W uzasadnionych przypadkach, w tym w szczególności:
1. konieczności prowadzenia przez doktoranta dodatkowych badań naukowych
2. opóźnieniach wynikających z awarii urządzeń badawczych
3. czasowych braków materiałów do prac eksperymentalnych
4. długotrwałych procedur zamówień
5. odbywania stażu naukowego
6. pracy nad przygotowaniem znaczącej publikacji
7. redakcji rozprawy doktorskiej
termin złożenia rozprawy doktorskiej i wynikający z niego okres kształcenia w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej może zostać wydłużony na wniosek doktoranta.
Przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej i okresu kształcenia może uzyskać doktorant, który spełnia łącznie następujące warunki:
1. złożył wniosek przed końcem okresu kształcenia, a po ocenie śródokresowej
2. nie przedstawił rozprawy doktorskiej
3. posiada zaliczone wszystkie przedmioty oraz inne elementy kształcenia wymagane programem kształcenia w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej w ramach dyscypliny, w której odbywa się kształcenie
4. zdał egzamin doktorski lub posiada wyznaczoną datę egzaminu doktorskiego
5. przedstawił certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B2, zgodny z wykazem certyfikatów dostępnych na stronie szkoły
Jednorazowo przedłużenia udziela się maksymalnie o czas wskazany we wniosku, lecz nie dłużej niż o dwa lata.
Przedłużenie terminu złożenia rozprawy nie może przekraczać okresu dwóch lat.
Wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami składa doktorant w systemie moja PG z wykorzystaniem funkcjonalności e-dokumenty. (docx, 36.77kB)Do Wniosku należy dołączyć:
- aktualizację indywidualnego planu badawczego, zawierającą szczegółowy plan realizacji pozostałych zadań związanych z przygotowaniem rozprawy doktorskiej oraz wykaz osiągnięć w pracy badawczej doktoranta (aktualizację Indywidualnego Planu Badawczego należy zainicjować za pośrednictwem Moja PG -> e-dokumenty, bez aktualizacji IPB wniosek nie będzie rozpatrywany)
- opinię promotora
- opinie opiekuna pomocniczego
- kopia protokołu egzaminu doktorskiego -> szablon protokołu egzaminu doktorskiego
(Ważne! Egzamin organizowany jest przez Radę Dyscypliny, sprawującą nadzór nad kształceniem w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej na Politechnice Gdańskiej, a jego wynik potwierdzony jest w protokole. W sprawie egzaminu doktorskiego należy kontaktować się z przewodniczącym lub przewodniczącą Rady Dyscypliny)
Wnioski o zmianę przedłużenia okresu kształcenia/terminu złożenia rozprawy doktorskiej można składać w okresie od 19.05.2025 do 01.06.2025.
(inicjuje doktorant, 02.06.2025 Biuro SDW wyłącza widoczność e-dokumentów dla doktorantów, tym samym kończy się możliwość ich zamieszczania w systemie)
Ważne!
Zgodnie z § 21 Regulaminu Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Wniosek o przedłużenie okresu kształcenia/terminu złożenia rozprawy doktorskiej musi wpłynąć do biura szkoły nie później, niż 60 dni przed planowaną datą złożenia rozprawy doktorskiej, wskazaną w ostatnim zaktualizowanym i zaakceptowanym indywidualnym planie badawczym.
Doktoranci, którzy planują złożyć Wnioski o przedłużenie okresu kształcenia/terminu złożenia rozprawy doktorskiej a w ostatnim zaakceptowanym IPB podali datę rozprawy doktorskiej wcześniejszą niż termin wyznaczony na składanie Wniosków -> powinni skontaktować się z biurem SDW
Wniosek akceptuje Dyrektor SDW -> Uczelnia wysyła Wniosek do Ministerstwa ->Decyzję w sprawie przedłużenia podejmuje Ministerstwo
(Minister MNISW rozpatruje wnioski indywidualnie! W uzasadnionych przypadkach wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie.)
Przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej oznacza przedłużenie kształcenia w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej, tzn. doktorant utrzymuje wszystkie prawa doktoranta. Przy czym zgodnie z art. 209 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce "łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat". Oznacza to, że jeżeli doktorant już otrzymywał stypendium doktoranckie przez 4 lata, to w czasie przedłużenia kształcenia nie będzie otrzymywał stypendium.