To oni zawalczą o Czerwoną Różę | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-04

To oni zawalczą o Czerwoną Różę

grafika Czerwonej Róży
Tomasz Ciborowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa wygrali uczelniany etap i będą reprezentować Politechnikę Gdańską w finale tegorocznej edycji Konkursu o Czerwoną Różę.

Inż. Tomasz Ciborowski – zwycięzca uczelnianego etapu w kategorii „najlepszy student”

Tomasz Ciborowski jest studentem piątego roku budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Od maja 2022 uczestniczy w trzech projektach badawczych w ramach programu PLUTONIUM. Efektem prac w projekcie „Zintegrowana diagnostyka obiektów zabytkowych z zastosowaniem metody georadarowej i termograficznej” (kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka) jest współautorstwo publikacji naukowej w czasopiśmie „Wiadomości Konserwatorskie”, wyróżnione wystąpienia na Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Budowlanej KOMBOferencja 2023 oraz IX Sesji Studenckich Kół Naukowych w Szczecinie.

Od czerwca 2022 r. pełni funkcję wiceprezesa Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcji KOMBO, z którym organizuje szereg wydarzeń o charakterze naukowym i popularyzatorskim, konkursy konstruktorskie i dodatkowe zajęcia wspomagające dla studentów.

W maju 2023 r. otrzymał stypendium ACTINIUM dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia. W listopadzie 2023 r. uzyskał Indywidualne Studia Badawcze, a miesiąc później projekt badawczy w ramach konkursu RADIUM pod nazwą „Metamateriały mechaniczne wytwarzane w technologii druku 3D”. Od stycznia 2023 r. pełni funkcję ambasadora firmy Pekabex na Politechnice Gdańskiej. W marcu tego roku wstąpił w poczet członków Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Pasjonat nauk przyrodniczych, zwłaszcza mechaniki konstrukcji, teatru, ogrodnictwa i pszczelarstwa. W wolnej chwili pisze wiersze, pełni posługę lektora w kościele oraz spędza czas na majsterkowaniu w warsztacie.

KN „Materiały w Medycynie” zwycięzca uczelnianego etapu w kategorii „najlepsze koło naukowe”

KN „Materiały w Medycynie” stanowi transdyscyplinarne połączenie inżynierii z medycyną. Głównym celem działalności koła jest rozwój i modyfikacja biomateriałów oraz implantów. Organizacja ta umożliwia doświadczalną pracę w aspekcie wytwarzania oraz badań materiałów do zastosowań w terapii zdrowia oraz chirurgii. Jednym z najważniejszych zadań koła jest promocja i szerzenie idei wspólnej pracy inżynierów z lekarzami, natomiast efektem tej pracy mają być nowe lub ulepszone rozwiązania, które posłużą przedłużaniu życia ludzkiego.

Działalność koła obejmuje:

  • wykłady – koło organizuje wykłady otwarte online, goszcząc prelegentów z całej Polski
  • pokazy laboratoryjne – koło prowadzi warsztaty i/lub pokazy podczas: Science.com, NaukoweLove Nocą, Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, Politechnika Open, Forum Organizacji i Kół Akademickich, Piknik Nauki Fahrenheita, Pomorska Noc Naukowców
  • konferencje – koło jest współorganizatorem Konferencji IMPLANTY, która cieszy się dużym zainteresowaniem i gości osoby związane z inżynierią biomateriałów z całej Polski. Ponadto, członkowie koła prezentują wyniki swoich badań w krajowych i międzynarodowych konferencjach
  • szkolenia i wycieczki – koło organizuje szkolenia oraz wyjazdy dla swoich członków
  • projekty studenckie – koło współpracuje z naukowcami w projektach dotyczących biomateriałów. Wśród realizowanych projektów wymienić można: Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego, Opracowanie antybakteryjnej modyfikacji kleju kostnego przeznaczonego do mocowania implantów w kości oraz Zastosowanie utleniania plazmowego (MAO) w celu poprawy bioaktywności stopu tytanu do zastosowania na implanty obciążalne.

Uczestnicy etapu uczelnianego

Zgłoszenia indywidualne:

1. Tomasz Ciborowski (WILiŚ) – zwycięzca

2. Marcin Jasiukowicz (WIMiO)

Koła naukowe:

1. KN „Materiały w Medycynie” (WIMiO) – zwycięzca

2. KN „Mechanik” (WIMiO)

3. KN „KOBRa” (WILiŚ)

4. KN „TECH-POL” (WChem)

O konkursie

Konkurs Czerwonej Róży dla najlepszych studentów i kół naukowych organizowany jest przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży. Co roku, statuetka trafia do rąk wybitnych i wyróżniających się swoimi osiągnięciami studentów oraz kół naukowych.

Głównymi nagrodami w konkursie są: samochód osobowy (w kategorii „najlepszy student”) oraz 15 tys. zł (w kategorii „najlepsze koło naukowe”).

Rozstrzygnięcie konkursu odbywa się w dwóch etapach: uczelnianym i ogólnym. W tym roku etap ogólny odbędzie się w maju w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Więcej

388 wyświetleń