Organy uczelniane bezpośrednio zaangażowane w przestrzeganie równego traktowania na PG | Politechnika Gdańska

Rzecznik praw i wartości akademickich na PG w kadencji 2020–2024

prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń
e-mail: rzecznikpraw@pg.edu.pl
tel. +48 600 080 760

Zgodnie z § 51 Statutu PG w Uczelni powołuje się rzecznika, który stoi na straży praw i wartości akademickich. Rzecznik w swoich działaniach jest bezstronny, kieruje się interesem Uczelni oraz zasadami równego i merytorycznie uzasadnionego traktowania wszystkich członków wspólnoty akademickiej. Do zadań rzecznika należy w szczególności:

1. prowadzenie mediacji i rozwiązywania sporów między członkami wspólnoty Uczelni,
  2. dbałość o dobry wizerunek Uczelni.

W celu realizacji swoich zadań rzecznik ma prawo do:

1. kierowania pisemnych wniosków do organów Uczelni lub do osób pełniących funkcje kierownicze w Uczelni;
  2. wglądu do dokumentów Uczelni, w zakresie niezbędnym do realizacji zadań rzecznika, o ile powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie stanowią inaczej;
  3. udziału w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni z prawem zabrania głosu;
  4. udziału w charakterze obserwatora we wszystkich etapach postępowania związanego z dochodzeniem odpowiedzialności dyscyplinarnej członków wspólnoty Uczelni, w tym do przedstawiania swojego stanowiska w sprawie rzecznikowi dyscyplinarnemu lub komisji dyscyplinarnej.

Organ jednoosobowy, przewodniczący organu kolegialnego albo osoba pełniąca funkcję kierowniczą są obowiązani udzielić odpowiedzi na pisemny wniosek rzecznika. Odpowiedzi udziela się w formie pisemnej, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wniosku. W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na wniosek rzecznika w terminie, odnośny podmiot jest obowiązany zawiadomić rzecznika o czynnościach podjętych w celu udzielenia odpowiedzi oraz o przewidywanym terminie jej udzielenia.

Rzecznik ds. równego traktowania

dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi
e-mail: rownetraktowanie@pg.edu.pl

Do zadań rzecznika należy:

1. badanie i monitorowanie przestrzegania zasad dotyczących równego traktowania i przygotowanie raportów dla władz uczelni;
  2. przygotowanie propozycji rozwiązań i działań dla władz uczelni i wydziałów na rzecz równego traktowania dla całej społeczności akademickiej w celu usprawnienia przestrzegania zasad równego traktowania na PG, w tym przygotowanie propozycji działań na rzecz osób i grup narażonych na dyskryminację lub jej doświadczających;
  3. przygotowanie propozycji dotyczących rozpowszechniania wiedzy w zakresie przestrzegania zasad równego traktowania (spotkania, szkolenia, seminaria i warsztaty);
  4. ścisła współpraca z Rzecznikiem praw i wartości akademickich PG;
  5. współudział w tworzeniu strategii i planów jej realizacji w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy oraz równego traktowania;
  6. doradztwo w zakresie opiniowania istniejących na Uczelni procedur i praktyk związanych z równym traktowaniem;
  7. udzielenie konsultacji w zakresie wspierania pracowników i studentów w sprawach dotyczących równego traktowania.

W latach 2017 oraz 2020 przeprowadzono dwie ogólnouczelniane ankiety dotyczące oceny warunków pracy, bezpieczeństwa i stanu przestrzegania zasad równego traktowania na PG, a wyniki zostały przedstawione władzom uczelni. Wyniki zostały wykorzystane m.in. do przygotowania i wdrożenia planu równości płci na PG (tzw. Gender Equality Plan).  Za pośrednictwem pełnomocnika rektora PG ds. równego traktowania, PG współpracuje z innymi organizacjami, instytucjami i uczelniami w skali kraju i Europy, tak aby działania w tym zakresie były skoordynowane i zgodne z najwyższymi standardami (np. udział w europejskim projekcie ACT).

Komisje dyscyplinarne

Komisja dyscyplinarna ds. nauczycieli akademickich
Komisja dyscyplinarna ds. doktorantów
Komisja dyscyplinarna ds. studentów