Dążymy do najlepszych. Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęty! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-01

Dążymy do najlepszych. Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęty!

Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i prof. Kazimierz Darowicki, który został wyróżniony tytułem "Osobowość Politechniki Gdańskiej"
Na zdj. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i prof. Kazimierz Darowicki, który został wyróżniony tytułem "Osobowość Politechniki Gdańskiej". Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
– Za nami trudny czas, w którym musieliście wykazać się ogromną determinacją i kreatywnością – tak, by sprostać niecodziennym warunkom do pracy i nauki. Pokładam nadzieję, że nowy rok akademicki będzie dla nas wszystkich łatwiejszy, a wy będziecie mogli skupić się na swojej pracy i nauce tutaj, w murach kampusu Politechniki – powiedział rektor prof. Krzysztof Wilde rozpoczynając uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej inaugurujące rok akademicki 2021/2022.  

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym, które poprzedziło odczytanie listu premiera Mateusza Morawieckiego do społeczności akademickiej, rektor podkreślił, że miniony rok akademicki był wyjątkowy nie tylko w związku z niecodziennymi warunkami pracy i nauki spowodowanymi pandemią, ale także ze względu na osiągnięcia Politechniki Gdańskim, w tym m.in. obecność w prestiżowym „rankingu szanghajskim”, skupiającym 1000 najlepszych uczelni na świecie, sukcesie w rankingu Times Higher Education oraz najwyższej pozycji w historii uczelni w rankingu fundacji „Perspektywy”.

Odnosząc się do realizacji programu „Inicjatywa Doskonałości ­- Uczelnia Badawcza”, rektor mówił o obecnych i planowanych programach badawczych, działalności centrów naukowych, a także dwóch nowych centrach badawczo-wdrożeniowych PG. Przypomniał także o inwestycjach realizowanych przez uczelnię, w tym budowę Centrum Kompetencji STOS oraz Centrum Ekoinnowacji.

Prof. Krzysztof Wilde mówił także o znaczeniu rozwijania Związku Uczelni Fahrenheita wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim.

– Dzięki Związkowi mamy historyczną szansę znaleźć się w czołowej „trójce” najlepszych i największych polskich uczelni: obok Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. To z kolei przełoży się na wyższą rozpoznawalność akademickiego Gdańska w Polsce i za granicą, a także większe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych – powiedział rektor. – Chciałbym podkreślić, że sukces i powodzenie tego projektu zależy jednak przede wszystkim od Was i wspólnych wartości, które reprezentują nasze społeczności akademickie.

Rektor zwrócił się również bezpośrednio do studentów, do których zaapelował o szczepienie się przeciwko Covid-19

Zobacz wideo

Medale i wyróżnienia, immatrykulacja studentów

Po wystąpieniu rektora, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w imieniu prezydenta RP, dokonał aktu dekoracji pracowników PG odznaczonych Medalami za Długoletnią Służbę. Wojewoda odczytał także list Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, przyłączając się do życzeń ministra i życząc studentom i pracownikom PG sukcesów w nowym roku akademickim.

Następnie przyznany został tytuł „Osobowość Politechniki Gdańskiej” dla wyróżnionego naukowca. To szczególne wyróżnienie otrzymał prof. Kazimierz Darowicki „w uznaniu za zasługi dla uczelni w zakresie postępu, rozwoju nauki i technologii, za znamienity i ponadprzeciętny dorobek naukowy w dziedzinie korozji i inżynierii materiałowej, połączony z szeroką działalnością w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych przynoszących wymierne i istotne efekty na polu gospodarczym, a także aktywności dydaktycznej służącej społeczeństwu”.

Rozmowa z laureatem

W kolejnej części uroczystego posiedzenia Senatu PG wysłuchano wystąpień inauguracyjnych dziekanów w formie filmu i odbyła się immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele wszystkich ośmiu wydziałów. Głos zabrała także Karolina Matuszewska, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. Następnie Ewa Kiepajło i Krzysztof Dolny wręczyli nagrodę, którą dla najlepszego studenta/studentki Politechniki Gdańskiej przyznaje Politechniczny Klub Biznesu PKB+, działający w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG. Nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymała Marta Marszewska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Wykład inauguracyjny pt. „Zarządzanie uniwersytetem cyfrowym – między utopią wolności a dystopią władzy” wygłosił prof. Łukasz Sułkowski, kierownik Katedry Zarządzania Jednostkami Szkolnictwa Wyższego w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prorektor ds. badań naukowych i internacjonalizacji w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją prof. Mariusza Mroza.

1252 wyświetleń