Data dodania: 2024-07-03
Nowy mural na Politechnice Gdańskiej
Pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Politechnice Gdańskiej była kompozycja malarska na klatce schodowej w Gmachu Głównym (2011). W kolejnych latach powstały kompozycje w szybie windy (2019), wielkogabarytowy mural z okazji 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (2022) oraz malarstwo w holu i sali wykładowej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (2023).
Obecny projekt został zrealizowany we współpracy z władzami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach zajęć fakultatywnych prowadzonych ze studentami IV semestru studiów inżynierskich na Wydziale Architektury. Pierwszym etapem były prace projektowe prowadzone w jedenastu kilkuosobowych zespołach. Zadaniem było zaprojektowanie kompozycji malarskiej uwzględniającej kontekst miejsca: dynamicznych kierunków wyznaczonych przez grafitowe poręcze schodów, mocnego światła wlewającego się do wnętrza ewakuacyjnej klatki schodowej oraz kolorystyki elewacji budynku nawiązującej do historycznej zabudowy.
W ocenie komisji konkursowej warunki te najlepiej spełniła propozycja przygotowana przez zespół w składzie: Maria Jóźwiak i Natalia Kowalska. Równorzędne pierwsze miejsce przyznano także zespołowi Moniki Dębkowskiej, Aleksandry Drobińskiej, Jagody Jasińskiej. Dwa równorzędne drugie miejsca uzyskały zespoły w składzie: Patrycja Lis, Tomasz Marszalec, Wiktor Matwiejuk oraz Karolina Kozłowska, Marta Małkowska.
W realizacji projektu brali udział wszyscy studenci (30 osób). Po odpowiednim przygotowaniu podłoża projekt należało rozrysować w naturalnej skali, kontury okleić taśmą malarską, by w końcu przystąpić do samego malowania. Tutaj pomimo wcześniejszych doświadczeń z zajęć w pracowni plastycznej na studentów czekały nowe wyzwania. Zamiast pędzli w użyciu znalazły się wałki malarskie, a niewielkich rozmiarów arkusz brystolu przypięty na sztaludze zastąpiły ściany o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych każda.
Działanie artystyczne w otwartej, ogólnie dostępnej przestrzeni to także zderzenie się ze spontaniczną reakcją przypadkowych przechodniów, odbiorców często bardzo emocjonalnie reagujących na powstające dzieło. Wspólna realizacja projektu to także okazja do zdobycia umiejętności pracy w grupie. To bardzo ważne doświadczenie dla przyszłego architekta, który z zasady jest skazany na pracę w zespole i czasem musi zrezygnować z własnych ambicji w imię współpracy i uzyskania wspólnego celu.
W efekcie wielotygodniowych działań powstała kompozycja malarska, która dopełnia zastaną przestrzeń, łączy wnętrze z tym, co na zewnątrz budynku. Jest swoistą projekcją kolorów i światła natury, zespalając ją w ten sposób ze światem techniki.
-
2025-01-21
Nowy Zarząd SSPG rozpoczął pracę