SSPG nagrodził najaktywniejszych studentów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-08

SSPG nagrodził najaktywniejszych studentów

Na czarnym tle złoty napis "Złote Lwiątka". Po prawej stronie złoty kontur głowy lwa.
W sobotę, 5 listopada, odbyła się kolejna edycja Plebiscytu Aktywności Studenckiej Złote Lwiątka 2022. Po raz siódmy SSPG nagrodził najbardziej aktywne studentki, studentów, koła naukowe oraz organizacje działające na Politechnice Gdańskiej.

W tym roku z okazji obchodów 65-lecia Parlamentu Studentów PG, po dłużej przerwie (w tym pandemicznej), gala rozdania nagród powróciła do AK PG Kwadratowa. Najważniejszym celem plebiscytu jest promowanie aktywności studenckiej na naszej uczelni. Nagrody zostały przydzielone w kategoriach: osobowość, projekt naukowy, projekt integracyjny, sport, projekt rozwijający studentów, organizacja studencka, student naukowiec, najlepszy WRS.

Do konkursu zgłaszać może każdy członek społeczności akademickiej PG, a w głosowaniu biorą udział studenci wszystkich wydziałów. Ostatnie słowo należy do Kapituły Konkursowej, która wybiera najlepsze nominacje w każdej kategorii, przyznając nagrodę Złotych Lwiątek.

Złote Lwiątka to również wyjątkowa okazja, podczas której Samorząd Studentów wręcza podziękowania dla pracowników Politechniki z przeróżnych działów, którzy pomagają na co dzień w pracy, jak i rozwoju Samorządu. W gali udział biorą przedstawiciele władz uczelni, wydziałów, kierownicy, dyrektorzy oraz przedstawiciele centrów i działów Politechniki Gdańskiej, działacze studenccy zrzeszeni w Samorządzie, organizacjach i kołach naukowych, a także – rzecz jasna – sami nominowani.

– Złote Lwiątka to wydarzenie wyjątkowe, studenckie Oscary naszej Politechniki – komentuje Jakub Persjanow, przewodniczący SSPG. – Jako SSPG chcemy pokazać całej naszej społeczności akademickiej, jak cudowne projekty, inicjatywy i imprezy organizują studenci w swoim wolnym czasie – działając samodzielnie, czy też zrzeszając się w kołach i organizacjach. Wszyscy nominowani mogą być z siebie niesamowicie dumni, a wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i zaangażowania! – dodaje.

W tym roku nagrody powędrowały do:

Osobowość

Aleksandra Paluch (WILIŚ)

Koordynatorka Dnia Kobiet, członkini Parlamentu czy WRS WILIŚ. Aktywnie uczestniczy w działalności całego samorządu przy takich wydarzeniach jak: strefa studencka na Juwenaliach Gdańskich, Rejs Budowlańca czy Bal Inżyniera. Działa również aktywnie w Komisji Kultury i Sportu oraz Dydaktyki i Jakości Kształcenia.

Projekt naukowy

Projekt „Spitsbergen challenge – przygotowanie wyprawy naukowej do Arktyki” (WILIŚ)

Celem inicjatywy jest przygotowanie studentów do zorganizowania i przeprowadzenia badań terenowych podczas wyprawy naukowej na Spitsbergen (Svalbard, Arktyka). Cały zaś projekt ma zachęcić do prowadzenia badań naukowych i poszerzania wiedzy, a udział w nim pozwolić na przyjrzenie się zmianom klimatu na poziomie ogólnoświatowym oraz dowieść konieczności lepszego poznania mechanizmów, jakie tymi zmianami rządzą.

Projekt integracyjny

Rejs Budowlańca (WRS WILIŚ)

Tradycyjnie celem rejsu jest integracja studentów i prowadzących oraz wspólna zabawa podczas wędrówki katamaranem po Zatoce Gdańskiej. Pierwszy Rejs od wybuchu pandemii zebrał aż 423 uczestników.

Sport

Wiktor Mertka (WILIŚ)

Wiktor Mertka to wybitny sportowiec reprezentujący naszą uczelnię na arenie krajowej. Na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski zdobył 1. miejsce w klasyfikacji generalnej rzutu oszczepem, a Mistrzostwa Polski Seniorów zakończył na 6. miejscu. W poprzednich latach zawsze przywoził indywidualne medale z AMP, dzięki czemu przyczynił się w dużym stopniu do 4krotnego pierwszego miejsca w drużynowej klasyfikacji generalnej mężczyzn. Jak sam mówi, od kiedy startuje w barwach PG, lekkoatletyka stała się dla niego sportem drużynowym.

Projekt rozwijający studentów

Inżynierskie Targi Pracy (organizacja BEST Gdańsk)

Inżynierskie Targi Pracy są corocznym projektem tworzonym przez BEST Gdańsk. W marcu 2023 roku odbędzie się 14. Edycja wydarzenia. Jego głównym celem jest zapoznanie studentów ze środowiskiem potencjalnych pracodawców. Umożliwia ono bezpośredni kontakt przedsiębiorców ze studentami, co pozwala na zrozumienie oczekiwań i potrzeb obu stron. Oferta targów dociera do studentów wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej, którzy w przyszłości będą tworzyć wykwalifikowaną kadrę specjalistów.

Organizacja studencka

PG Racing Team (Koło międzywydziałowe)

PGRacing Team jest interdyscyplinarnym projektem, łączącym studentów z różnych wydziałów Politechniki Gdańskiej, pracującym w ramach Koła Naukowego „Mechanik”. Do tej pory powstało 6 generacji bolidów Formuły Student. Członkowie zespołu prowadzą własne badania naukowe, które są objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozmaitych programach. Co roku PGRacing Team uczestniczą w konferencjach studenckich i naukowych, gdzie dzielą się zdobytą wiedzą z innymi studentami, naukowcami czy ludźmi z branży motorsportu.

Student naukowiec

Mateusz Breza (WEiA)

W ciągu ostatnich dwóch lat oprócz wzorowej nauki na kierunku Elektrotechnika działał na szerokim polu w laboratorium Linte^2. Jako student pełnił tam funkcję administratora, odgrywając często rolę niezbędnego ogniwa do realizowanych tam projektów. Jego flagowym przedsięwzięciem jest budowa i implementacja sterownika do wcześniej niewykorzystywanego pola prądu stałego znajdującego się w laboratorium. Projekt okazał się nowatorski i został wielokrotnie nagrodzony – w tym w konkursie organizowanym przez firmę Siemens.

Najlepszy WRS

Wydziałowa Rada Studentów WEiA

Poza wzorową działalnością na wydziale, członkowie WRS angażują się w niemalże każde wydarzenie SSPG oraz większość wydarzeń innych WRSów.

Władze uczelni, z rektorem Politechniki Gdańskiej na czele – a także niektórzy naukowcy i poszczególne jednostki uczelni szczególnie zaangażowane we współtworzenie aktywności studenckiej w mijającym roku – otrzymali okolicznościowe statuetki z podziękowaniami Samorządu Studentów PG.

270 wyświetleń