Data dodania: 2022-10-27
Wyniki ewaluacji. Politechnika Gdańska w czołówce polskich uczelni
Kategoria A+ w trzech dyscyplinach to najlepszy wynik spośród uczelni technicznych. W gronie wszystkich ocenianych jednostek naukowych więcej kategorii A+ od Politechniki Gdańskiej uzyskały tylko: Uniwersytet Warszawski (8) i Uniwersytet Jagielloński (4).
Na Politechnice Gdańskiej ocenie podlegało 14 dyscyplin. Trzy dyscypliny otrzymały najwyższą kategorię A+, osiem uzyskało kategorię A, a trzy kolejne kategorię B+.
Najwyższą kategorię A+ otrzymały dyscypliny:
w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:
- architektura i urbanistyka
- automatyka, elektronika i elektrotechnika
w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych:
- nauki chemiczne
Kategorię A otrzymały dyscypliny:
w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:
- inżynieria biomedyczna
- inżynieria chemiczna
- inżynieria materiałowa
- inżynieria mechaniczna
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
w dziedzinie nauk społecznych
- ekonomia i finanse
- nauki o zarządzaniu i jakości
w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych
- matematyka
Kategorię B+ otrzymały:
w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:
- informatyka techniczna i telekomunikacja
- inżynieria lądowa i transport
W dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych
- nauki fizyczne
Tym samym, PG będzie miała możliwość nadawania stopnia naukowego doktora we wszystkich prowadzonych dyscyplinach.
Z wykazem kategorii naukowych można zapoznać się na stronie MEiN
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła nowe przepisy dotyczące przeprowadzanej co cztery lata ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Z uwagi na epidemię COVID-19 pierwsza ewaluacja objęła lata 2017-2021 i została przeprowadzona przez Komisję Ewaluacji Nauki w obrębie dyscyplin, a nie wydziałów (jednostek organizacyjnych), tak jak to miało miejsce dotychczas.
Ewaluację przeprowadzono w ramach trzech kryteriów: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
W ocenie działalności naukowej pod uwagę brane były osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową w ewaluowanej dyscyplinie, a także osiągnięcia osób, które kształciły się w szkołach doktorskich prowadzonych przez ewaluowany podmiot i przygotowały rozprawę doktorską.
Przyznano kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) w poszczególnych dyscyplinach uprawianych na uczelni, od których zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim, nadawanie stopni naukowych i kwota subwencji.
Politechnika Gdańska zgłosiła do ewaluacji dorobek z lat 2017-2021, na który składało się: 4095 publikacji (dane opublikowane przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Instytut Badawczy), 297 patentów oraz 309 projektów badawczych.