#biznes | Politechnika Gdańska

Treść strony

Politechnika Gdańska buduje współpracę z Babcock International

spotkanie
Przedstawiciele władz Politechniki Gdańskiej spotkali się z reprezentantami firmy Babcock International, działającej między innymi w obszarze obronności i bezpieczeństwa. Tematem rozmów była współpraca w zakresie pozyskiwania talentów, wymiany wiedzy i know-how oraz prowadzenia wspólnych badań naukowych.

Babcock International, która w swoim bogatym portfolio ma między innymi współpracę z rządem Wielkiej Brytanii i Królewską Marynarką Wojenną (Royal Navy), działa poza Wyspami również w Australii, Azji, Kanadzie, Francji oraz Republice Południowej Afryki. Dla swoich klientów z sektora morskiego, lądowego, powietrznego i nuklearnego firma oferuje usługi w postaci wsparcia technicznego i szkoleniowego oraz produkty, w tym sprzęt obronny – np. statki i podzespoły do łodzi podwodnych.

Od kosmetyków po gitary dla gwiazd. Sukces projektu „μGranty B+R dla przedsiębiorstw”

kolaż
95 umów grantowych o łącznej wartości ponad 18 mln zł – to efekt realizacji trzyletniego projektu „μGranty B+R dla przedsiębiorstw”. Rozwijając swoje innowacyjne pomysły i produkty, przedsiębiorcy mogli skorzystać nie tylko ze wsparcia finansowego, ale też eksperckiego naukowców z Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt „μGranty B+R dla przedsiębiorstw” został uruchomiony z myślą o dostarczeniu wsparcia finansowego i eksperckiego pomorskim firmom, które były zainteresowane dziedziną badań i rozwoju. Dzięki udziałowi w programie przedsiębiorcy mieli okazję skorzystać z zaawansowanych usług badawczych, które okazały się kluczowe dla rozwoju ich innowacyjnych pomysłów i produktów.

Tagi

Ogłoszenie w sprawie zamiaru udzielenia licencji

człowiek w garniturze
Zapraszamy do składania ofert nabycia licencji na wyniki projektu "Inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X”

TSTRONIC sp. z o. o., Microsystem Sp. z o.o., Politechnika Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza zapraszają do składania ofert na nabycie rozwiązań opracowanych w ramach projektu pt. „Inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X” tj:

Tagi

Nauka i biznes. Pracodawcy Pomorza poznali możliwości CK STOS

Pracodawcy Pomorza zwiedzili CK STOS i poznali możliwości obiektu. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Internet Wszechrzeczy, obliczenia dużej skali i chmurowe, sztuczna inteligencja – to potencjalne obszary współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską i biznesem wykorzystujące technologie informatyczne. Pracodawcy Pomorza zapoznali się z możliwościami, jakie stwarza Centrum Kompetencji STOS i zwiedzieli to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy.

W spotkaniu ze strony Politechniki Gdańskiej udział wzięli Mariusz Miler, kanclerz, prof. Henryk Krawczyk, dyrektor Centrum Informatycznego TASK oraz dr hab. inż. Jerzy Proficz, zastępca dyrektora CI TASK. Natomiast Pracodawców Pomorza reprezentowali m.in. Tomasz Limon, prezes oraz Jakub Kaszuba, wiceprezes zarządu, a także przedstawiciele firm.

Tagi

Wychowankowie Szkoły Startup zaprezentowali się na PG po raz trzeci. Jesienią kolejny nabór

Kamil Szefler i Oskar Gutowski z zespołu EduBoost z drugiej edycji programu Startup School One, prowadzący trzeciego Demo Day Szkoły Startup na PG. Fot. Aleksandra Łada
Osiem zespołów startupowych i dwie godziny prezentacji projektów w formie pitchingów przed publicznością – za nami finał trzeciej edycji programu Szkoły Startup PG „Sprawdź swój pomysł”, czyli Demo Day Startup School One vol. 3. Z kolei już jesienią rozpocznie się nabór do czwartej edycji programu „Sprawdź swój pomysł” oraz do Startup School Two pn. „Rozwiń skrzydła”.

Podczas wydarzenia, które odbyło się 15 czerwca na Politechnice Gdańskiej, zespoły startupowe, które ukończyły trzecią edycję programu Startup School One, miały do dyspozycji pięć minut na scenie na prezentację projektu, nad którym pracowały ostatnie 3 miesiące podczas cyklu szkoleniowego. Następnie każdy z zespołów odpowiadał na pytania od publiczności. 

