Związek Uczelni Fahrenheita wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-14

Związek Uczelni Fahrenheita wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Trzech rektorów: PG, UG i GUMed
Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Piotr Stepnowski, rektor UG oraz prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został nowym członkiem wspierającym Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dołączył tym samym do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z OMGGS.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej: Gdański Obszar Metropolitalny) to stowarzyszenie 59 gmin, miast i powiatów województwa pomorskiego. Głównym celem instytucji jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu liczącego ok. 1,6 mln ludzi, które przekładają się na jakość i komfort życia mieszkańców.

OMGGS jest też jedną z instytucji pośredniczących we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego - zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, przyczyniając się zwiększenia konkurencyjności pomorskiej metropolii w kraju i na świecie.

W poniedziałek 12 lipca, podczas posiedzenia Rady OMGGS, do grona instytucji wspierających Obszar przyjęto nowego członka: Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), który współtworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański (więcej o Związku Uczelni).

– Chcemy wspólnymi siłami budować nową jakość życia mieszkańców naszego regionu – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG i przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni. – Zarówno FarU, jak i OMGGS przyświecają podobne cele: wzmacnianie relacji z przemysłem i biznesem, stworzenie na Pomorzu atrakcyjnego miejsca do życia i pracy, a także zbudowanie wiodącego ośrodka akademickiego w Polsce i Europie. Razem możemy więcej! – dodał rektor PG.

– Uniwersytet Gdański to nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, Gdynia, Kaszuby, czy Półwysep Helski –  przekonywał prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Czujemy się związani z naszą metropolią i chcemy aktywnie brać udział w jej rozwoju, a także aktywnie ją wspierać. Mamy na tym polu dużo do zaoferowania – dodał, podkreślając jednocześnie wagę wspólnych celów strategicznych realizowanych zarówno w Związku Uczelni, jak i w OMGGS. - Połączyła nas ta sama idea wspólnych wysiłków i szukania efektu synergii, który jest wypadkową nie tylko dodania potencjałów, ale także efektu skali – mówił rektor UG.

Nową sferę swojej obecności w OMGGS otwiera także Gdański Uniwersytet Medyczny. – Nasza uczelnia jest już mocno obecna w Obszarze na płaszczyznach ochrony zdrowia, leczenia i opieki zdrowotnej, a teraz także na poziomie dydaktyki, edukacji i nauki – powiedział prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zamierzamy nadal aktywnie współpracować zarówno w Obszarze Metropolitalnym, jak również Związku Uczelni.

Pozostałe instytucje, które również wspierają OMGGS, to m.in. GIWK, Saur Neptun Gdańsk, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Olivia Business Centre i GPEC.

299 wyświetleń