uczelnia badawcza | Politechnika Gdańska

Treść strony

II edycja programów Radon i Actinum - stypendia dla studentów

Obraz przedstawia baner reklamujący 2 programy badawcze: Actinum i Radon

Program Actinium Supporting Most Talented Candidates

Program Actinium stanowi element realizacji zadań programu IDUB w zakresie podniesienia jakości kształcenia studentów i doktorantów, w szczególności na kierunkach i dyscyplinach naukowych związanych z priorytetowymi obszarami badawczymi (POB) uczelni.

Informacje organizacyjne:

Prof. Jacek Namieśnik ponownie wśród najczęściej cytowanych naukowców świata

logo Clarivate
Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, zmarły w kwietniu 2019 r. rektor Politechniki Gdańskiej, po raz kolejny znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata. W zestawieniu Clarivate Highly Cited Researchers 2020 figurują jeszcze tylko trzy nazwiska naukowców z polskich uczelni.

Zestawienie publikowane przez Clarivate (wcześniej Thomson Reuters) to zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata, które jest co roku aktualizowane. Lista jest tworzona w oparciu o analizę liczby cytowań, przy czym uwzględniane są tylko artykuły wysoko cytowane (znajdujące się w najwyższym 1 proc. cytowań w danej dziedzinie i roku publikacji) opublikowane w czasopismach indeksowanych w Web of Science Core Collection w ciągu ostatnich jedenastu lat (w tym przypadku są to lata 2009-2019).

Naukowiec nagrodzony za badania nad wytrzymałością materiałów

Na zdjęciu naukowiec w laboratorium. W rękach trzyma kość i urządzenie
Dr inż. Krzysztof Żerdzicki z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska, która po raz 45. została przyznana młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia naukowe. Obecnie naukowiec zajmuje się przede wszystkim eksperymentalną mechaniką złamań kości udowej.

Dr inż. Krzysztof Żerdzicki znalazł się w gronie pięciu nagrodzonych naukowców z Pomorza. Został nagrodzony w dziedzinie nauk technicznych za cykl artykułów z zakresu identyfikacji parametrów wytrzymałościowych materiałów kompozytowych.

Spotkanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z rektorami uczelni publicznych

logotyp Narodowego Kongresu Nauki
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej uczestniczył w spotkaniu rektorów uczelni publicznych w ramach inicjatywy NKN Forum. W trakcie spotkania poruszano m.in. takie zagadnienia jak efekty wdrażania ustawy czy wpływ COVID-19 na system nauki i szkolnictwa wyższego. Rektor PG, podczas panelu poświęconego ustrojowi uczelni, mówił o idei uniwersytetu przedsiębiorczego i dostosowywaniu zapisów statutu do zmieniających się potrzeb.

Spotkanie rektorów wybranych na kadencję 2020-2024 z Wojciechem Murdzkiem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, wiceminister Anną Budzanowską i Sebastianem Skuzą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów odbyło się 10 września w Akademii Sztuk Pięknych Warszawie.

Pierwsza konferencja sprawozdawcza IDUB

logotyp IDUB i MNiSW
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprasza do udziału online w I Konferencji sprawozdawczej uczelni biorących udział w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB).

Konferencję, która odbywa się w ramach inicjatywy NKN FORUM w dniach 15-16 września, organizuje MNiSW we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym

Widok na port w Gdańsku z lotu ptaka
PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.

Projekt InSecTT* (Intelligent Secure Trustable Things), którego łączna wartość to ok. 44 mln euro, to międzynarodowa inicjatywa badawcza powstała w oparciu o program Horyzont2020. W jej skład wchodzą najważniejsze firmy i instytucje naukowe z całej Europy, które rozwijają bezpieczne systemy IoT (tzw. Internetu Rzeczy), wspierane rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

O tworzeniu materiałów do implantów przyszłości w Radiu Gdańsk

Na zdjęciu dr inż. Michał Bartmański
Jak wydłużyć żywotność implantów? Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje dr inż. Michał Bartmański wraz z grupą naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. O rozwijaniu materiałów przeznaczonych na implanty oraz od wyzwaniach przed jakimi stoi inżynieria biomateriałów opowiadał w rozmowie z redaktorem Sebastianem Kwiatkowskim w dziesiątym odcinku audycji „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

Dr inż. Michał Bartmański w swojej pracy badawczej zajmuje się implantami obciążalnymi, czyli takimi, które przenoszą obciążenia w organizmie, jak sztuczne stawy, czy płytki zespalające kości po złamaniach.

W 180 sekund o doktoracie - doktorantka Justyna Górska laureatką konkursu

Mgr inż. Justyna Górska
Konkurs „Moja praca dyplomowa w 180 sekund” odbywa się w Polsce po raz drugi. Tegoroczne wydanie, w związku z sytuacją epidemiczną, zostało przeprowadzone online. Dziewięciu doktorantów z całej Polski zaprezentowało w nagraniach swoje badania, które prowadzą podczas studiów doktoranckich. Mieli na to maksymalnie trzy minuty.

Mgr inż. Justyna Górska studiuje obecnie na I roku w Szkole Doktorskiej, studiując nauki chemiczne. Obszarem jej badawczych zainteresowań są aromatyczne makrolidy polienowe (AMP),  antybiotyki przeciwgrzybowe.

Politechnika Gdańska otwiera nowy wydział: Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Wydział Mechaniczny i OiO
Podniesienie kompetencji i możliwości badawczych naukowców, podwyższenie poziomu kształcenia, a także chęć wyjścia naprzeciw trendom w branży morskiej zdecydowały o utworzeniu nowego wydziału PG: Inżynieria Mechaniczna i Okrętownictwo. Powstanie on w ramach integracji dwóch wydziałów funkcjonujących dotychczas osobno: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pełna integracja nastąpi najwcześniej jesienią 2021 r.

Idea zintegrowania wydziałów Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa PG nie jest nowa, ponieważ działania naukowe, badawcze i dydaktyczne obydwu wydziałów od dawna były do siebie zbliżone. Podczas wielokrotnych dyskusji na obradach Senatu PG wskazywano przy tym, że ewentualne zintegrowanie wydziałów mogłoby przynieść wiele korzyści zarówno samej uczelni, jak również pomorskiej gospodarce. Wprowadzenie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0, a także uzyskanie przez PG statusu uczelni badawczej, przyspieszyło ten proces.

Subskrybuj uczelnia badawcza