Tagi

Porozumienie o współpracy z polskim oddziałem grupy Carrier

Dwóch panów trzymających umowy
Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy ze spółką Carrier Fire & Security Polska, która jest częścią globalnej grupy Carrier. Umowa otwiera możliwości międzywydziałowej współpracy badawczej i komercjalizacji. 

Carrier jest wiodącym globalnym dostawcą bezpiecznych, zrównoważonych i inteligentnych rozwiązań w zakresie sterowania i automatyki budynków oraz łańcucha chłodniczego. Gdański oddział Carrier zarządza laboratorium badawczo-rozwojowym, w którym funkcjonuje Inkubator innowacji pod nazwą „Carrier i3 Labs”, w którym firma procesowo rozwija i testuje autorskie rozwiązania.

Politechnika Gdańska liderem w projekcie z programu Horyzont Europa

Kolaż zdjęć
„New Approach to Innovate Technologies in Manufacturing (NEPTUN)" to projekt zorientowany na działania szkoleniowe oraz badawcze w takich dziedzinach jak druk 3D, interakcja człowiek-maszyna, tworzenie bliźniaków cyfrowych (ang. Digital Twin), wytwarzanie i badanie metamateriałów czy dronów w zakładach produkcyjnych

Projekt NEPTUN prowadzą naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z zagranicznymi uczelniami. Wspólnie będą pracować nad podniesieniem poziomu doskonałościuczelni w obszarze szeroko rozumianego wytwarzania.

Ekologiczny transport i efektywne ogrzewanie z odpadów. Spin-off z licencją na technologię z PG

Od lewej: Wojciech Białecki prezes spółki W2H2, prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, prof. dr hab. inż. Bogusław Kusz twórca licencjonowanego wynalazku, inż. Łukasz Łupina członek zarządu spółki W2H2.
Na Politechnice Gdańskiej powstał innowacyjny reaktor do pirolizy odpadów przemysłowych i komunalnych. Umożliwia ona bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu co celów grzewczych. Twórcy technologii prof. dr hab. inż. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński są współzałożycielami spółki W2H2, która na mocy umowy licencyjnej nabyła prawa do komercyjnego wykorzystania i rozwoju technologii.

Pirolizer jest to reaktor, w którym złożone materiały węglowodorowe rozpadają się w beztlenowym procesie wygrzewania surowca w wysokich temperaturach na proste pierwiastki i związki. W wyniku pirolizy odpadów, według technologii opracowanej na PG, powstaje gaz syntezowy, czyli gaz zawierający m.in. metan, tlenek węgla i bardzo dużą ilość wodoru. Następnie odbywa się separacja syngazu, w wyniku której uzyskuje się jedno z najbardziej pożądanych źródeł zielonej energii, tj. czysty wodór.

Eksperci z PG pomogą w opracowaniu Zintegrowanego Modelu Ruchu

trzy kobiety przy stole
Wymiana informacji na potrzeby analiz transportowych, a także rozwoju narzędzi analitycznych w zakresie modelowania i prognozowania ruchu –to cele, jakie stawiają przed sobą Politechnika Gdańska i Centrum Unijnych Projektów Transportowych. PG wesprze działania prowadzone przez CUPT, związane ze Zintegrowanym Modelem Ruchu. Instytucje podpisały właśnie porozumienie o współpracy.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) podlega pod Ministerstwo Transportu i zajmuje się środkami unijnymi na projekty inwestycyjne z dziedziny transportu. Instytucja od 15 lat wspiera ich przygotowanie oraz realizację. CUPT jest również odpowiedzialne za opracowanie Zintegrowanego Modelu Ruchu. Narzędzie to przeznaczone jest do wsparcia planowania transportu zarówno ogólnokrajowego, jak i regionalnego i lokalnego.

Nowy wymiar współpracy między Uczelniami Fahrenheita a Parkiem Naukowo-Technologicznym

Pięć osób z teczkami
Politechnika Gdańska wraz z Uniwersytetem Gdańskim i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym podpisała z Pomorską Specjalną Strefą porozumienie o współpracy wiodących akademickich Centrów Transferu Technologii. Na mocy dokumentu podpisanego podczas XXXIII Ogólnopolskiej Konferencji SOOIPP Gdański Park Naukowo-Technologiczny wraz z Uczelniami Fahrenheita oferować będą kompleksowe rozwiązania ułatwiające realizację prac badawczo-rozwojowych.

Sygnatariusze porozumienia deklarują wolę podjęcia wspólnych działań w zakresie szeroko rozumianej komercjalizacji wyników badań naukowych polegającej na wspieraniu i stymulowaniu innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na tworzeniu efektywnych powiązań pomiędzy nauką i biznesem poprzez upowszechnianie wiedzy na temat transferu technologii.

Subskrybuj #biznes