Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. i wystawa IPN | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-26

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. i wystawa IPN

Na zdj. z lewej strony: prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku; z prawej strony: prof. Edmund Wittbrodt, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Fot. Krzysztof Krzempek
Na zdj. z lewej strony: prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku; z prawej strony: prof. Edmund Wittbrodt, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Fot. Krzysztof Krzempek
W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej 26 października odsłonięta została tablica upamiętniająca pomoc niesioną Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska. W holu przed Biblioteką Główną otwarto również wystawę IPN Gdańsk: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.”, którą będzie można oglądać do 15 listopada.

Upamiętniamy wydarzenia 1956 roku na Węgrzech i pomoc oraz wsparcie, które polskie społeczeństwo, w tym także pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej, nieśli naszym przyjaciołom z Węgier powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej podczas otwarcia uroczystości.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski zaznaczył, że upamiętnienie wydarzeń z 1956 r. właśnie na Politechnice Gdańskiej jest symboliczne.

–  […] Myślę, że ważne, że wszyscy młodzi ludzie, którzy tu studiują będą czytali tekst tej tablicy i będzie im ona przypominała o historii, o solidarności […] dodał Dariusz Drelich.

Dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku również pokreślił, że „powstanie węgierskie nauczyło nas solidarności”.

–  […] 23 października 1956 r. studenci Politechniki w Budapeszcie organizowali manifestację popierającą wydarzenia w Polsce. […] Kilka dni później doświadczyliśmy solidarności Polaków. Kiedy powstanie zostało stłumione, Polacy nam pomagali, zbierali lekarstwa, odzież, oddawali krew, przyjmowali dzieci z Węgier. Była to doprawdy wielka pomoc, największa na całym świecie. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj i dziękujemy tym osobom z 1956 r., studentom i pracownikom z Politechniki, ale i również innych uczelni w Gdańsku, mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta i regionu – powiedział dr Pál Attila Illés.

Głos zabrał także m.in. prof. Edmund Wittbrodt, który podkreślił, że tablica, podobnie jak inne tablice na Politechnice Gdańskiej upamiętniające ważne wydarzenia pokazuje, że „Politechnika to nie tylko nauka, inżynieria, ale że środowisko akademickie żyło także sprawami otoczenia, społeczności”, a odsłonięcie tablicy jest „upamiętnieniem tych relacji między społeczeństwami”.

Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać przy tak pięknej, ważnej 65. rocznicy wielkiego buntu, jednego z największych zrywów przeciwko komunizmowi  podkreślił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, wymieniając najważniejsze postaci w historii polsko-węgierskiej współpracy pomiędzy narodami. Dziś, ta wystawa zmierza w kierunku podziękowania i pokazania kolejnych mniej znanych osób […] tysięcy mieszkańców Gdańska, setek studentów Politechniki, studentów Akademii Medycznej, innych szkół wyższych i szkół średnich, którzy zaangażowali się w 1956 r. w pomoc dla bratniego narodu. To im dedykowana jest dzisiejsza uroczystość i długotrwałe upamiętnienie.

Wniosek w sprawie umieszczenia na terenie Politechniki Gdańskiej tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. przez studentów i mieszkańców Gdańska wpłynął ze strony Ambasady Węgier do władz Politechniki Gdańskiej, a następnie, w październiku 2019 r. Senat uczelni podjął uchwałę w sprawie jej umieszczenia w Gmachu Głównym PG.

Wystawa „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.” została przygotowana przez IPN Gdańsk przy współpracy z Instytutem Liszta Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest dwujęzyczna: polsko-angielska. Towarzyszy jej katalog wydany w trzech językach: polskim, angielskim i węgierskim. Ekspozycję w holu przed Biblioteką Główną PG będzie można zwiedzać do 15 listopada.  

Więcej o wydarzeniach w 1956 r. na Węgrzech można przeczytać w nr 7 Pisma PG z 2020 r. [s. 24].

274 wyświetleń