Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2020 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-06-24

Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2020

Widok na gmach główny PG
Powołanie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, utworzenie nowego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, nowa strategia rozwoju uczelni, powołanie Konwentu Gospodarczego przy PG, a także wyzwania w zakresie dydaktycznym wynikające z sytuacji epidemicznej – to najważniejsze inicjatywy i wydarzenia na Politechnice Gdańskiej w minionym roku. Senat uczelni zatwierdził „Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2020”, które zaprezentował na posiedzeniu prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

Nauka

W 2020 r. wzrosła liczba otrzymanych awansów naukowych: tytuł profesora uzyskało 11 naukowców (wobec ośmiu nominacji w 2019 r.), 56 - stopień doktora habilitowanego (36 tytułów w 2019 r.), a grono młodych naukowców powiększyło się o 49 doktorantów.

Kolejny rok z rzędu wzrosła również liczba publikacji autorstwa naukowców z PG w najbardziej prestiżowych czasopismach z listy JCR. W 2017 r. było ich 696, w 2018 r. - 822, w roku 2019 - 905, natomiast w 2020 r. ta liczba zwiększyła się do 1168.

Analizując liczbę publikacji w przeliczeniu na jednego pracownika, na 1. miejscu uplasował się Wydział Chemiczny - z wynikiem 1,59. W pierwszej trójce najaktywniejszych wydziałów znalazły się także: WFTiMS (1,29) i WEiA (1).

Najskuteczniejszym w pozyskiwaniu środków z programu IDUB był Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, natomiast Wydział Architektury złożył w roku 2020 najwięcej wniosków, które zostały zakwalifikowane do finansowania.

Internacjonalizacja

W 2020 r. na Politechnikę przyjechało ponad 350 studentów zagranicznych - najwięcej z Hiszpanii, Turcji oraz Francji. Z kolei 150 studentów PG wyjechało uczyć się za granicę, a najchętniej wybieranymi krajami były: Portugalia, Hiszpania oraz Niemcy. Najbardziej mobilni okazali się studenci Wydziału Architektury (72 osoby) oraz WZiE (46 os.).

Dydaktyka

W roku akademickim 2020/2021 wzrosła ogólna liczba studentów: zarówno na studiach stacjonarnych, jak i zaocznych (z 13 791 do 14 130). Zwiększyła się też liczba uczestników studiów doktoranckich: w roku 2019 liczba doktorantów wynosiła 527 osób, natomiast w 2020 roku 569, w tym 25 studentów w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej. W podziale na wydziały, najwięcej doktorantów jest na Wydziale Chemicznym oraz na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

PG utrzymuje optymalną proporcję między liczbą wykładowców a studentów, opisywaną wskaźnikiem SSR (ang. Student Staff Ratio). W skali całej uczelni wskaźnik wynosi 11,55 i jest nieznacznie niższy od optymalnego na poziomie 12.

Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się zadowolenie absolwentów PG z wyboru uczelni - 94%, wydziału - 88% (w roku 2019 - 86%) oraz kierunku studiów - 82% (78% w roku 2019). Co warto zaznaczyć, poprawę tych wyników udało się osiągnąć pomimo nauki w systemie hybrydowym, bądź zdalnym.

Finanse

Politechnika zamknęła rok 2020 zyskiem w kwocie ponad 24 mln zł netto. Był on o niecałe 4 mln zł niższy w stosunku do zysku w roku 2019.

Inicjatywy i osiągnięcia

W 2020 roku został utworzony Związek Uczelni im Daniela Fahrenheita, który powołano na wniosek rektorów: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Najważniejszym zadaniem Związku jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i możliwości wszystkich trzech uczelni, które poprzez wspólne działania mogłyby w przyszłości utworzyć jeden ośrodek akademicki.

Powstała również nowa strategia rozwoju uczelni na kolejne dziesięć lat działalności. Strategia Politechniki Gdańskiej określa system wartości, którymi uczelnia kieruje się w swoich działaniach, misję uczelni, czyli główne cele podejmowanych działań, wizję stanu rozwoju uczelni we wskazanym horyzoncie czasowym, jak również podstawowe metody i narzędzia działania zmierzające do realizacji założonych celów.

W lipcu 2020 Senat PG podjął decyzję o utworzeniu od 1 stycznia 2021 r. Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Powstał on w oparciu o dwa wydziały funkcjonujące wcześniej osobno: Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Mechanicznego. Integracja pozwoliła m.in. na: wymianę kompetencji, doświadczeń i możliwości poszczególnych zespołów naukowych obydwu wydziałów, korzystanie ze wspólnej aparatury, a także zintegrowanie badań w zakresie nowo wprowadzonej (Ustawa 2.0) dyscypliny „inżynieria mechaniczna”, w ramach której rozliczane będą osiągnięcia uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto, Politechnika Gdańska po raz pierwszy została ujęta w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwanym również Rankingiem Szanghajskim. Wśród tysiąca najlepszych uczelni z całego świata  znalazło się osiem polskich szkół wyższych. PG od razu znalazła się w przedziale 801-900, wyprzedzając dwie inne polskie uczelnie.

Według danych z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego PG po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych przez kandydatów uczelni technicznych w Polsce. Z ponad 428 tys. osób, które w październiku 2020 r. rozpoczęły studia wyższe na polskich uczelniach, aż 25 tys. chciało studiować na Politechnice Gdańskiej. W zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni publicznych w Polsce - według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia I i II stopnia - PG zajęła tym samym drugie miejsce w kraju, ustępując jedynie Politechnice Warszawskiej (45 tys. zgłoszeń).

Nie zabrakło również sukcesów sportowych. PG zwyciężyła w 2020 roku w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski wyprzedzając Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Śląską. Uczelnia była również jedyną, której sportowcy wzięli udział we wszystkich 48 dyscyplinach AMP. Odniosła również zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych.