#Aktualności-Centrum BioTechMed | Politechnika Gdańska

Treść strony

#Aktualności-Centrum  BioTechMed

Szynka z celulozy? Przyszłość wędlin wegańskich zależy od bakterii

Dwie kobiety w laboratorium
Wegańskie produkty na sklepowych półkach, które są zamiennikami mięsnych odpowiedników, mają najczęściej za mało białka i jednocześnie za dużo soli. Dr Agata Sommer z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, prowadząc badania dotyczące tworzenia wegańskich wędlin na bazie celulozy bakteryjnej.

Celuloza bakteryjna jest biopolimerem produkowanym przez niepatogenne bakterie, naturalnie występujące w środowisku. Pod względem chemicznym jest taka sama jak celuloza roślinna. Włókna budujące celulozę bakteryjną są jednak tysiąc razy cieńsze niż włókna celulozy roślinnej. Bakterie produkujące celulozę w celach ochronnych to m.in.

Workshop on Mathematics and Physics in Cardiovascular Research

Reartbeat

W dniu 19.04 na Wydziale FTiMS Politechniki Gdańskiej w ramach działalności Centrum BioTechMed odbył się, z udziałem gości z Max Planck Instiute, "Workshop on Mathematics and Physics in Cardiovascular Research". Organizatorami wydarzenia byli prof. dr hab. Grzegorz Graff i dr hab. Paweł Pilarczyk, prof. uczelni. Plan warsztatów znajduje się na stronie: https://www.pawelpilarczyk.com/mpcr2023/

Polimery – od algorytmu do spersonalizowanej terapii medycznej

prof. Kucińska-Lipka
Biodegradowalny implant, który najpierw wspomaga leczenie, a później znika z organizmu. Specjalny, wielowarstwowy opatrunek, który nie tylko osłania ranę, ale uwalnia również substancje lecznicze, przyspieszając gojenie. Rusztowanie tkankowe, które pozwala na regenerację skóry po poparzeniu, a następnie znika. A to wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanym właściwościom polimerów, które bada zespół naukowców z Wydziału Chemicznego pod kierownictwem dr hab. inż. Justyny Kucińskiej-Lipki, profesor uczelni.

Terapia celowana, podczas której nie łykamy tabletek i nie obciążamy naszej wątroby, a lek trafia bezpośrednio tam, gdzie jego działanie jest potrzebne, to szansa na znacznie skuteczniejszą i bezpieczniejszą kurację dla pacjenta. W wielu wypadkach rozwiązaniem mogą być polimery – syntetyczne, bądź naturalne, biodegradowalne, czy też biostabilne materiały o szerokim spektrum właściwości.

Dr Michał Kucewicz nagrodzony na gali R&D Impact

Dr Michał Kucewicz
Podczas gali R&D Impact w gdańskim centrum biznesowym Olivia Business Centre wyróżniono 34 laureatów. Wśród nich znalazł się dr Michał Kucewicz z Katedry Systemów Multimedialnych PG, założyciel laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu PG (BME). Przyznawane podczas uroczystości nagrody mają na celu uhonorowanie autorów i realizatorów wyróżniających się przedsięwzięć technologicznych i społecznych oraz nastawionych na promocję i upowszechnianie swoich działań. 

Gala R&D Impact 2022 odbyła się 20 maja w Olivia Business Centre w Gdańsku Oliwie.

Stworzą technologię zwiększającą skuteczność radioterapii nowotworów i innych chorób

Od lewej: mgr inż. Marta Marszewska, dr inż. Marek Maryański, prof. PG, mgr inż. Jakub Czubek. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Prof. Marek Maryański jest twórcą jednej z najbardziej innowacyjnych metod obrazowania rozkładów 3D dawek promieniowania jonizującego w fantomach żelowych, która może mieć zastosowanie m.in. w radioterapii chorób nowotworowych. Obecnie, wraz z zespołem naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej, pracuje nad metodologią oraz technologią poprawiającą efektywność radioterapii hadronowej. Celem badań jest wypracowanie nowych rozwiązań dla klinik onkologicznych na całym świecie.

– Sukces radioterapii nowej generacji, która coraz powszechniej będzie używała protonów oraz cięższych cząstek jonizujących, wykazujących większą skuteczność biologiczną od najczęściej obecnie używanych fotonów rentgenowskich lub gamma, zależy w dużej mierze od zdolności do szybkiego i dokładnego pomiaru rozkładów przestrzennych dawek oraz innych istotnych parametrów.

