PG członkiem European Academy of Wind Energy | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-05

PG członkiem European Academy of Wind Energy

Farma wiatrowa
Jako jedyna w Polsce, Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy w skład której wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin. Akademia jest międzynarodową organizacją non-profit, promującą i wspierającą rozwój nauki o energetyce wiatrowej.

EAWE powstało w 2003 roku z inicjatywy 11 europejskich uczelni. Celem organizacji jest wykorzystanie pełnego potencjału energii wiatrowej z korzyścią dla świata. To społeczność ekspertów w dziedzinie energii wiatrowej z całego świata.

Misją EAWE jest:

  • łączenie wiedzy specjalistycznej w dziedzinie nauki i edukacji o energii wiatrowej,
  • utworzenie i prowadzenie forum wymiany wiedzy na temat energii wiatrowej,
  • poprawa różnorodności, równości i inkluzywności w nauce o energii wiatrowej,
  • promocja edukacji, świadomości i zainteresowania energią wiatrową,
  • bycie wiarygodnym i niezależnym głosem naukowym w sprawach badań i rozwoju nad energią wiatrową;

Do sojuszu uczelni z takich państw jak Dania, Belgia, Francja, Niemcy, Norwegia, Włochy czy USA dołączyła właśnie Politechnika Gdańska. W proces akcesyjny z ramienia uczelni zaangażowani byli:

  • prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor, ds. organizacji i rozwoju,
  • prof. Piotr Doerffer, pełnomocnik rektora PG ds. energetyki wiatrowej,
  • prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.
  • prof. Maciej Bagiński, z-ca dyrektora ds. rozwoju i internacjonalizacji, Szkoła Doktorska PG
  • prof. Michał Wójcik z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który będzie reprezentantem PG w European Academy of Wind Energy.

EAWE organizuje cykliczne wydarzenia związane z energetyką wiatrową. Jednym z nich jest prestiżowa Konferencja TORQUE, która odbywa się co dwa lata i koncentruje się głównie na badaniach i zagadnieniach technicznych oraz jest świetnym miejscem do prezentacji młodych naukowych talentów w ramach szeroko promowanych szkół doktorskich. Z kolei Wind Energy Science Conference jest wydarzeniem obejmującym złożone zagadnienia związane z energetyką wiatrową.

Wizją EAWE jest aktywne wspieranie nauki i edukacji o energii wiatrowej. Sojusz opublikował długoterminowy program badań strategicznych na lata 2016–2025.

Większość instytucji członkowskich, w tym również Politechnika Gdańska, aktywnie kształci studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W wymiarze kształcenia EAWE koncentruje się na koordynowaniu programów, udostępnianiu materiałów edukacyjnych, a także na organizacji corocznego seminarium doktoranckiego.

Szczegółowe informacje na temat działalności organizacji znaleźć można na stronie European Academy of Wind Energy.

99 wyświetleń