Data dodania: 2024-12-05
Wyjątkowa wystawa na zwieńczenie jubileuszu
Wernisaż wystawy odbył się w środę, 4 grudnia. Udział w wydarzeniu wzięły władze uczelni, członkowie środowiska akademickiego oraz zgromadzeni goście. Uczestników uroczyście powitał rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, jednocześnie oficjalnie otwierając wystawę. Kilka słów o samej ekspozycji powiedziała dr Anna Dąbrowska, dyrektor Biblioteki PG.
– Ideą wystawy jest chęć zebrania i upamiętnienia najważniejszych osiągnięć naszej uczelni w całokształcie, jak również przez pryzmat osiągnięć każdej z jednostek – mówi dr Anna Dąbrowska, dyrektor Biblioteki PG. – W kompozycji wystawy postawiliśmy na przyciągające uwagę zdjęcia i grafiki, które nawiązują do danej Jednostki, ukazując jej specyfikę i odrębność.
Ważnym punktem wystawy jest, odzyskany w ostatnim czasie przez Bibliotekę PG, tom VII pochodzącego z XVIII wieku rękopisu autorstwa Christiana Gabriela Fischera. Stanowi on element XII-tomowej kolekcji, która w większości znajduje się na Politechnice Gdańskiej, a która odziedziczona została przez naszą bibliotekę po gdańskim Towarzystwie Przyrodniczym.
Wspomniana kolekcja to dzienniki podróży Nathanaela Jacoba Gerlacha – przybranego syna znakomitego gdańskiego botanika J.T. Kleina, który w latach 1727-1730 podróżował on po Europie Zachodniej. Dzienniki spisane zostały ręką jego opiekuna i nauczyciela, profesora fizyki z Królewca – Christiana Gabriela Fischera.
Podróżnych z Gdańska interesowały uniwersytety, biblioteki, gabinety i muzea, obserwatoria astronomiczne, ogrody botaniczne oraz osiągnięcia techniczne i konstrukcje architektoniczne. Obszerny XVIII–wieczny rękopis w całości został przekazany gdańskiemu Towarzystwu Przyrodniczemu (Die Naturforschende Gesellschaft) za życia jego autorów. Wybuch II wojny światowej, zniszczenie i wywiezienie znacznej części księgozbioru Towarzystwa Przyrodniczego przekazanego w 1923 r. Politechnice Gdańskiej spowodowały, że komplet rękopisów został rozproszony.
Obecnie w Bibliotece Politechniki Gdańskiej przechowywane są tomy: I, II, IV, V, VIII, IX, X i XII. Tom III znajduje się w Technische Universität Berlin, tom VI w Bibliotece Uniwersytetu w Bremie. Nie posiadamy wiadomości o tomie XI.
W ostatnim czasie uczelnia weszła w posiadanie prezentowanego tomu VII, pozyskanego na aukcji w Berlinie. Dzieło obejmuje podróż z Paryża przez Orlean, Tours, Nantes, Rochelles, Bordeaux, Gironde, Montauban do Tuluzy, stamtąd do Montpellier, Awinionu, Aix, Marsylii i Tulonu oraz z powrotem przez Aix do Fréjus, Cannes, Monako i dalej do Genui. Rękopis zawierający 160 stron jest ilustrowany 75. odręcznymi rysunkami, głównie o tematyce naukowej i technicznej oraz szkicami architektonicznymi.
Autorem graficznej strony ekspozycji oraz części zdjęć jest Tytus Caban. Wystawa będzie dostępna do 20 grudnia.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG