#internacjonalizacja | Politechnika Gdańska

Treść strony

Dr inż. Justyna Szostak współprzewodniczącą Task Force Learning&Teaching w CESAER

Justyna Szostak
Dr inż. Justyna Szostak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, przewodnicząca rektorskiej komisji ds. umiędzynarodowienia i pełnomocnik dziekana ds. internacjonalizacji WFTiMS, została powołana na współprzewodniczącą „Task Force Learning&Teachning” w CESAER – organizacji zrzeszającej wiodące wyższe szkoły techniczne w Europie.

CESAER została powołana w 1990 roku. Obecnie należy do niej 58 wiodących europejskich uczelni wyższych z 26 krajów. CESAER czuwa nad wysokim poziomem badań i edukacji oraz rozwojem współpracy uczelni z przemysłem. Członkowie CESAER są zobowiązani do spójnych działań na rzecz szeroko pojętego rozwoju kształcenia inżynierskiego, odpowiadającego potrzebom globalnego rynku.

PG nawiązuje współpracę z University of Illinois

Na zdj. od prawej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Wawrzyniec L. Dobrucki, prodziekan ds. studiów doktoranckich Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC, prof. Leszek Kalinowski, WILIŚ PG, pełnomocnik rektora ds. programu doktoranckiego z University of Illinois. Na ekranie prof. Marek Anastaiso, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej UIUC. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska przez najbliższych pięć lat będzie współpracować z University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) w zakresie kształcenia studentów i doktorantów oraz prowadzenia wspólnych badań.

List intencyjny dotyczący potencjalnych obszarów współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską (PG) i University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) został podpisany 29 czerwca w Sali Senatu PG. Dokument, który ma obowiązywać przez pięć lat, ze strony Politechniki Gdańskiej podpisali rektor prof. Krzysztof Wilde oraz prof. Leszek Kalinowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, pełnomocnik rektora ds.

Powstaje kompleksowy system wsparcia dla studentów zagranicznych

Dłoń na dłoni - grupa osób okazująca wzajemne wsparcie
Pomoc psychologiczna, warsztaty z szoku kulturowego, trening uważności, joga – m.in. te formy wsparcia studentów zagranicznych przewidziano w kompleksowym systemie, który zostanie wdrożony na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze działania w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Współpracy Akademickiej zaplanowano na początek nowego roku akademickiego.

Na realizację projektu „Stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej” Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG pozyskał dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł z programu NAWA „Welcome to Poland”, którego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników.

Doktorant z PG z nagrodą publiczności w konkursie „Mój doktorat w 180 sekund”

Ahmed Lakhdar Kouzou
Ahmed Lakhdar Kouzou, doktorant reprezentujący Szkołę Doktorską PG, otrzymał nagrodę publiczności w konkursie „Mój doktorat w 180 sekund”, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Francuskiej (CCFEF), stowarzyszenie Plejada oraz Instytut Francuski.

Polska edycja konkursu „Mój doktorat w 180 sekund” umożliwia przedstawienie szerokiej publiczności tematów badań doktorantów z różnych uczelni. Każdy uczestnik ma za zadanie w ciągu trzech minut przedstawić jasną, zwięzłą i przekonującą prezentację swojego projektu badawczego w języku francuskim. Do konkursu można było zgłaszać tematy prac z dowolnych dziedzin: od matematyki, przez literaturę i biologię, po architekturę i wiele innych.

Politechnika Gdańska rozwija współpracę z Chinami

Hebei Finance University
Politechnika Gdańska i Hebei Finance University w Chinach podpisały porozumienie o otwarciu wspólnego instytutu edukacyjnego „Heibei Finance University Business Institute Poland”. Instytut wraz z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii PG od nowego roku akademickiego będzie prowadził cztery kierunki studiów licencjackich (cztery lata każdy): zarządzanie, ekonomię, analitykę ekonomiczną i informatykę w zarządzaniu.

Na każdy kierunek studiów zostało przyjętych po 40 studentów z Chin, którzy pierwszy rok studiów (2021/2022) odbędą na Hebei Finance University, a od kolejnego roku akademickiego (2022/2023) będą uczęszczać na zajęcia na Politechnice Gdańskiej prowadzone zarówno przez wykładowców z Polski, jak z Hebei Finance University.

Pierwsze spotkanie klubu dyskusyjnego DMWA - zwyczaje wiosenne i wielkanocne

Grafika z napisem "Let's share our spring and easter customs. Interactive webinar 02.04.2021, 12:00". Ilustracja - kwiaty, pisanki i zajączek - w stonowanych kolorach
Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań klubu dyskusyjnego. Tematem spotkania, które odbędzie się on-line 2 kwietnia, będą zwyczaje wiosenne i wielkanocne Słowian.

Wirtualne spotkanie, podczas którego każdy uczestnik będzie mógł opowiedzieć o zwyczajach panujących w jego kraju rozpocznie się w piątek, 2 kwietnia o godz. 12.00.

Spotkanie będzie prowadzone po angielsku, jednak jeśli polsko- lub rosyjskojęzyczna grupa okaże się liczna, będzie możliwość utworzenia osobnych pokoi.

EMBOA – naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad wsparciem dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu

na zdjęciu Kaspar - robot humanoidalny
Dzięki specjalnemu robotowi społecznemu terapia dzieci z autyzmem będzie znacznie łatwiejsza. Takie rozwiązanie sprawdza się już w Wielkiej Brytanii, a dzięki współpracy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Hertfoshiere, już niebawem będzie można wdrażać je w Polsce.

Kaspar z wyglądu przypomina małego chłopca, ponieważ został zaprojektowany specjalnie jako robot o uproszczonych cechach humanoidalnych.  Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią na wiele deficytów, a wśród nich są ograniczone umiejętności społeczne i emocjonalne. Wpływa to na ich zdolność do komunikacji i interakcji – zarówno z osobami dorosłymi jak i z rówieśnikami.  O ile relacja z drugim człowiekiem sprawia wielu takim dzieciom trudności, relacja dziecko – robot wygląda zupełnie inaczej.

Subskrybuj #internacjonalizacja