Data dodania: 2024-06-19
Współpraca wydziałów i jednostek uczelni w ramach projektu DigiWind
Porozumienie zostało zawarte pomiędzy rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofem Wildem a wydziałami i jednostkami uczelni:
- Wydziałem Elektroniki i Automatyki, reprezentowanym przez prof. Mirosława Wołoszyna, dziekana;
- Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, reprezentowanym przez prof. Jacka Stefańskiego, dziekana;
- Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska, reprezentowanym przez prof. Joannę Żukowską, dziekan;
- Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, reprezentowanym przez prof. Andrzeja Seweryna, dziekana;
- Wydziałem Zarządzania i Ekonomii, reprezentowanym przez prof. Małgorzatę Gawrycką, dziekan;
- Biurem Projektów Strategicznych, reprezentowanym przez Patryka Żyłę, kierownika biura.
Porozumienie określa zasady realizacji oraz wewnętrzny zakres odpowiedzialności jednostek na etapie przygotowania, realizacji oraz ewaluacji projektu DigiWind - Digital Masters of Wind and Energy Systems.
W myśl dokumentu powołany został także kierownik projektu prof. Michał Wójcik (WILiŚ) oraz osoby z poszczególnych jednostek odpowiedzialne za jego realizację.
Nowy kierunek na studiach II stopnia
W ramach projektu DigiWind planowane jest utworzenie nowego kierunków studiów stacjonarnych II stopnia pn. “Smart Renewable Energy Engineering”. Studia prowadzone będą w języku angielskim, a ich program przygotuje specjalnie powołana do tego rada, składająca się z przedstawicieli wydziałów zaangażowanych w projekt DigiWind. Wydziałem prowadzącym kierunek będzie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
Kierunek zostanie uruchomiony nie później niż z początkiem roku akademickiego 2025/2026.
W ramach projektu uczelnia oferować będzie także 2-semestralne, hybrydowe studia podyplomowe “Digital Skills for Wind and Energy Systems”, a także kursy w formule “Self-standing Lifelong Learning Modules”.
O projekcie
Projekt DigiWind - Digital Masters of Wind and Energy Systems ma na celu wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej w Europie poprzez realizację interdyscyplinarnych specjalistycznych programów edukacyjnych w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki w systemach wiatrowych i energetycznych. Projekt kierowany jest przez Technical University of Denmark Wind and Energy Systems, a wśród partnerów, oprócz Politechniki Gdańskiej, znajdują się holenderski Delft University of Technology, University of Oslo, Technological University of the Shannon z Irlandii, czy Norwegian University of Science and Technology. Oprócz uczelni w skład konsorcjum wchodzą firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, londyńska F6S, Whiffle z Holandii, oraz Irish Manufacturing Research.
Przystąpienie naszej uczelni do projektu to efekt starań Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG. Uroczysta inauguracja działań w ramach projektu miała miejsce w styczniu bieżącego roku w duńskim Roskilde, gdzie obecni byli również przedstawiciele władz PG. Program DigiWind współfinansowany jest z budżetu Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji, będącej organem Komisji Europejskiej oraz z programu Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” w ramach umowy o dotację nr 101122836. Wartość projektu to niemal 20 mln. euro, z czego dofinansowanie wynosi 10 mln. euro. O programie można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej – www.digiwind.org.