[PG w mediach] Od katastrofy na moście w Baltimore po walkę deepfake’ami | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-02

[PG w mediach] Od katastrofy na moście w Baltimore po walkę deepfake’ami

PG w mediach
W dniach od 25 marca do 1 kwietnia w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się 506 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

Ekspert PG na temat katastrofy mostu w Baltimore

W miniony wtorek świat obiegła informacja o zawaleniu się mostu w Baltimore w stanie Maryland w USA. W podporę konstrukcji uderzył wpływający do portu kontenerowiec. Możliwe przyczyny katastrofy komentował w mediach prof. Mikołaj Miśkiewicz z Katedry Wytrzymałości Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Nauka w Polsce TOK FM Gospodarka Morska Radio Opole upday Nasz Dziennik WNP.pl

Naukowcy w walce z dezinformacją

Prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacj i Informatyki PG był gościem audycji „Eureka” radiowej „Jedynki”. Rozmowa dotyczyła nowatorskiego projektu, który ma wspierać przeciwdziałanie technologiom deepfake. Dzięki działaniom naukowców możliwe będzie skuteczne odróżnianie materiału prawdziwego od zmanipulowanego.

„Jedynka” Polskie Radio

O ściekach i ich oczyszczaniu w Radiu Naukowym

W kolejnym odcinku podcastu Radio Naukowe, powstałym we współpracy z Politechniką Gdańską, mowa była o ściekach, ich oczyszczaniu oraz możliwościach, jakie w tej dziedzinie daje nam nowoczesna technologia. Karolina Głowacka, prowadząca audycję, gościła prof. Anetę Łuczkiewicz i dr inż. Annę Remiszewską-Skwarek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

Asfalt oczyszczający powietrze

Naukowcy Politechniki Gdańskiej we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym Orlenu opracowali nawierzchnię, która pochłania szkodliwe substancje pochodzące m.in. ze spalin samochodowych. O projekcie polskie media informowały już kilkukrotnie. Tym razem o wynalazku napisał serwis „Motoryzacja” portalu Interia.pl.

Interia.pl

Architektoniczny konkurs PG i miasta Gdańska

Znamy już wyniki konkursu dla studentów I semestru studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej – wspólnej inicjatywy uczelni i miasta Gdańska. Zadaniem obecnej edycji konkursu było zbadanie wzajemnego oddziaływania przestrzeni miejskich i zaprojektowanie powiązań przestrzennych pomiędzy Starym Miastem, a terenem Gazowni oraz powiązań zewnętrznych obszaru konkursowego ze Stocznią Cesarską, Osiedlami Doki, Brabank i Chlebowa.

Trójmiasto.pl Gdańsk.pl Informator Pomorza

Stypendium Talentów PG – konkurs dla uczniów i absolwentów szkół średnich z całej Polski

Indeks na jednej z najlepszych uczelni w kraju, indywidualny tryb studiów, opieka mentora naukowego i wsparcie finansowe w wysokości 2 tys. zł miesięcznie przez cały okres studiów? Takie możliwości daje Stypendium Talentów PG. O nowej inicjatywie naszej uczelni mowa była m.in. na antenie Radia Gdańsk.

Radio Gdańsk (materiał ok. 24 min.) Puls HR 

Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego

Gościem TOK FM był dr inż. Wojciech Kustra z Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ PG. Naukowiec opowiadał o m.in. istocie pracy audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego.

TOK FM

172 wyświetleń