją do promowania nie tylko wyjątkowego zbioru, ale także Biblioteki oraz Politechniki. Biblioteka aktywnie uczestniczy w organizowanych przez PG wydarzeniach naukowych i kulturalnych, gdzie prezentuje najcenniejsze zbiory. Można było je zobaczyć m.in. podczas Dnia Otwartego na Politechnice Gdańskiej oraz w trakcie Tygodnia Bibliotek.
Niecodzienną okazją do opowiedzenia o księgozbiorze, a szczególnie o wyjątkowym rękopisie, był materiał przygotowany przez TVP3 Gdańsk, wyemitowany 6 marca 2023 roku. W czasie rozmowy Anna Sobolewska, kustoszka BPG, przeniosła widzów w świat XVIII-wiecznej Europy Zachodniej, po której podróżował młody gdańszczanin Nathanael Jacob Gerlach wraz ze swym mentorem i nauczycielem Christianem Gabrielem Fischerem. Owa podróż stała się tematem rękopisu, który skrupulatnie, każdego dnia spisywał nauczyciel.
Dziennik z objazdowej, naukowej podróży stał się tematem wspólnego projektu Biblioteki Politechniki Gdańskiej i Instytutu Kultury Miejskiej, gdzie na nowo odczytano dawne pismo – kurrentę – i przełożono na język niemiecki, zrozumiały i czytelny dla użytkowników, zarówno badaczy, naukowców, jak i pasjonatów szeroko pojętej historii. Zaangażowany zespół specjalistów – językoznawców, historyków i germanistów – rozszyfrował rękopis na nowo, a efekty tej pracy widoczne są w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej (pbc.gda.pl), gdzie każda strona ma swoje równoległe odwzorowanie.
-
2023-12-19
Wesołych świąt. Wszystkich świąt