Wyróżnienie dla naukowców PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-04

Wyróżnienie dla naukowców PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr

nagrodzeni
Zespół naukowców: inż. arch. Justyna Wesołowska z Wydziału Architektury, inż. Michał Boczoń z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki pod kierownictwem dr inż. arch. Izabeli Burdy zdobył prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2023/24. Tegoroczna edycja konkursu, organizowanego od 31 lat przez francuską instytucję „L'Art Urbain dans les Territoires” została poświęcona transformacji ekologicznej.

Laureaci konkursu, opracowując projekt zatytułowany "L'impact du passé" („Wpływ przeszłości"), skupili swoją uwagę na gdańskiej dzielnicy Stogi. W swojej pracy zaproponowali przekształcenie jej centralnej części w tętniące życiem miejsce, służące integracji społecznej. Przedstawione rozwiązania, głęboko osadzone w historii obszaru, ukazujące możliwości transformacji zdegradowanej, częściowo opuszczonej części miasta, zostały docenione przez jury konkursu. Projekt otrzymał wyróżnienie 'MENTION QUALITÉ ARCHITECTURALE' za wysoką jakość architektoniczną. Według autorów, zaproponowane zmiany pozwoliłyby harmonijnie połączyć przeszłość z przyszłością, podnosząc jakość życia mieszkańców oraz dbając o aspekty związane z ochroną środowiska.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 czerwca w siedzibie Ministerstwa Ministère de la Transition Ecologique, w Arche de la Défense w Paryżu. Laureaci mieli okazję zaprezentować swoje projekty przed międzynarodową publicznością.

W gronie 12 prac zakwalifikowanych do finału konkursu znalazły się aż cztery projekty opracowane przez zespoły z Politechniki Gdańskiej – trzy prowadzone przez dr inż. arch. Izabelę Burdę oraz jeden, który powstał pod opieką dr hab. inż. arch. Doroty Wojtowicz – Jankowskiej. Oprócz nagrodzonego projektu "L'impact du passé" – autorstwa Justyny Wesołowskiej i Michała Boczonia, do finałowego grona należały również:

• Projekt „Les rues sont faites pour marcher" opracowany przez zespół w składzie : Sara Kłosowska, Kinga Makowska, Aleksandra Bonk, prowadzony przez dr inż. arch. Izabelę Burdę;
  • Projekt „La biodiversité au centre de l'attention" – opracowany przez Natalię Turską i  Blankę Zielińską, pod kierunkiem dr inż. arch. Izabely Burdy;
  • Projekt „Sept heures dix” autorstwa zespołu w składzie: Anna Czepil, Aleksandra Pikur, Wiktoria Przedpelska, prowadzonego przez dr hab. inż. arch. Dorotę Wojtowicz – Jankowską.

– Zespoły z Politechniki Gdańskiej biorą udział w tej prestiżowej międzynarodowej konkurencji od 2006 roku dzięki inicjatywie architekta Janusza Gujskiego. Jego zaangażowanie i pasja znacząco przyczyniły się do sukcesów naszych zespołów w międzynarodowym gronie mówi dr Izabela Burda. – Dzięki udziałowi w konkursie, studenci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów oraz zdobywania cennego doświadczenia. To wyróżnienie nie tylko podkreśla wysokie standardy Politechniki Gdańskiej, ale również motywuje do dalszej pracy nad innowacyjnymi projektami, które odpowiadają na współczesne wyzwania architektoniczne i urbanistyczne.

Więcej o konkursie