Data dodania: 2024-04-10
Nowa przestrzeń do pracy dla studentów i doktorantów
Strefa iGTS2 zlokalizowana jest w Domu Studenckim nr 3 przy ul. Do studzienki 32 i prowadzi do niej niezależne wejście z boku budynku. Znajduje się w niej kilka stanowisk biurowych do pracy indywidualnej oraz 3 salki przystosowane do kameralnych spotkań warsztatowych i biznesowych, z dostępem do sieci oraz zapleczem do organizacji spotkań multimedialnych i biznesowych.
– Otwarcie przestrzeni inkubatora GTS2 to kolejny etap rozwoju ekosystemu, ale też narzędzi do tworzenia innowacji i rozwoju przedsiębiorczości na Politechnice Gdańskiej – mówił witając gości Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Technologii. – Obok udostępnianej studentom i doktorantom przestrzeni prototypowni Protolab, powstała komplementarna strefa biurowa do pracy i spotkań, przeznaczona do rozwoju autorskich pomysłów i projektów biznesowych.
Na uroczystości otwarcia strefy iGTS2 obecny był prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, który wraz z prof. Januszem Nieznańskim, prorektorem ds. umiędzynarodowienia i innowacji PG oraz Damianem Kuźniewskim, a także zespołem GTS2: Robertem Bajko i Agnieszką Niekurzak dokonali przecięcia symbolicznej wstęgi i oficjalnie otworzyli pomieszczenia Inkubatora.
– Ta inicjatywa jest kolejnym ważnym krokiem we wspieraniu przedsiębiorczych inicjatyw wśród młodych ludzi. Rozwój własnej firmy, zakładanie startupów to wciąż nie jest częsta droga wyboru zawodowego. Bez budowania całego systemu wspierającego przedsiębiorcze postawy to się nie zmieni, dlatego bardzo się cieszę, że powstało kolejne miejsce dla naszych studentów by mogli się spotkać, podzielić pomysłami, inspirować i budować swoje własne przedsięwzięcia biznesowe – podkreślał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Pomieszczenia strefy iGTS2 w pierwszej kolejności udostępniane będą członkom zespołów startupowych i absolwentom programów Gdańsk Tech Startup School, będą one również do dyspozycji dla osób ze społeczności PG, realizujących projekty innego rodzaju. Dostęp udzielany będzie indywidualnie, po rozpatrzeniu wniosku złożonego drogą elektroniczną na adres startup@pg.edu.pl.
Oprócz nowo otwartej przestrzeni, w ramach Gdańsk Tech Startu School uczestnicy projektu mogą korzystać ze szkoleń, wsparcia mentoringowego oraz grantów na uruchomienie własnego biznesu. Osią tych działań są 2 programy wspierania innowacji i przedsiębiorczości finansowane z programu IDUB Molybdenum, 3-miesięczny program Startup School One "Sprawdź swój pomysł" oraz 6-miesięczny Startup School Two „Rozwiń skrzydła”. Dotychczas przez 4 edycje programu pierwszego przewinęło się już 120 osób, a kolejne 30 jest obecnie w trakcie realizacji kolejnej, piątej już edycji.
To głównie studenci, doktoranci i absolwenci PG. Jednak w każdej edycji są również pracownicy naukowi PG oraz przedstawiciele innych uczelni, w szczególności ze Związku Uczelni im. Fahrenheita.