Rośnie pozycja Politechniki Gdańskiej w rankingu QS WUR by Subject 2024 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-04-15

Rośnie pozycja Politechniki Gdańskiej w rankingu QS WUR by Subject 2024

logo
W najnowszej edycji rankingu QS kryteria kwalifikacyjne spełniło około 5000 uczelni z całego świata, z nich wybrano około 1600 najlepszych, które znalazły się na liście rankingowej. W tej grupie jest także Politechnika Gdańska, która wśród polskich uczelni zajęła trzecią pozycję.

Ranking QS by Subject klasyfikuje uczelnie zarówno w szerokich, jak i wąskich obszarach naukowych, zwanych odpowiednio jako Broad Subjects i Narrow Subjects. Kryteria oceny tegorocznej edycji obejmowały

• reputację akademicką,
  • reputację wśród pracodawców,
  • liczbę cytowań w ciągu ostatnich pięciu lat,
  • indeks Hirscha oraz międzynarodowe współprace badawcze.

W szerokim obszarze “Engineering & Technology” Politechnika Gdańska uzyskała 62,4 punkty na maksymalne 100, co umieściło ją na 370. miejscu na świecie oraz 3. miejscu w Polsce (po Politechnice Warszawskiej i Politechnice Wrocławskiej). Jest to znacząca poprawa w porównaniu do 391. miejsca w roku 2023 i pozycji w przedziale 401-450 w roku 2022. Najwyższe wyniki uczelnia osiągnęła w kategorii liczba cytowań (76,3 punkty) oraz w międzynarodowe partnerstwa badawcze (75,6 punkty).

W obszarze „Natural Sciences”, Uczelnia zdobyła 57,7 punktów, co pozwoliło jej zająć miejsce w przedziale 501-550. Najwięcej punktów Politechnika Gdańska uzyskała za liczbę cytowań (73,1 punkty). Co istotne, to pierwszy raz, kiedy Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w kategorii „Natural Sciences”.

Wyniki PG w wąskich obszarach naukowych

W podziale na wąskie obszary naukowe najwyżej sklasyfikowano

- „Elecrtical & Electronic Engineering” – pozycja w przedziale 251-300,

- „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering” – pozycja w przedziale 301-350.

Poza tym w zestawieniu według wąskich obszarów naukowych znalazły się również dyscypliny: Chemical (pozycja 401-430), Chemistry (pozycja 401-450), Materials Sciences (pozycja 401-420), Physics & Astronomy (451-500) oraz Computer Science and Information Systems (651-700).

Szczegółowe zestawienie wyników PG w rankingu QS WUR by Subject w wąskich obszarach naukowych dostępne jest na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Metodologia rankingu

Wyniki rankingu QS by Subject