Rozwijanie pasji i zainteresowań matematycznych oraz kształcenie specyficznych umiejętności cenionych na rynku pracy w ramach trzech różnych specjalności: Matematyka Finansowa, Matematyka Stosowana oraz Analityk Danych.
Jak zauważył niegdyś Hugo Steinhaus – „matematyk zrobi to lepiej”. O prawdziwości tego stwierdzenia można się łatwo przekonać wybierając nasze studia matematyczne. W ramach wspólnych przedmiotów ogólnych zdobywamy podstawy i kształtujemy tzw. kulturę matematyczną.
Matematykę na pierwszym stopniu podzieliliśmy na trzy specjalności, aby studenci mogli lepiej rozwijać swoje pasje. Zainteresowani zagadnieniami dotyczącymi dużych zbiorów danych, ich gromadzenia i analizowania, doskonale odnajdą się na specjalności analityk danych. Zorientowani na komputerowe modelowanie i programowanie oraz ciekawi geometrycznego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości mogą wybrać matematykę stosowaną. Dla tych, którzy interesują się zagadnieniami ubezpieczeń, rynków finansowych, a także inżynierią danych (m.in. Big Data), idealnym rozwiązaniem będzie matematyka finansowa.
Argumenty za:
MATEMATYKĄ STOSOWANĄ:
- ciekawe i zróżnicowane zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym laboratoria komputerowe
- uniwersalne wykształcenie dające możliwość dalszej nauki zarówno na kierunkach o profilu technicznym, jak i uniwersyteckim
- atrakcyjna perspektywa kontynuowania nauki na studiach magisterskich na niedawno powstałej specjalności Geometria i Grafika Komputerowa.
MATEMATYKĄ FINANSOWĄ:
- pracowitość pozwala na osiągnięcie poziomu wiedzy na światowym poziomie
- absolwenci znajdują pracę wszędzie tam, gdzie wymagana jest wiedza z zakresu analityki biznesowej
- jedna ze ścieżek specjalności kończy się certyfikatem SAS.
ANALITYKIEM DANYCH:
- możliwość kształcenia w najszybciej rozwijającym się sektorze zastosowań matematyki,
- nabycie umiejętności wyciągania ważnych informacji z powszechnie dostępnych danych,
- atrakcyjne praktyki w firmach specjalizujących się w analizie danych, np. firmach marketingowych, informatycznych, bankach, zakładach epidemiologicznych.
Perspektywy zatrudnienia:
- sektor bankowy
- firmy ubezpieczeniowe i instytucje finansowe, księgowość
- sektor ICT
- tworzenie gier komputerowych
- stanowiska analityczne
- statystyka
- branża informatyczna