naukowcy | Politechnika Gdańska

Treść strony

Politechnika Gdańska rozwija badania związane z pszczołami

na zdjęciu pszczoły wlatujące do ula

W 2017 roku na Politechnice Gdańskiej powstał system monitorowania pasiek Smartul, którego twórcami są naukowcy i studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Dzięki trzem ulom, które stanęły na kampusie obok Wydziału Chemicznego, badania będą kontynuowane, a pszczoły zostaną poddane całodobowej obserwacji. System zbada m.in. czy owady przebywają w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i czy nie chorują.

Naukowcy z PG przyczynią się do rozwoju technologii Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji oraz sieci 5G

Testy tanich rekonfigurowalnych systemów antenowych, które użyte będą w systemach lokalizacji, prowadzone na Politechnice Gdańskiej

Na początku czerwca uruchomione zostały dwa duże projekty z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej, realizowane w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki nawiązanej współpracy, uczelnia będzie miała realny wpływ na rozwój technologii Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji (AI) oraz sieci 5G. Będzie też dostarczać nowatorskie rozwiązania dla takich firm, jak Airbus, Ericsson, Ford, czy Philips.

Interfejs radiowy opracowany przez naukowców PG będzie produktem innowacyjnym na rynku urządzeń Internetu Rzeczy

Interfejs radiowy

Przez najbliższe trzy lata zespół naukowców z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI, pod kierownictwem dr. inż. Krzysztofa K. Cwaliny, będzie realizował prace badawcze mające na celu opracowanie konfigurowalnego, sprzętowo-programowego interfejsu radiowego, który znajdzie zastosowanie w inteligentnych urządzeniach Internetu Rzeczy m.in. w sektorze energetyki, gazownictwa czy wodociągów.

Subskrybuj naukowcy