PG jedyną polską uczelnią w SHC TCP przy Międzynarodowej Agencji Energetycznej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-06

PG jedyną polską uczelnią w SHC TCP przy Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Solar
PG jako pierwsza uczelnia w Polsce dołączyła do prestiżowej i największej sieci naukowej Solar Heating and Cooling, prowadzonej w ramach Technology Collaboration Programmes przy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Tym samym stała się reprezentantem Polski w tej globalnej współpracy badawczej. Decyzją Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczelnia została desygnowana na kontrahenta (Contracting Party), co wiąże się z koordynacją działań w ramach programu w Polsce i reprezentowaniem jej na arenie światowej. Na koordynatorkę działań IEA SHC TCP (funkcję ExCo) w Polsce została powołana prof. Justyna Martyniuk-Pęczek w Wydziału Architektury.  

Czym jest TCP?

Technology Collaboration Programme (TCP) zostało powołane w 1975 roku przez IEA w celu wspierania globalnej współpracy w dziedzinie badań nad technologiami energetycznymi. Dzięki tej platformie eksperci z różnych środowisk – rządu, nauki i przemysłu – wspólnie opracowują innowacyjne rozwiązania, które mają realny wpływ na rozwój gospodarki i transformację energetyczną.

TCP obejmuje szerokie spektrum działań, takich jak badania nad energią odnawialną, efektywnością energetyczną w budynkach, czy nowoczesnymi technologiami dla przemysłu. Działania te realizowane są w różnych sekcjach tematycznych, m.in. budownictwo, transport, energia odnawialna i zarządzanie energią.

Program Solar Heating and Cooling (SHC TCP)

Solar Heating and Cooling (SHC TCP) to program dedykowany rozwijaniu technologii opartych na energii słonecznej. Jego zakres obejmuje m.in. sprawiedliwą transformację energetyczną oraz zrównoważony rozwój. W ramach SHC TCP realizowane są obecnie takie projekty jak:

  • Task 72 – Solar Photoreactors for the Production of Fuels and Chemicals
  • Task 71 – Life Cycle and Cost Assessment for Heating and Cooling Technologies
  • Task 70 – Low Carbon, High Comfort Integrated Lighting
  • Task 69 – Solar Hot Water for 2030
  • Task 68 – Efficient Solar District Heating Systems

Korzyści dla Politechniki Gdańskiej i Polski

Uczestnictwo w programie otwiera szerokie możliwości współpracy międzynarodowej dla polskich naukowców, instytucji badawczych i firm. Politechnika Gdańska, dzięki swojej roli w SHC TCP, umożliwia zaangażowanie także innych jednostek badawczych w Polsce, takich jak Centrum EkoTech, Centrum Materiałów Przyszłości czy Centrum Technologii Cyfrowych.

Projekty realizowane w ramach SHC TCP wspierają interdyscyplinarne badania, szczególnie w dziedzinach związanych z dostarczaniem, zarządzaniem i efektywnym wykorzystaniem energii słonecznej. Zespół z Wydziału Architektury pod kierunkiem prof. Justyny Martyniuk-Pęczek, aktywnie uczestniczy w dwóch kluczowych projektach:

  • Task 61 – Integrated Solutions for Daylighting and Electric Lighting
  • Task 70 – Low Carbon, High Comfort Integrated Lighting

– W ramach tej współpracy zespół nawiązał kontakty z renomowanymi ośrodkami badawczymi, takimi jak Lawrence Berkeley National Laboratory, Fraunhofer Institute czy University of Toronto. Wyniki tych działań zaowocowały publikacjami w prestiżowych czasopismach, takich jak Energy and Buildings, oraz współautorstwem w raportach międzynarodowych – mówi prof. Justyna Martyniuk-Pęczek.

Przeczytaj wywiad

Seminarium na Politechnice Gdańskiej

Aby przybliżyć możliwości współpracy w ramach programu SHC TCP, 14 stycznia 2025 r. w godz. 11:00–13:00 w budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej odbędzie się seminarium informacyjne. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną realizowane projekty oraz perspektywy współpracy. W seminarium wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz międzynarodowi eksperci.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach SHC TCP, zarówno z sektora nauki, jak i biznesu. Udział w programie to szansa na aktywny wkład w transformację energetyczną i dekarbonizację.

Prosimy o wstępną rejestrację wysyłając e-miał na adres: juspecze@pg.edu.pl


Desygnowanie Politechniki Gdańskiej jako kontrahenta (Contracting Party) w ramach Programu Współpracy Technologicznej (Technology Collaboration Programmes – TCP) - Solar Heating and Cooling (SHC) przy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency – IEA) stanowi część realizacji programu IDUB – HYDROGENIUM nr wniosku 1/1/2021/IDUB/II.1c/H, wspierającego członkostwo w międzynarodowych sieciach.

To prestiżowe przedsięwzięcie jest kolejnym krokiem Politechniki Gdańskiej w kierunku aktywnej roli w globalnej transformacji energetycznej.

275 wyświetleń