Zajęcia mają na celu przedstawienie uczestnikom podstaw zasad działania poszczególnych sposobów konwersji energii.
Zajęcia będą prowadzone w przystępny sposób tak, aby każda osoba, również niezwiązana z naukami technicznymi, była w stanie poznać poszczególne aspekty najbardziej podstawowych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej.
Głównym celem zajęć jest obiektywne przedstawienie zarówno zasad technologicznych poszczególnych sposobów konwersji energii, jak również obalenie mitów dotyczących ich zastosowań w kontekście energetyki światowej i europejskiej.
Energetyka wiatrowa:
Wykład dotyczy energetyki wiatrowej. Elektrownią wiatrową nazywamy zintegrowany system urządzeń produkujących energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Energia uzyskana w ten sposób jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku ze względu na to, że jej produkcji nie towarzyszy spalanie żadnego paliwa konwencjonalnego. Wiatr jest w niewyczerpanym, darmowym i szeroko dostępnym źródłem energii, a jego wykorzystanie w produkcji energii to doskonały sposób na redukcję gazów cieplarnianych, poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego. Odnawialne źródła energii, w tym energia pochodząca z wiatru, wpisują się w cele polityki energetycznej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jakie są podstawy fizyczne działania elektrowni wiatrowej? Jak sytuacja wygląda w Polsce i na świecie? Wykład ten pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na niektóre z tych pytań.
Energetyka wodorowa:
Co łączy Juliusza Verne, katastrofę Hindenburga, Toyotę Mirai i Solec Kujawski?Wykład zabierze nas w podróż obejmującą różne aspekty technologii wodorowych: wytwarzanie wodoru, transport, składowanie i wykorzystanie. W jakich aspektach naszego życia można wykorzystać energię wodorową? Czy technologia będzie działać w sposób scentralizowany czy będzie rozproszona? Jak można połączyć technologie wodorowe z OŹE? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszą Państwo w trakcie wykładu.
Energetyka słoneczna:
Podczas wykładu omówione zostaną możliwości wykorzystania energii Słońca, głównie za pomocą kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Omówiona zostanie zasada działania tych urządzeń, ich sprawność, wykorzystywane materiały oraz możliwości poprawy parametrów ich pracy. Ponadto przeprowadzimy analizę opłacalności wykorzystania tego typu urządzeń w warunkach meteorologicznych panujących w Polsce.
Energetyka jądrowa:
Energetyka jądrowa to w dzisiejszych czasach bardzo często pojawiający się w rozmowach temat. Dotyczy to zarówno rozmów prowadzonych na szczeblach decyzyjnych, jak i dyskusji codziennych. Od wielu lat dyskusje pomiędzy zwolennikami tego sposobu konwersji energii, a jego przeciwnikami są bardzo ogniste. W trakcie wykładu postaramy się, aby emocje zostawić poza dyskusją. Omówimy najpopularniejsze rozwiązania dotyczące budowy reaktorów jądrowych, stosowane dzisiaj jak i również te stosowane przed laty (włączając w to w reaktory typu RBMK). Omówimy wykorzystanie energii jądrowej w Europie i na świecie. Pokrótce również zajmiemy się możliwymi problemami z gospodarką odpadami radioaktywnymi i jak wpływa to na ogólny bilans ekologiczny tego rozwiązania. Po wykładzie planowana jest krótka dyskusja.
Dla kogo: dorośli, uczniowie II i IV klasy liceum
Forma zajęć: wykłady on-line
Efekty kształcenia: podniesienie wiedzy i świadomości dotyczącej zagadnień związanych z energetyką
Liczebność grupy: maksymalnie 40 osób
Jednostka realizująca: Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej
Osoby prowadzące zajęcia, podane w kolejności prowadzenia modułów tematycznych:
- dr inż. Jakub Karczewski
- dr inż. Tadeusz Miruszewski
- dr inż. Sebastian Wachowski
- dr hab. inż. Beata Bochentyn, Profesor uczelni
- dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Profesor uczelni
Miejsce zajęć: zajęcia on-line odbywają się na Platformie eNauczanie (osoby zapisane otrzymują dostęp do platformy).