Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym dronem portowym | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-30

Studenci z SimLE pracują nad innowacyjnym dronem portowym

Studenci podczas prezentacji projektu
Fot. WIMiO / PG
Będzie monitorował czystość basenu portowego i pomoże zapobiec różnego rodzaju skażeniom. Studenci z koła naukowego SimLE pracują nad dronem portowym, z którym już w marcu wezmą udział w międzynarodowym konkursie RoboBoat2023 w Stanach Zjednoczonych.

Projekt SeaSentinel jest pomysłem Igora Rusieckiego, studenta drugiego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Dron, oparty na koncepcji portu przyszłości, czyli z ograniczeniem czynnika ludzkiego, ma być wyposażony w czujniki zmętnienia wody, temperatury i pH, a tym samym pełnić rolę „oczu” władz portowych i wykrywać zagrożenie.

Na WIMiO odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad projektem.

– Sami opracowaliśmy koncepcję i przygotowaliśmy projekt autonomicznego pojazdu nawodnego (ASV), a także udało nam się pozyskać większość niezbędnych komponentów. Zbudowaliśmy również symulację, która pozawala na testowanie kluczowych elementów software'u. Aktualnie trwają przygotowania do montażu oraz testów pojazdu- zaznaczył Igor Rusiecki, koordynator projektu SeaSentinel.

Prawie 30 osób

– W projekcie mamy pięć głównych działów zajmujących się mechaniką, elektryką, napędem, telemetrią i segmentem naziemnym. W sytuacji, w której mamy do wykonania zadania wymagające interdyscyplinarnego podejścia, jest wydzielana osobna grupa zadaniowa. Udało nam się zbudować 27-osobowy zespół z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – od studentów pierwszego roku, po doktorantów – mówił Igor Rusiecki.

Studenci współpracują również z III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

RoboBoat 2023

RoboBoat, w których weźmie udział reprezentacja PG, to międzynarodowe zawody studenckie. Zespoły z całego świata projektują autonomiczne, zrobotyzowane łodzie do poruszania się po torze pełnym wyzwań. Konkurs odbędzie się w marcu w Sarasocie na Florydzie.

Koszt projektu wyniesie w sumie około 300 tys. złotych – jest on finansowany przez Dziekana WIMiO, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz projekt Najlepsi z Najlepszych.

400 wyświetleń