Polskie tradycje akademickie PG oraz najcenniejsze starodruki – wystawa | Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2021-03-15

Polskie tradycje akademickie PG oraz najcenniejsze starodruki – wystawa

Na zdjęciu ekspozycja w holu w Gmachu Głównym PG
Do 19 marca w holu przed Biblioteką Główną Politechniki Gdańskiej można oglądać dwie wystawy. Pierwsza z nich „Polskie tradycje gdańskiej politechniki. Walka o polskość i trud odbudowy” poświęcona jest przedwojennej historii uczelni. Natomiast druga pt. „Gdańskie Towarzystwo Przyrodnicze i jego księgozbiór – początki nauki polskiej w Gdańsku” prezentuje najciekawsze zbiory znajdujące się w kolekcji Biblioteki PG.

W 1921 roku powstała Bratnia Pomoc oraz liczne polskie organizacje studenckie na Politechnice Gdańskiej. Do użytku został oddany także polski Dom Akademicki – siedziba polskich stowarzyszeń, kół naukowych i miejsce spotkań polskich studentów. W rocznicę tych wydarzeń Biblioteka Politechniki Gdańskiej, na podstawie swoich zbiorów uczelnianych, przygotowała wystawę przedstawiającą polskie przedwojenne tradycje akademickie na PG, losy studentów Polaków podczas II wojny światowej oraz odbudowę politechniki w 1945 r. i przekształcenie jej w polską uczelnię techniczną.

Wystawie towarzyszy ekspozycja najciekawszych i najcenniejszych starodruków ze zbiorów Biblioteki Politechniki Gdańskiej, wśród których znajdują się m.in. zbiory Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku – pierwszego towarzystwa naukowego na ziemiach polskich, które powstało w Gdańsku w XVIII w. Wśród eksponowanych obiektów znajdują się XVIII-wieczne rękopisy, oryginalne dzieła Galileusza, Isaaca Newtona oraz barwnie ilustrowane starodruki o tematyce przyrodniczej.

Wystawa potrwa do 19 marca. Starodruki będą udostępniane do oglądania w godz. 8-15.

216 wyświetleń