nauka | Politechnika Gdańska

Treść strony

Naukowcy opracują strategie utrzymaniowe dróg. Pomoże w tym unikatowy pojazd badawczy

samochód badawczy przed gmachem głównym PG
Politechnika Gdańska pozyskała samochód badawczy wyposażony w system laserowy umożliwiający zaawansowane pomiary stopnia zużycia nawierzchni drogowych, autostradowych oraz lotniskowych. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach. Nowe narzędzie badawcze ma pomóc w opracowywaniu wytycznych dla zarządców dróg, które pozwolą ograniczyć remonty i związane z nimi utrudnienia w ruchu.

– W ostatnich kilkunastu latach w Polsce oddano do użytku ponad pięć tysięcy samych tylko dróg krajowych i autostrad. Efektywne utrzymanie i zarządzanie tą stale rozbudowującą się siecią drogową wymaga odpowiedniej diagnostyki, oceny stanu technicznego nawierzchni.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej na 2. Kongresie Zdrowie Polaków 2020

grafika z logiem kongresu
W dniach 26-27 października w Warszawie odbywa się 2. Kongres Zdrowie Polaków 2020, w którym jedna z głównych ról należy do naukowców z Politechniki Gdańskiej, a konkretnie z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Kongres Zdrowie Polaków 2020 pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbywa się już po raz drugi, ale obecna edycja, z powodu ograniczeń wywołanych pandemią, ma kształt hybrydowy - część z kilkudziesięciu zaplanowanych debat, paneli dyskusyjnych i wykładów realizowana jest zdalnie.

Politechnika Gdańska z finansowaniem na projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”

Na zdjęciu poglądowa grafika przedstawiająca probówki do badań
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę rankingową 32 wniosków, które zakwalifikowały się do finansowania w programie „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Tę edycję programu Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG będzie realizować w konsorcjum ze spółką celową Excento.

Głównym celem programu jest wsparcie zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, głównie w zakresie komercjalizacji. Jednym z warunków ubiegania się o dofinansowanie było prowadzenie aktywnej działalności w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz inicjowanie współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym.

O tworzeniu materiałów do implantów przyszłości w Radiu Gdańsk

Na zdjęciu dr inż. Michał Bartmański
Jak wydłużyć żywotność implantów? Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje dr inż. Michał Bartmański wraz z grupą naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. O rozwijaniu materiałów przeznaczonych na implanty oraz od wyzwaniach przed jakimi stoi inżynieria biomateriałów opowiadał w rozmowie z redaktorem Sebastianem Kwiatkowskim w dziesiątym odcinku audycji „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

Dr inż. Michał Bartmański w swojej pracy badawczej zajmuje się implantami obciążalnymi, czyli takimi, które przenoszą obciążenia w organizmie, jak sztuczne stawy, czy płytki zespalające kości po złamaniach.

Godło jakości QI 2020 dla platformy MOST Wiedzy PG

Na zdjęciu Jacek Kozioł, z-ca redaktora naczelnego Forum Biznesu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (z prawej) wręcza prof. dr hab. inż. Dariuszowi Mikielewiczowi, prorektorowi ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej certyfikat Złotego Godła QI 2020 Programu Najwyższa Jakość Quality International
Platforma Most Wiedzy Politechniki Gdańskiej została nagrodzona złotym godłem QI 2020 w ogólnopolskim Programie Najwyższa Jakość Quality International, przyznawanym przez redakcję Forum Biznesu „Dziennika Gazeta Prawna”. Nagrodę odebrał prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju uczelni.

Najwyższa Jakość Quality International to prestiżowy program projakościowy, którego organizatorem jest redakcja Forum Biznesu „Dziennika Gazety Prawnej”. Skupia on grono przedsiębiorców, instytucji i samorządów z całego kraju, a celem przedsięwzięcia jest wskazanie i uhonorowanie Godłem QI tych podmiotów, które przykładają dużą wagę do utrzymywania wysokich standardów w zakresie jakości. Programowi patronują m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polski Komitet Normalizacyjny.

