Miej chęć, by działać! Do 7 listopada zgłoś projekt w Budżecie Obywatelskim PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-24

Miej chęć, by działać! Do 7 listopada zgłoś projekt w Budżecie Obywatelskim PG

Kolaż trzech zdjęć. Po lewej trzy osoby sadzą drzewo. Po prawej na górnym i dolnym zdjęciu łąka kwietna.
Fot. Krzysztof Krzempek/PG (lewe oraz prawe dolne) oraz Maciej Buczeń/PG (prawe górne)
Nasadzenia drzew owocowych, dystrybutory wody, łąki kwiatowe czy instalacje fotowoltaiczne. To niektóre z projektów, które w poprzednich latach studenci i pracownicy PG wybrali do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jakie pomysły pojawią się w tym roku? O tym przekonamy się już wkrótce. Od dziś do 7 listopada można przesyłać swoje propozycje. Nie czekaj – działaj!

„Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich” – to hasło, które przyświeca inicjatywie Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Czas na dzielenie się swoimi pomysłami na zmiany na kampusie PG jest właśnie teraz. Od poniedziałku, 24 października, przyjmowane są propozycje projektów w tegorocznej edycji BOPG. Pomyśl, co warto zrobić na kampusie, przelej ideę na papier i zgłoś swój projekt. Nie ma na co czekać – zgłoszenia przyjmowane są jedynie do 7 listopada!

Szukając inspiracji, warto zajrzeć na stronę Budżetu Obywatelskiego PG. Znajdują się tam nie tylko regulamin tegorocznej edycji, jej harmonogram czy wzór formularza do wypełnienia, ale także opisy projektów, które zwyciężały w ubiegłych latach.

W ubiegłym tygodniu na terenie kampusu zrealizowany został projekt nasadzenia drzewek owocowych. Zgodnie ze sztuką ogrodnictwa sadzi się je właśnie jesienią. Drzewa pojawiły się na tyłach budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Znajdziemy tam magnolię, dwa rodzaje jabłoni, wiśnię i grusze. Nasadzenia zostały wykonane przez Sekcję Ogrodniczą Centrum Logistycznego we współpracy z Kołem Ogrodniczo Studenckim „KOS”.

Sadzenie drzew owocowych za budynkiem WETI B. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Innym projektem BOPG, który można podać jako przykład realizacji zwycięskich pomysłów, są łąki kwietne. Jedna – dzika i przyjazna owadom zapylającym – znajduje się na tyłach Wydziału Chemicznego. Druga – na skwerze przed budynkiem WETI B.  Budżet Obywatelski PG zmienia również wnętrza uczelnianych budynków. Dzięki aktywności społeczności akademickiej Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Centrum Sportu Akademickiego zyskały dystrybutory wody pitnej.

Ze wszystkimi zwycięskimi projektami można w wygodny sposób zapoznać się za pomocą mapy realizacji projektów. Pomysły z ubiegłych lat mogą stać się inspiracją dla kolejnych projektów. Z kolei opisy poszczególnych z nich z pewnością ułatwią późniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Podobnie jak w ubiegłych latach do rozdysponowania w Budżecie Obywatelskim PG przeznaczono 500 tysięcy złotych, w podziale na projekty pracownicze (350 tys. zł) i studenckie (150 tys. zł). Środki te można przeznaczyć na rozmaite realizacje. Nowością w tym roku jest zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych, przyjaznych środowisku. Co najmniej jeden z wybranych pomysłów musi wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG. Zgodnie z jego zapisami uczelnia podejmować będzie m.in. działania związane ze zmniejszeniem emisji CO2, ograniczeniem wytwarzania odpadów,  wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii czy też rozwojem terenów zielonych i bioróżnorodności na ternie kampusu.

Pomysły zgłaszać można przez dwa tygodnie – od poniedziałku, 24 października, od godziny 9:00 do 7 listopada do godziny 12:00. Formularz dostępny jest na stronie www.pg.edu.pl/budzet_obywatelski. Następnie złożone projekty przejdą proces weryfikacji. Te, które go przejdą pomyślnie, wezmą udział w głosowaniu pracowników i studentów. Społeczność akademicka wybierze projekty, które trafią do realizacji. Głosowanie zaplanowano w dniach 28 listopada – 5 grudnia. Ostateczną listę projektów przekazanych do realizacji poznamy 5 stycznia 2023 roku.

261 wyświetleń