Data dodania: 2023-02-10
Prof. Janusz Rachoń przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Chemii Organicznej PAN
Instytut Chemii Organicznej PAN istnieje od 1964 r. Według rankingów jest klasyfikowany na pierwszym miejscu w kategorii instytutów naukowych prowadzących badania w zakresie chemii organicznej oraz na drugim w kategorii badań dotyczących chemii. W 2021 w międzynarodowym rankingu jakości instytucji naukowych, SCImago Institutions Rankings (SIR), IChO PAN zajęło pierwsze miejsce pod względem innowacyjności wśród instytucji naukowych w Polsce oraz piąte w rankingu ogólnym w zestawieniu SIR.
Od momentu powstania w 1964 roku misją Instytutu jest prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie w zakresie szeroko rozumianej chemii organicznej i dziedzin pokrewnych oraz kształcenie młodej kadry naukowej. Aktualnie prowadzone badania naukowe w IChO PAN dotyczą najważniejszych problemów i zagadnień współczesnej syntezy organicznej, katalizy i poszukiwania nowych materiałów.
Do podstawowych zadań Rady Naukowej, na której czele stanął prof. Janusz Rachoń należy czuwanie nad poziomem badań naukowych prowadzonych w Instytucie oraz nad rozwojem kadry naukowej Instytutu. Profesor Rachoń członkiem Rady został w 2011 roku. Jest również członkiem Komitetu Nauk Chemicznych PAN (w latach 1999–2002 był jego wiceprzewodniczącym).
Prof. Janusz Rachoń od wielu lat w swojej pracy badawczej koncentruje się na chemii organicznej. Jest specjalistą w zakresie syntezy organicznej i chemii organicznej fosforu, syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle, twórcą szkoły naukowej organicznej chemii fosforu i siarki. Przedstawił dowody tworzenia związków magnezoorganicznych z metalicznego magnezu i halogenopochodnych związków organicznych (proces przebiegający na powierzchni metalu). Udowodnił istnienie tzw. nieklasycznego karbokationu – intermediatu wielu reakcji organicznych, ponadto mechanizm reakcji biegnących z udziałem związków fosforoorganicznych oraz wykazał, że kwas ditiofosforowy to mocny kwas, donor atomu wodoru, a jego anion jest dobrym donorem pojedynczego elektronu.
W zakresie syntezy organicznej opracował nowe oryginalne metody syntezy fosforowych analogów aminokwasów i peptydów, chemoselektywną metodę tioacylowania oraz nową oryginalną metodę syntezy niesymetrycznych disulfidów. Ponadto jest twórcą nowej oryginalnej metody wytwarzania hydroksybisfosfonianów, substancji stosowanej w leczeniu osteoporozy. Zakłady farmaceutyczne Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim produkują te leki wg technologii opracowanej w zespole naukowym prof. Janusza Rachonia. Obecnie pracuje nad poszukiwaniem efektywnych inhibitorów sulfatazy steroidowej, nowego celu terapeutycznego w leczeniu chorób nowotworowych.