Istotą naukowej współpracy są kontakty międzynarodowe umożliwiające wymianę wiedzy w środowiskach zaangażowanych w rozwój określonych dyscyplin, jak również umożliwiające dostęp do narzędzi, materiałów badawczych i laboratoriów na optymalnym poziomie jakości badań. Tym samym nieodzowne są możliwości finansowego wspierania mobilności i międzynarodowej współpracy na gruncie UE, np.
COST - Europejski program współpracy międzynarodowej
COST jest strukturą organizacyjną (The European Cooperation in Science and Technology) finansowo wspierającą międzynarodową współpracę w Europie i z krajami sąsiadującymi na gruncie badań naukowych. W ramach podejmowanych działań, tzw. akcji COST, na cztery lata zawierane są sieci naukowe celem wspólnego poszukiwania rozwiązań dla podjętego problemu badawczego i ich popularyzacji w środowisku międzynarodowym: organizacja spotkań, szkoleń, krótkoterminowych inicjatyw promujących naukową współpracę w skali globalnej.
Programy im. Marii Skłodowskiej-Curie
Granty dostarczane w ramach programów Marii Skłodowskiej-Curie są dostępne dla badaczy na różnych etapach ich ścieżki kariery naukowej – od doktorantów do naukowców prowadzących bardziej zaawansowane badania. Wsparcie zachęca do nabywania doświadczenia naukowego w ramach pracy zagranicznej, zachęca do współpracy i dzielenia się wiedzą pomiędzy różnymi sektorami przedsiębiorczymi oraz w różnych dyscyplinach naukowych, które prowadziłyby do korzyści ekonomicznych w Europie. Ta inicjatywa grantowa wspiera także działania, które przełamują bariery powstałe na styku współpracy środowiska akademickiego, przemysłu i biznesu, a także popularyzuje naukę w wymiarze szerszego odbioru publicznego.
ERC - European Research Council
ERC jest programem wsparcia finansowego, który koncentruje się na nowatorskim potencjale badawczym i oddolnych inicjatywach naukowych. Celem tej inicjatywy jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, podwyższanie statusu i rozpoznawalności pionierskich badań w Europie, które niosą znamiona rozwoju znaczącego dla przyszłości.
Inne możliwości współpracy międzynarodowej
Ponadto pracownicy Politechniki Gdańskiej mają doświadczenie we współpracy międzynarodowej uczestnicząc m.in. w sieciach naukowych oraz konsorcjach naukowo-przemysłowych, np.
- Research Academy of European Association for Architectural Education EAAE
- International Council on Monuments and Sites ICOMOS
- International Committee for Documentation and Conservation of Buildings
- Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement DOCOMOMO
- International Group on Urban and Architecture Design INTEGRO UAD
- International Society of City and Regional Planners ISOCARP
- International Research Group AGORA
- Association of European Schools of Planning AESOP
- Deutsche Akademie fuer Stadtebau und Landesplannung DASL
- Research Centre for Territory, Architecture and Design CITAD
- BeInterBaltic
- InnoBSR (Baltic Sea Region)
- Sieć Naukowa UE SURUZ Scientific Network Surfactants and Dispersed Systems in Theory and Practise
- Sieć naukowa INFOGEST Improving Health Properties of Food by Sharing our Knowledge on the Digestive Process
- Konsorcjum UBIS Urban Baltic Industrial Symbiosis
- Konsorcjum RBR Reviving Baltic Resilience
- Sieć EUROPIN - European Pharmacoinformatics Initiative