Data dodania: 2021-09-23
Medycyna w parze z technologią. Prof. Andrzej Czyżewski i prof. Mariusz Kaczmarek w radiu TOK FM
W rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką profesor Andrzej Czyżewski opowiedział m.in.o genezie i rozwoju wynalazku Cyber Oko.
– Podczas wieloletnich badań nad usprawnieniem komunikacji z pacjentami posiadającymi pewne deficyty, natrafiliśmy na poważny problem komunikacyjny z osobami ze szczególnymi potrzebami. To osoby, które nie mogą przekazać otoczeniu swoich myśli w żaden normalny sposób. Są to pacjenci dotknięci paraliżem, z tzw. syndromem zamknięcia czy wybudzani ze śpiączki Tak powstało CyberOko, w którym zastosowaliśmy technologię śledzenia położenia wzroku na monitorze komputerowym.
Profesor Czyżewski opowiedział również o najnowszych badaniach prowadzonych wspólnie z dr Michałem Kucewiczem łączących technologię zastosowaną w CyberOku z jednoczesnym wszczepianiem pacjentom z lekooporną epilepsją wielu elektrod w trakcie operacji neurochirurgicznej. – Dzięki takiemu zabiegowi możemy badać reakcje mózgu na treści pokazywane na ekranie, a także zdolność koncentracji i pamięć wzrokową tych pacjentów. To otwiera nam nowe możliwości.
Profesor Mariusz Kaczmarek opisał jak działa wirtualny asystent osobisty, zintegrowany z systemami domowej automatyki oraz e-zdrowiem, który ma zapewnić wsparcie w samodzielnym zarządzaniu w opiece i leczeniu seniorów, a także poprawić bezpieczeństwo i kontrolę stanu zdrowia. Mówił też o pewnej misji, jaką mają naukowcy, którzy dzięki wprowadzeniom nowych rozwiązań technologicznych mogą nie tylko pacjentom, ale także seniorom czy innym osobom z deficytami poprawić jakość życia, wprowadzić w nie większe poczucie bezpieczeństwa, czy np. usprawnić daną osobę ruchowo, stosując egzoszkielet.
– To poczucie misji motywuje nas do wytężonej pracy każdego dnia –i tej osobistej jak i do motywowania naszych współpracowników i do przekazywania tej wiedzy studentom – podsumowal naukowiec.
Zapraszamy do odsłuchania czwartego podcastu w cyklu "Nauka praktyczna"