#SolidarniUA-komunikaty | Politechnika Gdańska

Treść strony

Powstaje kompleksowy system wsparcia dla studentów zagranicznych

Dłoń na dłoni - grupa osób okazująca wzajemne wsparcie
Pomoc psychologiczna, warsztaty z szoku kulturowego, trening uważności, joga – m.in. te formy wsparcia studentów zagranicznych przewidziano w kompleksowym systemie, który zostanie wdrożony na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze działania w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Współpracy Akademickiej zaplanowano na początek nowego roku akademickiego.

Na realizację projektu „Stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej” Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG pozyskał dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł z programu NAWA „Welcome to Poland”, którego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników.

NCN dla Ukrainy

Logo NCN
NCN udostępniło nową możliwość wsparcia badaczy z Ukrainy uciekających przed wojną. Kierownicy grantów NCN mogą w ramach posiadanych środków zatrudnić w zespole badaczy z Ukrainy na okres do 1 roku. Fundusze na ten cel mogą pochodzić z każdej pozycji w kosztorysie umowy i nie mogą przekroczyć kwoty 100.000 złotych.

W projektach można zatrudniać osoby, które mają co najmniej stopień naukowy doktora (w ukraińskim systemie kandydat nauk) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach. Ich działalność i zainteresowania muszą być związane z tematyką projektów.

Research position for a Mathematician from Ukraine

Flaga ukraińska

We offer a full-time research position in the project "Challenges of low-dimensional dynamics in hybrid neuron models", founded by National Science Centre (Poland) and conducted at the Faculty of Applied Physics and Mathematics of Gdańsk University of Technology. The position is up to 6 months with salary around 5.000 PLN/month net.

Project description is available here.

The candidate should meet the following requirements:

Praca dla badacza z Ukrainy

Kobieta naukowiec
Katedra Wytrzymałości Materiałów (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG) oferuje zatrudnienie naukowca z Ukrainy, w projekcie badawczym OPUS 18 NCN: „Kompleksowe badania rozwoju mikro- i makropęknięć w elementach betonowych z wykorzystaniem fal sprężystych: doświadczenia i modelowanie metodą elementów dyskretnych” 

Szczegóły w języku angielskim dostępne na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska

Sprawdź 

Solidarni z Ukrainą – nabór wniosków w ramach NAWA

logo Nawy
Celem Programu jest umożliwienie studentom i doktorantom, którzy są obywatelami Ukrainy i przybyli do Polski po 24.02.2022 r. oraz byli studentami ukraińskich uczelni w roku akademickim 2021/2022 lub odbywali na Ukrainie studia doktoranckie (aspirantura) w roku akademickim 2021/2022 – kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad rozprawą doktorską lub odbycia innych dowolnych form kształcenia w polskich uczelniach i instytutach, w okresie od marca do września 2022 roku.

O programie

Wniosek do NAWA mogą składać:

Sytuacja międzynarodowa a program Erasmus+

Foto gmachu głównego PG z nałożoną flagą
W związku z licznymi zapytaniami ze strony zagranicznych uczelni partnerskich, władze Politechniki Gdańskiej zapewniają, że sytuacja związana z atakiem Rosji na Ukrainę nie wpływa na działalność uczelni w zakresie współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus+. Mobilność odbywa się na dotychczasowych zasadach, a zagraniczni pracownicy i studenci przyjeżdżający do Polski mogą czuć się bezpiecznie. 

Władze Polski jednoznacznie i kategorycznie potępiły atak zbrojny Rosji na Ukrainę dając temu wyraz m.in. w stanowisku Prezydenta Rzeczypospolitej oraz w komunikatach opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rząd Polski, ale również obywatelki i obywatele Polski, wspierają naród ukraiński w tych dramatycznych dla niego dniach. 

Wsparcie na rzecz Ukrainy – najważniejsze działania MEiN

Logo MEiN
Każdy uczeń czy student uciekający przed wojną i potrzebujący pomocy w Polsce – otrzyma ją! Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg rekomendacji i wskazówek jak zapisać dziecko do szkoły i jak otrzymać pomoc psychologiczno-pedagogiczną. To również informacje dla studentów i naukowców z Ukrainy. 

Minister Edukacji i Nauki skierował list do rektorów uczelni, w którym zwrócił się z prośbą o umożliwienie kontynuowania studiów na polskich uczelniach przez ukraińskich studentów. Ministerstwo opracowało również wskazówki, jak krok po kroku zgłosić się do uczelni w Polsce i jakie dokumenty należy złożyć. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w tej sprawie podejmuje rektor. 

Subskrybuj #SolidarniUA-komunikaty