Data dodania: 2023-05-29
Infoshare 2023: Technologiczne newsy z pierwszej ręki
Dzięki InvestGDA już po raz kolejny Uczelnie Fahrenheita pojawiły się na największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Na stoisku FarU czekała liczna reprezentacja największych gdańskich uczelni: pracowników, studentów oraz brokerów z Centrów Transferu Technologii, a więc osób, które na co dzień łączą naukowców z inwestorami i partnerami biznesowymi. Politechnikę Gdańską reprezentowali: Sławomir Ćwikliński, Aleksandra Kocińska i Mateusz Puchalski z Centrum Transferu Wiedzy oraz zespół naukowy z WFTiMS w składzie: prof. Marek Maryański i doktoranci: Marta Marszewska oraz Jakub Czubek.
Gdański Uniwersytet Medyczny zaprezentował m.in. następujące rozwiązania:
- HORUS - elektroniczny system monitorowania chorych do wykrywania wznowy raka płuca
- Sepsisens - nieinwazyjne urządzenie do wykrywania bakterii E. coli, przyczyniające się do zapobiegania urosepsie (pozwala na diagnostykę w czasie krótszym niż 20 minut)
- SKUP SIĘ – aplikacja mobilna wspomagająca leczenie dzieci z zaparciami czynnościowymi
- Bio3p – oprogramowanie integrujące zarządzanie kolekcjami materiału biologicznego z eksploracją danych molekularnych i klinicznych, w tym obrazowych
Dzięki Politechnice Gdańskiej można było zajrzeć w głąb „Kryształowej Kuli” i do „jaskini” wirtualnej rzeczywistości, a także poznać ofertę Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej
- „Kryształowa Kula” pozwala na rejestrację obrazu rozkładu dawki promieniowania jonizującego w trzech wymiarach, do potencjalnego zastosowania w radioterapii raka oraz pomiarów rodzaju i wielkości narażenia radiologicznego w energetyce jądrowej, lotnictwie, obronności czy w załogowych lotach kosmicznych.
- MiniCAVE, czyli mini wersja demonstracyjna Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, na której można przetestować symulacje stanowiące niewielki wycinek zbioru ponad 100 aplikacji zaimplementowanych w pełnowymiarowym LZWP. Pozwalają one m.in. na wirtualne zwiedzanie nieistniejących obiektów (rekonstrukcje, prototypy, abstrakcje), na wirtualny poligon w niebezpiecznym lub kosztownym do fizycznego zasymulowania środowisku, na wirtualną terapię różnych fobii (np. arachnofobia, akrofobia) oraz na skuteczną rehabilitację w dysfunkcjach mięśni lub zmysłu równowagi.
- CMEW to nie tylko centrum rozwoju kompetencji dla sektora energetyki wiatrowej, ale też wielopoziomowa współpraca z przedstawicielami przemysłu prowadzącymi działania w zakresie inżynierii i innowacji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Z kolei naukowcy z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opowiadali o możliwościach laboratorium w zakresie prototypowania oraz konstruowania rozwiązań sprzętowych. Pokazali, jak specjalistycznie zaprojektowany układ elektroniczny demonstruje zastosowanie nowoczesnych luminoforów w technologii pcLED i zdradzili czym zajmują się na co dzień – specjalizują się w projektowaniu układów pomiarowych, które wykorzystują elementy elektroniczne, mechaniczne, optyczne oraz oprogramowanie dla precyzyjnego zbierania danych, monitorowania parametrów oraz analizy i interpretacji wyników, które znajdą zastosowanie w przemyśle.
Swoje osiągnięcia i ofertę zaprezentował także zespół International Centre for Theory of Quantum Technologies , który pracuje między innymi nad rozwiązaniami z zakresu komunikacji kwantowej, nowych technik obliczeniowych oraz kwantowego cyberbezpieczeństwa pod kierunkiem prof. Marka Żukowskiego, współpracownika Noblisty (2022) prof. Antona Zeilingera.
Ponadto pokazane zostało prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza wykorzystujące proces fotokatalizy, będące efektem prac konsorcjum naukowo-przemysłowego, w którego skład wchodzi firma Producent Stolarki PCV i AL „BEWI” Bernard Wójcik oraz Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Jagielloński. Opracowane urządzenia służą do oczyszczania powietrza wewnętrznego i/lub zewnętrznego przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych zwłaszcza o dużym zagęszczeniu i przepływie osób i są przystosowane do montażu w ramie okiennej lub przy ścianie. Jego docelowym obiorcą są biura, placówki ochrony zdrowia, organy administracji publicznej, handel a także gospodarstwa domowe. Opracowana technologia powinna zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na znacznie niższą ilość zanieczyszczeń (w tym patogenów) w powietrzu.
FarU ForU – wspólny punkt kontaktowy dla biznesu
Infoshare był także okazją to przedstawienia świeżo uruchomionej usługi, łączącej trzy uczelnie – „jednego okienka dla biznesu”. W punkcie obsługi biznesu Uczelni Fahrenheita firmy otrzymają kompleksową informację w zakresie współpracy z trzema ośrodkami badawczo-naukowymi poprzez dostęp do szerokiej gamy usług badawczych oraz nowoczesnej infrastruktury, a także możliwości tworzenia zespołów projektowych o charakterze interdyscyplinarnym.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG