naukowcy z Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

EMBOA – naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad wsparciem dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu

na zdjęciu Kaspar - robot humanoidalny
Dzięki specjalnemu robotowi społecznemu terapia dzieci z autyzmem będzie znacznie łatwiejsza. Takie rozwiązanie sprawdza się już w Wielkiej Brytanii, a dzięki współpracy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Hertfoshiere, już niebawem będzie można wdrażać je w Polsce.

Kaspar z wyglądu przypomina małego chłopca, ponieważ został zaprojektowany specjalnie jako robot o uproszczonych cechach humanoidalnych.  Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią na wiele deficytów, a wśród nich są ograniczone umiejętności społeczne i emocjonalne. Wpływa to na ich zdolność do komunikacji i interakcji – zarówno z osobami dorosłymi jak i z rówieśnikami.  O ile relacja z drugim człowiekiem sprawia wielu takim dzieciom trudności, relacja dziecko – robot wygląda zupełnie inaczej.

Politechnika Gdańska rozwija badania związane z pszczołami

na zdjęciu pszczoły wlatujące do ula

W 2017 roku na Politechnice Gdańskiej powstał system monitorowania pasiek Smartul, którego twórcami są naukowcy i studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Dzięki trzem ulom, które stanęły na kampusie obok Wydziału Chemicznego, badania będą kontynuowane, a pszczoły zostaną poddane całodobowej obserwacji. System zbada m.in. czy owady przebywają w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i czy nie chorują.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracują elektroniczny system do badania wirusa SARS

Na grafice cząsteczka koronawirusa Covid 19 i napis Elektroniczny System do badania wirusa SARS

Dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Narodowego Centrum Nauki (NCN) „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”, interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. inż. Roberta Bogdanowicza, prof. PG z Politechniki Gdańskiej zrealizuje nowatorski projekt badawczy, tworząc elektroniczną platformę analityczną służącą do bardzo czułego badania wirusa SARS, odpowiedzialnego za obecną pandemię COVID-19.

Naukowcy z PG prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu nowotworów

na zdjęciu czano- biały mikroskop

Naukowcy z Wydziału Chemicznego prowadzą intensywne badania nad wdrożeniem nowych, efektywnych inhibitorów sulfatazy steroidowej mających potencjalne zastosowanie w leczeniu nowotworów hormonozależnych. Uzyskane do tej pory wyniki aktywności przeciwnowotworowej, otrzymanych przez naukowców związków, okazały się obiecujące. Dzięki temu projekt badawczy, którego celem jest prowadzenie dalszych prac rozwojowych, znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu TANGO 4, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Naukowiec z PG wśród najzdolniejszych młodych uczonych w kraju

Na zdjęciu dr inż. Miłosz Wieczór

Dr inż. Miłosz Wieczór z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej znalazł się w gronie stypendystów Fundacji Nauki Polskiej w programie START, który ma na celu wspieranie wybitnych młodych uczonych. Co więcej, naukowiec w ramach prestiżowego stażu podoktorskiego pracuje obecnie w barcelońskim Instytucie Badań Biomedycznych przy projekcie badawczym dotyczącym relacji między uszkodzeniami i modyfikacjami DNA a szeroko pojętą epigenetyką, czyli sposobem interpretacji informacji genetycznej w ludzkich komórkach.

Subskrybuj naukowcy z Politechniki Gdańskiej