„Nauka Praktyczna” – cykl z udziałem naukowców PG w TOK FM. Odcinek 3 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-21

„Nauka Praktyczna” – cykl z udziałem naukowców PG w TOK FM. Odcinek 3

szaro-czerwona grafika z logiem TOK FM i napisem NAUKA PRAKTYCZNA podcast Karoliny Głowackiej
W ramach nowego cyklu popularnonaukowego „Nauka Praktyczna” w radiu TOK FM, w środy tuż po godz. 21.00 redaktor Karolina Głowacka rozmawia z naukowcami Politechniki Gdańskiej. Gośćmi trzeciego odcinka będą prof. Andrzej Czyżewski i prof. Mariusz Kaczmarek z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Centrum BioTechMed, a tematem cybermedycyna – jak technologia rewolucjonizuje leczenie.

Nowoczesna, oparta na wysokich technologiach medycyna nie tylko leczy, ale i pozwala pacjentom odzyskać sprawczość i samodzielność. Dzięki wynalazkom całkowicie sparaliżowani pacjenci uzyskali możliwość komunikowana się z otoczeniem. Technologie pozwolą na wsparcie osób starszych w monitorowaniu ich stanu zdrowia, a w razie potrzeby wezwą pomoc. Czy w przyszłości mogą sprawić, że nie będziemy potrzebować wózków inwalidzkich, a osoby niewidome otrzymają protezy wzroku?

O cybermedycznych technologiach już 22 września tuż po godz. 21.00 na antenie TOK FM opowiedzą ich twórcy z Politechniki Gdańskiej: prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG oraz dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni, zastępca kierownika Katedry Inżynierii Biomedycznej, prodziekan ds. organizacji studiów na WETI, obaj naukowcy z Centrum BioTechMed.

Gościem pierwszego odcinka „Nauki Praktycznej”, poświęconego sztucznej inteligencji, był dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. uczelni, natomiast w odcinku drugim dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni opowiadał o „inteligentnych środowiskach”. Oba odcinki w formie podcastu dostępne są na stronie tokfm.pl.

Odcinek 1 Odcinek 2

W ramach cyklu „Nauka Praktyczna", przez osiem kolejnych śród Karolina Głowacka rozmawiać będzie z przedstawicielami centrów naukowych i badawczo-wdrożeniowych PG: Centrum BioTechMedCentrum EkoTechCentrum Materiałów PrzyszłościCentrum Technologii CyfrowychCentrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych.

W 2020 r. na antenie Radia Gdańsk zrealizowany został cykl audycji popularnonaukowych z udziałem naukowców PG pt. „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską”. Poszczególne odcinki można odsłuchać na kanale Politechnik Gdańskiej w serwisie You Tube.

148 wyświetleń