[PG w mediach] Prof. Krzysztof Wilde rektorem PG i sukces współpracy PG z OPI w obszarze AI | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-18

[PG w mediach] Prof. Krzysztof Wilde rektorem PG i sukces współpracy PG z OPI w obszarze AI

PG w mediach
W dniach od 11 do 18 marca w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się 626 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Wybory odbyły się we wtorek 12 marca, a o ich wyniku informowały m.in.:

Nauka w Polsce Trójmiasto.pl Radio Gdańsk Dziennik Bałtycki Forum Akademickie Perspektywy Zawsze Pomorze Gospodarka Morska 

Rektor Wilde był gościem „Forum Panoramy” w TVP Gdańsk.

Rozmowa z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG

Qra – polskojęzyczne, generatywne modele językowe

Krajowe media w dalszym ciągu informowały o sukcesie Politechniki Gdańskiej i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) – Państwowego Instytutu Badawczego, które opracowały polskojęzyczne generatywne neuronowe modele językowe. Qra to pierwszy tej skali i najlepszy w modelowaniu języka polskiego odpowiednik otwartych narzędzi Mety czy Mistral AI. Materiały na ten temat ukazały się m.in. na portalu Onet, w TVP Info, Radiu Gdańsk czy Forum Akademickim. W ubiegłym tygodniu o nowych modelach językowych informowały:

Eska.pl Focus Trójmiasto.pl Perspektywy Gazeta.pl Polish Science

Politechnika Gdańska w Radiu Naukowym

Politechnika Gdańska nawiązała bliską współpracę z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki. Gościem najnowszego odcinka podcastu – którego premiera miała miejsce w czwartek 14 marca – jest prof. Robert Bogdanowicz, z-ca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.

YouTube Spotify Google Podcasts Apple Podcasts

Laboratorium sieci i usług 5G powstało na PG

O nowopowstałym laboratorium wcześniej informowały już m.in. Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk czy TVP Gdańsk.

Nadmorski 24 Polish Science

126 wyświetleń