Data dodania: 2022-06-06
Dlaczego piłkarze tyle zarabiają? Niech odpowie nauka! [„DLACZEGO?” – odc. 2]
Dlaczego rozerwanie buta podczas meczu może kosztować jego producenta nawet miliard dolarów? Ile płacono piłkarzom 50 lat temu, a ile obecnie? Z czego wynikają gigantyczne gaże niektórych sportowców, które przez 20 lat wzrosły nawet o… 1500 procent?
W 2. odcinku wideo-cyklu „Dlaczego?”, którego koproducentem jest Politechnika Gdańska, twórcy przyglądają się ekonomicznym aspektom i historii niezwykle wysokich w obecnych czasach zarobków w sporcie, a w uzyskaniu odpowiedzi na poszczególne pytania pomaga prof. PG Krystian Zawadzki z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
– Na udział w cyklu "Dlaczego" zdecydowałem się przede wszystkim ze względu na proponowany format programu i docelowego odbiorcę, tzn. młodego, ciekawego świata człowieka – mówi Zawadzki. – W moim odczuciu produkcja będzie świetną alternatywą dla wszechogarniającego nas szumu informacyjnego. Wsparcie technik wizualnych przez wypowiedzi nie tyle ekspertów, co ekspertów-naukowców gwarantuje nietuzinkowość i nową jakość w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas na co dzień pytania.
Obejrzyj drugi odcinek cyklu „Dlaczego?” na stronie GAZETA.PL
Prof. PG Krystian Zawadzki dodaje: – Żyjemy w czasach, gdy dosłownie każdy ma prawo wypowiadać się na dowolne kwestie i gdzie w zasadzie nikt nie weryfikuje poprawności tych wypowiedzi. Dlatego mamy tak wielu znawców ekonomii, sportu, zdrowia itd. Jedyna prawda leży jednak w nauce. Nawiązanie do wyników badań, również swoich własnych, przez naukowców biorących udział w tym projekcie, należy uznać za największą wartość dodaną całego cyklu.
O cyklu „Dlaczego?”
Cykl „Dlaczego?", skierowany jest głównie do młodych widzów i został zainspirowany najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska jest patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcom formatu – firmie Based Media. Wiele ujęć umieszczonych w serii nakręcono przy tym w specjalistycznych laboratoriach PG oraz plenerach kampusu w Gdańsku Wrzeszczu.
Pierwszy sezon będzie miał 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach – co sobotę – na głównej stronie jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce: Gazeta.pl, a także w serwisie YouTube. Pierwszy odcinek pt. „Dlaczego oceny w szkole są bez sensu”, w którym twórcy zabrali się za analizę obowiązującego systemu oceniania w polskich szkołach, tylko podczas premierowego weekendu obejrzało ponad 400 tys. internautów.
„Dlaczego?” – odcinek 1. Dlaczego oceny w szkole są bez sensu? Obejrzyj na GAZETA.PL