Wyróżnienie i nagroda „Perspektywy Medycyny” dla prof. Andrzeja Czyżewskiego

prof. Andrzej Czyżewski
CyberRadar – wynalazek skonstruowany przez prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierownika zespołu Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, został wyróżniony podczas 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” w konkursie „Perspektywy Medycyny”. Prof. Czyżewski otrzymał również nagrodę za całokształt działalności naukowej na rzecz rozwoju medycyny.

Podczas 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” w warszawskim hotelu Marriott, ogłoszono laureatów konkursu „Perspektywy Medycyny”. Celem plebiscytu jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawy jakości opieki medycznej, a także popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń dzięki prostemu systemowi wirusobójczemu

Lampa uv
Dezynfekcja pomieszczeń, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej to duży problem. Trzeba to robić często i efektywnie, zwłaszcza w dobie pandemii, a jak działać kiedy dane pomieszczenie jest wykorzystywane przez różne grupy (np. uczniów, czy studentów), a przerwy na dezynfekcję są bardzo krótkie? Z pomocą przychodzi pomysł naukowców z Politechniki Gdańskiej – wirusobójczy stystem UV-C montowany w lampach.

Promieniowanie UV, a w szczególności jego zakres o najkrótszej długości fali, czyli UV –C, ma właściwości biobójcze. Jeżeli przez określony czas bakterie czy wirusy poddawane są naświetlaniu, giną. Promieniowanie UV-C praktycznie nie występuje w środowisku naturalnym człowieka, gdyż na skutek pochłaniania go przez atmosferę okołoziemską nie dociera do powierzchni Ziemi. Jedyne źródła promieniowania UV-C występujące w środowisku życia i pracy to źródła sztuczne wytwarzane przez człowieka.

Poszukują związków, które pomogą opracować nowy lek na COVID-19

Prof. Sebastian Demkowicz. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad otrzymaniem nowych związków blokujących działanie enzymów odgrywających kluczową rolę w procesie namnażania koronawirusa SARS-CoV-2. W niedalekiej przyszłości ma to pozwolić na opracowanie skutecznego, bezpiecznego i taniego polskiego leku eliminującego ciężki przebieg COVID-19. Wstępne badania są obiecujące, a odkryte dotychczas na PG związki mogą nie wykazywać niepożądanych działań ubocznych.

Celem badań zespołu kierowanego przez dr hab. inż. Sebastiana Demkowicza, prof. PG z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego PG jest otrzymanie nowych, skutecznych inhibitorów enzymu proteazy SARS-CoV-2 Mpro, czyli niskocząsteczkowych związków chemicznych blokujących jej działanie.

Nowatorskie urządzenie do oceny ukrwienia przewodu pokarmowego

Trzech naukowców
Zespół naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Jacka Zielińskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed opracował prototyp innowacyjnego urządzenia do śródoperacyjnego badania ukrwienia narządów przewodu pokarmowego. Zaproponowane rozwiązanie może w znaczący sposób zwiększyć efektywność wykonywanych zabiegów operacyjnych zmniejszając liczbę potencjalnych powikłań pooperacyjnych.

– W chirurgii stan ukrwienia tkanek jest podstawowym warunkiem gwarantującym prawidłowe gojenie ran. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów operacji, ale prawidłowe ukrwienie tkanek ma znaczenie szczególne w chirurgii przewodu pokarmowego oraz w czasie rozległych operacji w zakresie innych okolic ciała. W przypadku przewodu pokarmowego stan zaburzenia ukrwienia jest ściśle powiązany z poziomem wykonywania resekcji, począwszy od przełyku a skończywszy na dystalnej okolicy, czyli odbytnicy mówi kierownik projektu prof.

Wyjazd naukowy w ramach programu Europium Short-Term Outgoing Visits

Karol Parchem

W ramach programu Europium Short-Term Outgoing Visits, dr inż. Karol Parchem z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Wydziału Chemicznego uzyskał stypendium na 4-tygodniowy wyjazd naukowy do Centrum Spektrometrii Mas Uniwersytetu w Aveiro (UA) w Portugalii, kierowanym przez Profesor ‪Rosário Domingues. Centrum Spektrometrii Mas UA od ponad 25 lat prowadzi badania naukowe w dziedzinie biochemii funkcjonalnej oraz badania dotyczące zastosowania technik omicznych w naukach o żywności i żywieniu oraz medycynie.

Subskrybuj #Aktualności-Centrum BioTechMed