Komunikaty Dyrektora Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej w sprawie przerw wypoczynkowych doktorantów i terminów wolnych od zajęć dydaktycznych znajdziesz w zakładce Doktoranci -> Formalności (Regulamin, ELD) -> Akty Prawne -> Komunikaty Dyrektora Szkoły.
Doktorantowi przysługuje prawo do maksymalnie 8 tygodni (40 dni roboczych) urlopu (przerw wypoczynkowych) w roku akademickim.
1. Przerwy wypoczynkowe stałe – określane przez Szkołę Doktorską, które związane są z okresem świąt przypadających w danym roku akademickim. Publikowane w kalendarzu akademickim Szkoły Doktorskiej na stronie internetowej.
Terminy wolne od zajęć w r.a. 2024/2025:
- od 23 grudnia 2024 r. do 2 stycznia 2025 r. (6 dni roboczych),
- od 18 kwietnia 2025 r. do 22 kwietnia 2025 r. (2 dni robocze),
- od 1 do 4 maja 2025 r. (1 dzień roboczy),
- od 19 do 22 czerwca 2025 r. (1 dzień roboczy).
Łączny wymiar przerw stałych w r.a. 2024/2025 wynosi 10 dni roboczych.
Kalendarz zajęć Szkoły Doktorskiej
Doktorant, który chce skorzystać ze stałej przerwy wypoczynkowej, nie musi składać wniosku w systemie MojaPG, natomiast powinien on powiadomić swojego promotora o nieobecności na uczelni.
W wyjątkowych sytuacjach związanych z koniecznością prowadzenia pracy badawczej przez doktoranta na uczelni w trakcie stałej przerwy wypoczynkowej, istnieje możliwość wcześniejszego zgłoszenia przez doktoranta takiej konieczności w systemie MojaPG w aplikacji „Student”: eDokumenty: Rezygnacja ze stałej przerwy wypoczynkowej / zgoda na pracę w dniach świątecznych.
W przypadku akceptacji takiego wniosku przez promotora przed rozpoczęciem terminu przerwy wypoczynkowej stałej, możliwe będzie wykorzystanie przez doktoranta tych dni w ramach przerwy wypoczynkowej ruchomej.
Uwaga! Akceptacja wniosku przez promotora oznacza jednocześnie, iż potwierdza on możliwość pobytu doktoranta w wyznaczonym miejscu na uczelni w danym terminie, pod ewentualnym nadzorem osoby upoważnionej, jeżeli jest to wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Przerwy wypoczynkowe ruchome - ustalane przez doktoranta w porozumieniu z promotorem, zgodnie z zasadami opisanymi w Komunikacie Dyrektora Szkoły Doktorskiej w sprawie przerw wypoczynkowych doktorantów i terminów wolnych od zajęć dydaktycznych, a następnie przedstawiane Szkole Doktorskiej do akceptacji.
Uwaga! Jeżeli doktorant prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami lub ma obowiązek w nich uczestniczyć, to terminy przerw wypoczynkowych należy uzgodnić z kierownikiem właściwej jednostki organizacyjnej, odpowiedzialnym za realizację procesu dydaktycznego.
Rekomendowany okres na wykorzystanie przez doktorantów ruchomych przerw wypoczynkowych w r.a. 2024/2025 to okres od 14 lipca 2025 r. do 12 września 2025 r., który jest oficjalnym okresem wolnym od zajęć.
Poza wskazanym okresem, doktoranci mogą wykorzystywać przerwy ruchome w wymiarze:
- doktorant przed oceną śródokresową – do 10 dni roboczych,
- doktorant po ocenie śródokresowej – do 30 dni roboczych (o ile przerwa nie spowoduje istotnego zaburzenia procesu kształcenia).
Wnioski o przerwę wypoczynkową ruchomą w okresie rekomendowanym, zaakceptowane przez promotora, będą akceptowane przez Szkołę Doktorską automatycznie, natomiast poza tym okresem, wymagają dodatkowej indywidualnej akceptacji Szkoły Doktorskiej i w przypadku wątpliwości mogą być odesłane do poprawy.
Doktorant, który chce skorzystać z przerwy wypoczynkowej ruchomej musi każdorazowo złożyć wniosek w systemie MojaPG w aplikacji „Student”: eDokumenty: Wniosek doktoranta o przerwę wypoczynkową i przedłożyć go do akceptacji promotorowi. Wszystkie podpisy pod wnioskiem są zbierane elektronicznie.
Nieobecność doktoranta spowodowana chorobą musi być udokumentowana zwolnieniem lekarskim (e-zwolnienie).
Informujemy o obowiązku niezwłocznego informowania nas na adres doctoral-school@pg.edu.pl, jeśli zostałeś zarażony Sars-Cov-2 lub zostałeś poddany kwarantannie lub izolacji z powodu COVID-19!