Naukowcy z Politechniki Gdańskiej na 2. Kongresie Zdrowie Polaków 2020 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-10-26

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej na 2. Kongresie Zdrowie Polaków 2020

grafika z logiem kongresu
W dniach 26-27 października w Warszawie odbywa się 2. Kongres Zdrowie Polaków 2020, w którym jedna z głównych ról należy do naukowców z Politechniki Gdańskiej, a konkretnie z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Kongres Zdrowie Polaków 2020 pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbywa się już po raz drugi, ale obecna edycja, z powodu ograniczeń wywołanych pandemią, ma kształt hybrydowy - część z kilkudziesięciu zaplanowanych debat, paneli dyskusyjnych i wykładów realizowana jest zdalnie. Podczas kongresu eksperci dyskutują przede wszystkim o tym, co należy robić, żeby zadbać o swoje zdrowie w trudnym czasie pandemii, jakie są zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów, ale też o możliwościach technologicznych, które wspierają medycynę w walce z pandemią.

– Zdrowie Polaków, zdrowie każdego z nas to największy kapitał teraz i największa inwestycja na przyszłość – mówi prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, Przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” 2020. – Dziękuję wszystkim za wsparcie idei oraz organizacji Kongresu, który odbywa się w niezwykle trudnym dla wszystkich nas czasie – dodaje prof. Henryk Skarżyński. – Idea zorganizowania Kongresu poświęconego zdrowiu Polaków narodziła się w ubiegłym roku, w środowisku związanym z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z jak trudną rzeczywistością będą się mierzyć nie tylko lekarze czy naukowcy, ale każdy z nas.

W ramach 2. Kongresu odbędzie się siedem debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów. Zaproszeni goście będą mówili m.in. o działaniach władz ustawodawczych, wykonawczych i samorządowych na rzecz zdrowia Polaków, nauczaniu przed- i podyplomowym w czasie pandemii COVID-19, roli i miejscu instytutów resortu zdrowia w okresie pandemii COVID-19, czy szeroko rozumianej ochronie zdrowia w czasie pandemii.

Naukowcy z PG w programie 2. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2020

Kongres rozpoczął się w poniedziałek 26 października od przemowy marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz odczytania listu premiera RP Mateusza Morawieckiego. W otwarciu kongresu wzięli udział również m.in. minister zdrowia Andrzej Niedzielski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr hab. med. Andrzej Matyja, Rzecznik Praw Obywatela, a także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz krajowi konsultanci wszystkich specjalność medycznych ujętych w programie kongresu.

Dodatkowo, formuła wydarzenia została rozszerzona o zdalne panele, które odbędą się w dziewięciu ośrodkach akademickich. Oprócz Gdańska, swoją wiedzą będą dzielić się naukowcy z Białegostoku, Lublina, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

W przypadku naukowców z PG, którzy swój panel mają zaplanowany na wtorek na godz. 9, dyskusja dotyczyć będzie rozwoju zastosowań technik komputerowych w medycynie. Udział w niej wezmą m.in. prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG (WETI), a także pracujący w tejże katedrze dr Michał Kucewicz oraz naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronat nad sesją objął prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, a tematyka wystąpień naukowców Politechniki dotyczyć będzie wdrażania technik multimedialnych w diagnostyce zaburzeń komunikacji, a także nowych technik przetwarzania sygnałów elektrofizjologicznych w mózgu ludzkim dla poprawy pamięci i funkcji poznawczych.

Program i transmisja on-line

202 wyświetleń