#biznes | Politechnika Gdańska

Treść strony

Inspirująca wymiana doświadczeń między światem nauki i biznesu. IP & Innovation Day na PG

Fot. Joanna Szakoła/PG
Wydarzenie IP & Innovation Day – które odbyło się na 3 kwietnia na naszej uczelni – zakończyło Intellectual Property & Innovation Days na trzech gdańskich uczelniach: Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz właśnie Politechnice Gdańskiej. Wspólna inicjatywa uczelnianych Centrów Transferu Technologii miała na celu podnoszenie świadomości w społeczności akademickiej na temat ochrony własności intelektualnej, szeroko pojętej komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ułatwienie nawiązywania kontaktów między przedstawicielami środowiska naukowego i biznesowego.

IP & Innovation Day na PG otworzyła Aleksandra Kocińska koordynatorka wydarzenia z CTT, następnie uczestników obecnych w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki oficjalnie powitała prof. Justyna Kucińska-Lipka prorektor ds. rozwoju, a także Paweł Lulewicz pełnomocnik rektora ds. technologii dual use, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii.

Tagi

Innowacja Orlenu i Politechniki Gdańskiej pomoże polskiej energetyce

Słup wysokiego napięcia
Spółka Orlen Projekt wspólnie z Politechniką Gdańską, opracowała dwa typy innowacyjnych konstrukcji do budowy linii wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości stali są one lżejsze, tańsze i mniej obciążające środowisko niż dotychczasowe rozwiązania.

Licencję na wykorzystanie nowatorskich konstrukcji słupów energetycznych będą mogli zakupić wszyscy Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce, jak również biura projektowe, które budują i modernizują linie na rzecz OSD. To ułatwi modernizację sieci dystrybucyjnych i znacznie obniży jej koszty.

Tagi

Zespoły startupowe z PG zaprezentowały swoje pomysły na biznes po raz szósty

ludzie

Wydarzenie odbyło się 13 lutego 2025 r. na Politechnice Gdańskiej. Zespoły startupowe, absolwenci programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” realizowanego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2), miały za zadanie w ciągu 5 minut zaprezentować swoje projekty, a następnie odpowiedzieć na pytania Jury oraz publiczności.

6 edycję Demo Day otworzyła oficjalnie prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor dr. rozwoju,  następnie wszystkich uczestników i gości powitał Robert Bajko kierownik projektu Gdańsk Tech Startup School.

Tagi

W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska. Porozumienie PG z IQM Quantum Computers

dwóch panów
Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.

Nawiązanie współpracy z tak ważnym graczem na światowej arenie nowoczesnych technologii to duży sukces Politechniki Gdańskiej. Dzięki uruchomieniu w ub. roku superkomputera „Kraken”, pozyskanie komputera kwantowego i połączenie możliwości ich obydwu dałoby nie tylko uczelni, ale całemu Gdańskowi niekwestionowanie wysoką pozycję na mapie europejskich ośrodków akademickich używających najnowocześniejszych technologii i aktywnie wspierających ich rozwój.

Tagi

Zespoły startupowe z GTS2 zaprezentowały swoje pomysły na biznes

Demo Day programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł”
Siedem zespołów startupowych zaprezentowało przed publicznością swoje projekty wypracowywane w czwartej edycji Startup School One. Za nami Demo Day tego programu pn. „Sprawdź swój pomysł”.

Wydarzenie odbyło się 21 marca na Politechnice Gdańskiej, równolegle było transmitowane online. Zespoły startupowe miały za zadanie w ciągu pięciu minut zaprezentować na scenie swoje projekty, nad którymi pracowały przez ostatnie trzy miesiące, pod okiem doświadczonych trenerów i mentorów biznesowych. Następnie każdy z zespołów przez kilka minut odpowiadał na pytania jury oraz publiczności.

Tagi

Politechnika Gdańska buduje współpracę z Babcock International

spotkanie
Przedstawiciele władz Politechniki Gdańskiej spotkali się z reprezentantami firmy Babcock International, działającej między innymi w obszarze obronności i bezpieczeństwa. Tematem rozmów była współpraca w zakresie pozyskiwania talentów, wymiany wiedzy i know-how oraz prowadzenia wspólnych badań naukowych.

Babcock International, która w swoim bogatym portfolio ma między innymi współpracę z rządem Wielkiej Brytanii i Królewską Marynarką Wojenną (Royal Navy), działa poza Wyspami również w Australii, Azji, Kanadzie, Francji oraz Republice Południowej Afryki. Dla swoich klientów z sektora morskiego, lądowego, powietrznego i nuklearnego firma oferuje usługi w postaci wsparcia technicznego i szkoleniowego oraz produkty, w tym sprzęt obronny – np. statki i podzespoły do łodzi podwodnych.

Od kosmetyków po gitary dla gwiazd. Sukces projektu „μGranty B+R dla przedsiębiorstw”

kolaż
95 umów grantowych o łącznej wartości ponad 18 mln zł – to efekt realizacji trzyletniego projektu „μGranty B+R dla przedsiębiorstw”. Rozwijając swoje innowacyjne pomysły i produkty, przedsiębiorcy mogli skorzystać nie tylko ze wsparcia finansowego, ale też eksperckiego naukowców z Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt „μGranty B+R dla przedsiębiorstw” został uruchomiony z myślą o dostarczeniu wsparcia finansowego i eksperckiego pomorskim firmom, które były zainteresowane dziedziną badań i rozwoju. Dzięki udziałowi w programie przedsiębiorcy mieli okazję skorzystać z zaawansowanych usług badawczych, które okazały się kluczowe dla rozwoju ich innowacyjnych pomysłów i produktów.

Tagi

Ogłoszenie w sprawie zamiaru udzielenia licencji

człowiek w garniturze
Zapraszamy do składania ofert nabycia licencji na wyniki projektu "Inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X”

TSTRONIC sp. z o. o., Microsystem Sp. z o.o., Politechnika Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza zapraszają do składania ofert na nabycie rozwiązań opracowanych w ramach projektu pt. „Inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X” tj:

Tagi

Nauka i biznes. Pracodawcy Pomorza poznali możliwości CK STOS

Pracodawcy Pomorza zwiedzili CK STOS i poznali możliwości obiektu. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Internet Wszechrzeczy, obliczenia dużej skali i chmurowe, sztuczna inteligencja – to potencjalne obszary współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską i biznesem wykorzystujące technologie informatyczne. Pracodawcy Pomorza zapoznali się z możliwościami, jakie stwarza Centrum Kompetencji STOS i zwiedzieli to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy.

W spotkaniu ze strony Politechniki Gdańskiej udział wzięli Mariusz Miler, kanclerz, prof. Henryk Krawczyk, dyrektor Centrum Informatycznego TASK oraz dr hab. inż. Jerzy Proficz, zastępca dyrektora CI TASK. Natomiast Pracodawców Pomorza reprezentowali m.in. Tomasz Limon, prezes oraz Jakub Kaszuba, wiceprezes zarządu, a także przedstawiciele firm.

Tagi
Subskrybuj #biznes