młodzi naukowcy | Politechnika Gdańska

Treść strony

O tworzeniu materiałów do implantów przyszłości w Radiu Gdańsk

Na zdjęciu dr inż. Michał Bartmański
Jak wydłużyć żywotność implantów? Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje dr inż. Michał Bartmański wraz z grupą naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. O rozwijaniu materiałów przeznaczonych na implanty oraz od wyzwaniach przed jakimi stoi inżynieria biomateriałów opowiadał w rozmowie z redaktorem Sebastianem Kwiatkowskim w dziesiątym odcinku audycji „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

Dr inż. Michał Bartmański w swojej pracy badawczej zajmuje się implantami obciążalnymi, czyli takimi, które przenoszą obciążenia w organizmie, jak sztuczne stawy, czy płytki zespalające kości po złamaniach.

W 180 sekund o doktoracie - doktorantka Justyna Górska laureatką konkursu

Mgr inż. Justyna Górska
Konkurs „Moja praca dyplomowa w 180 sekund” odbywa się w Polsce po raz drugi. Tegoroczne wydanie, w związku z sytuacją epidemiczną, zostało przeprowadzone online. Dziewięciu doktorantów z całej Polski zaprezentowało w nagraniach swoje badania, które prowadzą podczas studiów doktoranckich. Mieli na to maksymalnie trzy minuty.

Mgr inż. Justyna Górska studiuje obecnie na I roku w Szkole Doktorskiej, studiując nauki chemiczne. Obszarem jej badawczych zainteresowań są aromatyczne makrolidy polienowe (AMP),  antybiotyki przeciwgrzybowe.

Samochody przyszłości oczami dr inż. Sebastiana Wachowskiego w Radiu Gdańsk

Na zdjęciu dziennikarz Radia Gdańsk Włodzimierz Raszkiewicz oraz naukowiec Politechniki Gdańskiej dr inż. Sebastian Wachowski
Samochód na wodę, a dokładniej na wodór? To już nie jest futurystyka. Za 10 lat na drogach prawdopodobnie więcej będzie samochodów na wodór, niż obecnie aut elektrycznych – jest o tym przekonany dr inż. Sebastian Wachowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, który pracuje nad poszukiwaniem nowych metod otrzymywania wodoru. Fizyk o swoich badaniach opowiadał w kolejnej audycji cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

Głównym źródłem wodoru w przemyśle jest obecnie reforming metanu, który ma ten minus, że w tym procesie wytwarzany jest także dwutlenek węgla będący gazem cieplarnianym. Jeżeli chcemy wytwarzać wodór dla przyszłości, taki, który jest czysty, musimy przestawić się na elektrolizę – opowiadał dr inż. Sebastian Wachowski.

Politechnika Gdańska rozwija badania związane z pszczołami

na zdjęciu pszczoły wlatujące do ula

W 2017 roku na Politechnice Gdańskiej powstał system monitorowania pasiek Smartul, którego twórcami są naukowcy i studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Dzięki trzem ulom, które stanęły na kampusie obok Wydziału Chemicznego, badania będą kontynuowane, a pszczoły zostaną poddane całodobowej obserwacji. System zbada m.in. czy owady przebywają w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i czy nie chorują.

Naukowiec z PG wśród najzdolniejszych młodych uczonych w kraju

Na zdjęciu dr inż. Miłosz Wieczór

Dr inż. Miłosz Wieczór z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej znalazł się w gronie stypendystów Fundacji Nauki Polskiej w programie START, który ma na celu wspieranie wybitnych młodych uczonych. Co więcej, naukowiec w ramach prestiżowego stażu podoktorskiego pracuje obecnie w barcelońskim Instytucie Badań Biomedycznych przy projekcie badawczym dotyczącym relacji między uszkodzeniami i modyfikacjami DNA a szeroko pojętą epigenetyką, czyli sposobem interpretacji informacji genetycznej w ludzkich komórkach.

Subskrybuj młodzi naukowcy