O ekonomii konsumpcji w Radiu Naukowym | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-11

O ekonomii konsumpcji w Radiu Naukowym

Na tle ceglanej ściany dwie osoby: młoda kobieta i siwy mężczyzna w okularach.
Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego i prof. Krzysztof Zięba z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG
Gościem trzeciego już odcinka powstałego przy współpracy Radia Naukowego z Politechniką Gdańską jest prof. Krzysztof Zięba z Wydziału Zarządzania i Ekonomii. W audycji naukowiec opowiada o ekonomii konsumpcji, w tym m.in. o „rozsmarowywaniu” dobrobytu, PKB i jego niedoskonałościach czy pozbawionym przyszłości modelu świata opartym na konsumpcjonizmie.

Radio Naukowe to najpopularniejsza stacja radiowa na YouTube, specjalizująca się wyłącznie w tematach naukowych. Kanał ma obecnie przeszło 175 tys. subskrypcji. W ramach współpracy z Politechniką Gdańską powstało 5 odcinków, poruszających rozmaite obszary nauki.

W kolejnej, trzeciej już rozmowie z naukowcami PG prowadząca Karolina Głowacka gości prof. Krzysztofa Ziębę z Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Czym jest PKB i dlaczego nie jest doskonałym miernikiem naszego dobrostanu? Jak nierówności w dochodach przekładają się na nierówności majątkowe? Na czym polega „rozmarowywanie” dobrobytu i przede wszystkim – dokąd prowadzi ludzkość rosnący konsumpcjonizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w audycji.

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

Cykl pięciu odcinków we współpracy z PG

Odcinek, którego gościem jest prof. Zięba, stanowi część cyklu, który powstał przy współpracy Radia Naukowego i Politechniki Gdańskiej. W marcu, kwietniu i maju ukaże się łącznie 5 odcinków prezentujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców uczelni oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych. Odcinki będą się ukazywać co dwa tygodnie.

Dwa wyemitowane już odcinki w dalszym ciągu dostępne są do odsłuchania on-line.

  • Radio Naukowe – odc. 190 – prof. Robert Bogdanowicz – „Diamenty – w elektronice cenniejsze niż u jubilera”

Prof. Robert Bogdanowicz jest z-cą kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.

YouTube Spotify  Apple Podcasts Google Podcasts 

  • Radio Naukowe – odc. 192 – prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek – „Ile o sobie zdradzasz, używając toalety?”

Naukowczynie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska opowiedziały o ściekach, procesie ich oczyszczania oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać, analizując nieczystości.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

O Radiu Naukowym

Twórczynią kanału jest Karolina Głowacka, od kilkunastu lat jedna z najlepszych i najpopularniejszych dziennikarek naukowych w Polsce, znana przede wszystkim z licznych audycji, wywiadów i podcastów w radiu TOK FM. Równolegle, od nieco ponad trzech lat, rozwija swój autorski projekt, czyli właśnie Radio Naukowe. Jest to kanał youtubowy, którego odbiorcami są głównie osoby zainteresowane tematyką naukową, podawaną przez autorkę i jej gości w przystępny i popularnonaukowy sposób.

304 wyświetleń