Samochody przyszłości oczami dr inż. Sebastiana Wachowskiego w Radiu Gdańsk

Na zdjęciu dziennikarz Radia Gdańsk Włodzimierz Raszkiewicz oraz naukowiec Politechniki Gdańskiej dr inż. Sebastian Wachowski
Samochód na wodę, a dokładniej na wodór? To już nie jest futurystyka. Za 10 lat na drogach prawdopodobnie więcej będzie samochodów na wodór, niż obecnie aut elektrycznych – jest o tym przekonany dr inż. Sebastian Wachowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, który pracuje nad poszukiwaniem nowych metod otrzymywania wodoru. Fizyk o swoich badaniach opowiadał w kolejnej audycji cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

Głównym źródłem wodoru w przemyśle jest obecnie reforming metanu, który ma ten minus, że w tym procesie wytwarzany jest także dwutlenek węgla będący gazem cieplarnianym. Jeżeli chcemy wytwarzać wodór dla przyszłości, taki, który jest czysty, musimy przestawić się na elektrolizę – opowiadał dr inż. Sebastian Wachowski.

PG w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w kraju w rankingu „Perspektywy”

Na grafice logo fundacji Perspektywy
W najnowszej edycji rankingu szkół wyższych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Politechnika Gdańska zajęła czwarte miejsce wśród uczelni technicznych(ex equo z Politechniką Łódzką) i ósmą pozycję wśród wszystkich uczelni w kraju. Podczas gali rankingu, która odbywa się 17 lipca w Warszawie, Politechnikę Gdańską reprezentuje prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 1999 roku. Uwzględnia on wszystkie polskie uczelnie wyższe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne (poza uczelniami artystycznymi), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu czuwa Kapituła, której przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk oraz Minister Nauki i Informatyzacji.

Rektor PG o organizacji roku akademickiego, statusie uczelni badawczej i perspektywach rozwoju uczelni [PODCAST PG – odc. 1]

Alegoria nauki zdobiąca wieżę zegarową na Gmachu Głównym PG
W pierwszym odcinku „Podcastu Politechniki Gdańskiej” – nowym kanale informacyjnym dla społeczności akademickiej – gościem rzecznika PG Macieja Dzwonnika był prof. Krzysztof Wilde. Rektor uczelni opowiedział m.in. o nowych perspektywach dla naukowców PG wynikających z otrzymania statusu uczelni badawczej, a także o wyzwaniach związanych z organizacją roku akademickiego. Zachęcamy do odsłuchania audycji!
Audio file

Podcast to rodzaj radiowej audycji zamieszczanej w Internecie, którą odbiorca może odsłuchać na komputerze, lub przenośnym odtwarzaczu muzyki (np. w smartfonie).

Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2019

Na zdjęciu gmach główny PG
Tytuł drugiej uczelni badawczej w kraju, szerokie plany badawcze, dydaktyczne i inwestycyjne, stworzenie czterech centrów badawczych i awanse w najważniejszych światowych i ogólnopolskich rankingach to tylko niektóre z sukcesów uczelni, których szczegóły znajdują się w „Sprawozdaniu z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2019”, które Senat PG zatwierdził w dniu 01 lipca 2020 r.

Nauka

Naukowcy z PG przyczynią się do rozwoju technologii Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji oraz sieci 5G

Testy tanich rekonfigurowalnych systemów antenowych, które użyte będą w systemach lokalizacji, prowadzone na Politechnice Gdańskiej

Na początku czerwca uruchomione zostały dwa duże projekty z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej, realizowane w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki nawiązanej współpracy, uczelnia będzie miała realny wpływ na rozwój technologii Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji (AI) oraz sieci 5G. Będzie też dostarczać nowatorskie rozwiązania dla takich firm, jak Airbus, Ericsson, Ford, czy Philips.

Subskrybuj nauka