Stypendia studenckie dla dzieci z rodzin popegeerowskich Stypendia studenckie dla dzieci z rodzin popegeerowskich

Dzieci z rodzin popegeerowskich, które są tegorocznymi maturzystami i dostały się na studia, mogą ubiegać się o pomoc stypendialną. Wnioski o przyznanie stypendiów, których wysokość wynosi 500 zł miesięcznie, można składać do 24 sierpnia w oddziałach Agencji Nieruchomości Rolnych. 


Żeglarze PG podwójnie na podium w Mistrzostwach Polski kl. Omega Żeglarze PG podwójnie na podium w Mistrzostwach Polski kl. Omega

Doskonale wypadły dwie politechniczne załogi żeglarzy podczas Mistrzostw Polski w Narodowej Klasie Omega Sport. Tytuł Mistrza Polski obroniła łódka PG RACING ze sternikiem Tymonem Sadowskim, która wygrała walkę z Kamilem Ortylem z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej. Na trzecim miejscu plasował się Filip Pietrzak z obsadą.


Są jeszcze wolne miejsca na Politechnice Gdańskiej Są jeszcze wolne miejsca na Politechnice Gdańskiej

W dodatkowym naborze Politechnika Gdańska oferuje 199 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. Paleta kierunków jest szeroka. Na dokumenty czekamy od 1 do 8 sierpnia 2012 roku w Wydziałowych Komisjach Rekrutacyjnych. Listę osób przyjętych opublikujemy 10 sierpnia 2012 roku.


Nasza chemia najlepsza w Polsce Nasza chemia najlepsza w Polsce

Kierunek chemia został wyróżniony za doskonałą jakość kształcenia. Nagrodą dla Wydziału Chemicznego PG będzie wysoka dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nawet do 3 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat. Wsparcie finansowe na rozwój otrzymało łącznie 28 kierunków studiów w całej Polsce.


Gospodarka przestrzenna najpopularniejsza Gospodarka przestrzenna najpopularniejsza

Najwięcej kandydatów zgłosiło się na gospodarkę przestrzenną na Wydziale Architektury oraz na geodezję i kartografię na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. W pierwszym przypadku o indeks starało się 9,5 os/miejsce, w drugim – prawie 7 os/miejsce. Niemal 4 kandydatów na miejsce ubiegało się o przyjęcie na chemię budowlaną, architekturę i urbanistykę oraz biotechnologię.


Obóz integracyjny dla studentów pierwszego roku Obóz integracyjny dla studentów pierwszego roku

Wspinaczka, bungee-run, paintball, zapasy sumo, gry plażowe, warsztaty taneczne i fotograficzne, wieczorne imprezy tematyczne oraz całe mnóstwo innych atrakcji – bardzo intensywnie i zabawnie zapowiada się tegoroczny obóz integracyjny dla studentów pierwszego roku. Adapciak 2012 odbędzie się w dniach 26-30 sierpnia w ośrodku wczasowym Janina w Łebie. 


Nasi na podium regat solarnych w Holandii Nasi na podium regat solarnych w Holandii

Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, członkowie Koła Naukowego Korab wrócili z najtrudniejszych regat łodzi solarnych DONG Energy Solar Challenge 2012, które odbyły się w holenderskiej Fryzji. Zadanie polegało na pokonaniu dystansu 220 km w ciągu pięciu dni. Dwuosobowa jednostka napędzana energią słoneczną zdobyła II pozycję w klasyfikacji generalnej zawodów.


Tak się programuje! Student PG zajął II miejsce na światowym finale Imagine Cup w Australii Tak się programuje! Student PG zajął II miejsce na światowym finale Imagine Cup w Australii

Karol Stosik, student informatyki na Politechnice Gdańskiej, zdobył drugie miejsce oraz czek na 4 tys. dolarów w największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów Imagine Cup 2012. Sukces odniósł w kategorii Windows Phone Challenge proponując aplikację umożliwiającą czytanie alfabetem Braille’a na smartfonie. 11 lipca laureat wrócił z Australii. 


Młodzież w działaniu – są pieniądze na wsparcie pomysłów młodych ludzi Młodzież w działaniu – są pieniądze na wsparcie pomysłów młodych ludzi

Wyjazd do Francji na szkolenie z różnic międzykulturowych, wolontariat w ogrodzie botanicznym w Irlandii, polsko-włoska wymiana młodzieży z grupy tanecznej break dance – to tylko przykłady inicjatyw finansowanych w ramach programu Młodzież w działaniu. Skorzystać mogą organizacje pracujące na rzecz dzieci i młodzieży, ale także grupy nieformalne. Uwaga! Termin aplikowania do najbliższych konkursów mija 1 października 2012.


Szkoła wyobraźni przestrzennej od 8 września na Wydziale Architektury Szkoła wyobraźni przestrzennej od 8 września na Wydziale Architektury

Na zajęcia rozwijające wyobraźnię przestrzenną, ułatwiające zrozumienie przestrzeni zarówno w aspekcie geometrycznym, jak i artystycznym zaprasza Wydział Architektury PG. Zajęcia rozpoczynają się 8 września 2012. Za każde dwa miesiące nauki trzeba zapłacić 480 zł.


10 lipca dyskusja na temat energetyki jądrowej 10 lipca dyskusja na temat energetyki jądrowej

Dr Patrick Moore, współzałożyciel Greenpeace będzie gościem spotkania zaplanowanego na wtorek, 10 lipca w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dostęp społeczeństwa do informacji o energetyce jądrowej jako element dialogu na rzecz zrównoważonego rozwoju – tak sformułowano temat debaty, do której zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu, biznesu i nauki. 


Staże na najlepszych uczelniach świata do wzięcia Staże na najlepszych uczelniach świata do wzięcia

Już tylko do 12 lipca 2012 przyjmowane są zgłoszenia do drugiej edycji rządowego programu Top 500 Innovators. Czterdziestu młodych uczonych oraz pracowników administracji zajmujących się komercjalizacją wyników badań ma szansę wyjechać jesienią na najlepsze uczelnie świata. 


Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge

Studenci z koła naukowego Korab już we wtorek, 3 lipca jadą na najważniejsze w tym sezonie regaty łodzi solarnych Dong Solar Challenge. Studenci PG wystartują na dwóch łodziach. Liczą, że obie jednostki uplasują się na podium.


Żeglarze dołożyli 75 pkt. do rankingu AMP 2012 dla PG Żeglarze dołożyli 75 pkt. do rankingu AMP 2012 dla PG

Politechniczni żeglarze zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski rozegranych w dniach 26-28 czerwca 2012 na jeziorze Niegocin. Swoją klasę potwierdziła załoga Filipa Pietrzaka, wygrywając klasyfikację indywidualną. O medale walczyło 81 załóg z 34 polskich uczelni. 


7 lipca widzimy się w Gdyni! 7 lipca widzimy się w Gdyni!

W sobotę startuje Gdynia Design Days, najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Program imprezy jeszcze nigdy nie był tak zróżnicowany i bogaty. Piąta edycja to aż sześć wystaw kuratorskich, bogata oferta warsztatów dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów designu w każdym wieku. Zapraszamy na panel biznesowy, wykłady specjalistów, projekcje filmowe, Super Sam Design, Gdyński Plener Projektowy oraz Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu. 


Politechnika Gdańska dla Zdolnych z Pomorza Politechnika Gdańska dla Zdolnych z Pomorza

Praca z uczniem zdolnym wymaga szczególnych kwalifikacji – z takiego założenia wychodzą organizatorzy i koordynatorzy projektu pod nazwą „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki”. Dlatego szkolą nauczycieli, by potrafili identyfikować najzdolniejszych i mogli tworzyć dla nich ofertę kształcenia. W Lokalnych Centrach Nauczania Kreatywnego na terenie całego województwa odbywają się zajęcia pozalekcyjne dla wybitnych. Od soboty młodzież uczestniczy w zajęciach na Politechnice Gdańskiej.


Thinklitez – inteligentny system sterowania oświetleniem wygrał Gdyński Biznesplan Thinklitez – inteligentny system sterowania oświetleniem wygrał Gdyński Biznesplan

Projekt absolwentów Politechniki Gdańskiej pod nazwą Thinklitez zdobył główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Gdyński Biznesplan. Przebojowy plan na biznes obejmuje cały proces tworzenia – od zaprojektowania, przez zaprogramowanie, po produkcję gotowych urządzeń – inteligentnych systemów sterowania oświetleniem LED. Laureaci otrzymali 45 tys. zł na dalszy rozwój swojego projektu.


Maestro i Harmonia czekają na zgłoszenia naukowców Maestro i Harmonia czekają na zgłoszenia naukowców

Doświadczeni naukowcy oraz badacze realizujący projekty w ramach współpracy międzynarodowej mogą wziąć udział w programach MAESTRO 3 i HARMONIA 3. Narodowe Centrum Nauki na ich realizacje przeznaczyło 130 mln złotych. Wnioski można przesyłać do 15 września. Wyniki konkursów będą znane w pierwszym kwartale 2013 roku.


Kurs z matematyki. Przygotuj się do studiów Kurs z matematyki. Przygotuj się do studiów

W połowie sierpnia na Politechnice Gdańskiej rozpoczynają się intensywne, dwutygodniowe kursy przygotowawcze z matematyki do studiów. Do wyboru są dwa terminy: pierwsza edycja kursu rozpoczyna się 13 sierpnia, druga rusza 27 sierpnia. Do 10 sierpnia trwają zapisy na pierwszy termin, a do 24 sierpnia na drugi termin kursu. Zajęcia odbywać się będą w salach wykładowych Politechniki Gdańskiej. Kurs kosztuje 250 zł.


Zapraszamy na spotkanie z minister Kudrycką Zapraszamy na spotkanie z minister Kudrycką

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Boomerang na Politechnice Gdańskiej, transmitowanego na żywo z Warszawy. Za pośrednictwem sprzętu videokonferencyjnego każdy będzie mógł zadać pytanie pani minister. Zapraszamy we wtorek, 26 czerwca 2012 na godz. 17.30 do sali 300 w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny. Przewidziany jest catering.