Data dodania: 2020-11-20
Na gdańskie tory wyruszył nowy tramwaj im. prof. Jerzego Doerffera
W uroczystym nadaniu imienia wzięli udział m.in.: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Henryk Paszkowski, wiceprezes NOT, Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, a także członkowie rodziny patrona: synowie z dziećmi i wnukami.
Profesor Jerzy Doerffer urodził się w 1918 roku, zmarł w 2006 roku w Sopocie. Od 1948 roku związany z Politechniką Gdańską. Utworzył i rozwinął specjalność technologia okrętów, wypromował pierwszych w Polsce doktorów w tej dziedzinie. W latach 1981–1984 pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Brał udział m.in. w: odbudowie, modernizacji i rozbudowie stoczni produkcyjnych i remontowych; opracowywaniu nowych procesów technologicznych budowy dużych statków pełnomorskich i doków pływających. W 1993 roku zorganizował Forum Okrętowe (Związek Pracodawców Przemysłu Okrętowego) i czterokrotnie (w latach 1993–2003) wybierany był jego przewodniczącym. Od 2003 roku pełnił funkcję honorowego przewodniczącego Forum.
W uznaniu zasług i wkładu w rozwój światowej techniki okrętowej uhonorowany został sześcioma tytułami doktora honoris causa różnych uczelni polskich i europejskich. W 1988 roku został odznaczony medalem im. Williama Froude’a Królewskiego Stowarzyszenia Okrętowców w Londynie, a w 1989 roku międzynarodową nagrodą morską IMO („Srebrny Delfin”) w Londynie.
– Moim marzeniem jest żeby wszyscy podróżujący tym tramwajem chociaż trochę zainspirowali się życiem profesora Jerzego Doerffera – człowieka o wielkim umyśle i pięknym sercu – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, rozpoczynając uroczystość.
– Bardzo się cieszę, że to właśnie imię profesora Jerzego Doerffera będzie nosił nowy gdański tramwaj – dodał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG – Profesor był naukowcem i jednocześnie świetnym praktykiem. Pracował w stoczniach, budował statki i swoją praktyczną wiedzę potem przekazywał kolejnym pokoleniom. Był jednym z filarów rozwoju przemysłu stoczniowego w Gdańsku, przyczynił się do integracji całego środowiska. Profesor był też prezesem Akademickiego Związku Sportowego, czynnym sportowcem m.in. w tenisie.
Sylwetkę profesora Jerzego Doerffera i jego dokonania przybliżył gościom jego syn – profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.
Historia tramwajów, którym nadawane są imienia patronów związanych z Gdańskiem, sięga października 2015 roku, od kiedy po gdańskich szynach regularnie kursuje tzw. tramwaj grassowski (tramwaj N8C) - dedykowany nobliście Günterowi Grassowi. Gdańskie tramwaje zyskały już wielu patronów: sportowców, działaczy społecznych, księży, wybitnych osobowości kultury i sztuki. Do tego grona dołączają teraz wybitni gdańscy naukowcy. 9 października tego roku inny gdański tramwaj otrzymał imię prof. Anny J. Podhajskiej, inicjatorki i współtwórczyni Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz kierowniczki Katedry Biotechnologii MWB UG i GUMed.
– To bardzo ważne, że przedstawiciele gdańskiego świata nauki stają się patronami kolejnych tramwajów – podkreślił Andrzej Stelmasiewicz z magistratu – Niesie to duży wkład w popularyzację nauki – uczeni nie są bowiem postaciami powszechnie znanymi, nigdy nie byli, udaje się to tylko naprawdę nielicznym. Wielu pasażerów tego pojazdu będzie miało szansę poznać sylwetkę gdańskiego naukowca i jego dokonania.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG