osiągnięcia | Politechnika Gdańska

Treść strony

Naukowczynie z PG na liście TOP-100 Women in AI

grafika TOP 200 Women
Prof. Bożena Kostek z WETI oraz absolwentka tego wydziału, dr Alicja Kwaśniewska, a także mgr inż. Agnieszka Mikołajczyk z WEiA znalazły się na liście TOP-100 Women in AI. To nierangowana lista znakomitych kobiet (Polek i cudzoziemek, które w Polsce pracują) zajmujących się zawodowo tematyką sztucznej inteligencji, przygotowana przez fundację „Perspektywy”.  

Śladem poprzednich zestawień (TOP-20 Women in Cybersecurity w 2019 r. i TOP-15 Women in 5G w 2020 r.) TOP-100 Women in AI powstało w związku z organizowanym 7-8 czerwca wydarzeniem Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największą w Europie konferencją dla kobiet w technologiach. Podczas konferencji, z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI kapituła pod przewodnictwem prof.

Doktorant z PG z nagrodą publiczności w konkursie „Mój doktorat w 180 sekund”

Ahmed Lakhdar Kouzou
Ahmed Lakhdar Kouzou, doktorant reprezentujący Szkołę Doktorską PG, otrzymał nagrodę publiczności w konkursie „Mój doktorat w 180 sekund”, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Francuskiej (CCFEF), stowarzyszenie Plejada oraz Instytut Francuski.

Polska edycja konkursu „Mój doktorat w 180 sekund” umożliwia przedstawienie szerokiej publiczności tematów badań doktorantów z różnych uczelni. Każdy uczestnik ma za zadanie w ciągu trzech minut przedstawić jasną, zwięzłą i przekonującą prezentację swojego projektu badawczego w języku francuskim. Do konkursu można było zgłaszać tematy prac z dowolnych dziedzin: od matematyki, przez literaturę i biologię, po architekturę i wiele innych.

Najlepsze dyplomy roku 2020

Na zdj. od prawej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, mgr inż. arch. Piotr Kowalski,prof. Katarzyna Zielonko-Jung
Autorzy najlepszych magisterskich prac dyplomowych roku 2020 z wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej otrzymali nagrody – Dyplom Roku 2020.

– Okres niezmiernie trudny przeszli Państwo w sposób rewelacyjny. Osiągnięcie sukcesu bycia najlepszym studentem roku 2020 wymagało pokonania wielu trudności, a jednocześnie koncentracji na nauce  – podkreślił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, zwracając się do autorów najlepszych prac podczas uroczystości wręczenia statuetek Dyplom Roku 2020, która odbyła się w Sali Senatu PG. 

Prof. Janusz Rachoń członkiem Kolegium Historyczno-Programowego ECS

prof. Janusz Rachoń w granatowym garniturze, białej koszuli i czerwonym krawacie
Prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008 i senator RP VII kadencji, został powołany przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska w skład Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności na kadencję 2021-2025.

W skład Kolegium Historyczno-Programowe ECS prof. Janusz Rachoń został powołany „z wdzięcznością za podjęcie społecznej misji zachowania atrakcyjności i aktualności ideałów ruchu Solidarność, pielęgnowania pamięci o tej pokojowej rewolucji jako micie założycielskim wspólnej Europy, czynienia z Solidarności źródła inspiracji i nadziei”.

PG wśród 10 polskich uczelni sklasyfikowanych w rankingu szanghajskim 2021

logo Shanghai Ranking
Politechnika Gdańska po raz drugi została sklasyfikowana w  Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznawany jest za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. Nasza uczelnia utrzymała pozycję w dziewiątej setce i odnotowała wzrost punktowy w trzech wskaźnikach rankingu.

Każdego roku ARWU klasyfikuje ponad 2000 uczelni. Publikowany jest ranking z ponad 1000 najlepszych spośród nich.

Metodologia rankingu oparta jest o zestaw sześciu wskaźników, do których należą:

Dr Anna Wałek na czele International Association of University Libraries

Dr Anna Wałek
Podczas zgromadzenia ogólnego członków International Association of University Libraries (IATUL) w ramach tegorocznej 41. konferencji IATUL, która odbyła się w dniach 13-15 lipca 2021 r. na Uniwersytecie w Porto, dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, została powołana na stanowisko prezydent IATUL. Po raz pierwszy dyrektor polskiej biblioteki akademickiej zajmie najwyższe stanowisko w strukturach międzynarodowej organizacji bibliotekarskiej.

International Association of University Libraries to istniejące od 1955 r. międzynarodowe, pozarządowe stowarzyszenie, zrzeszające biblioteki uczelniane, służące jako forum dla wymiany doświadczeń i rozwoju nowoczesnych usług bibliotecznych.

Stypendyści Santander Universidades

grafika jest kompilacją zdjęć 20 z 25 laureatów stypendium (portrety)
Przyznano pierwsze stypendia w konkursie o Nagrodę Santander Universidades dla studentów Politechniki Gdańskiej. Uczelnia wraz z Santander Bank Polska postanowiły wyróżnić 25 studentów, którzy wykazali się działalnością na rzecz społeczeństwa i środowiska naturalnego, a także osiągnięciami na polu naukowym lub sportowym. 

W konkursie wzięło udział 250 kandydatów. Zgłoszone osiągnięcia i aktywność społeczna były różnorodne, a wybór zwycięzców nie należał do łatwych. Wśród ocenionych aktywności znalazły się m.in. projekty naukowe, działalność samorządowa w kołach i organizacjach. Nie zabrakło również zgłoszeń, które nie były bezpośrednio związane z działalnością na uczelni, w tym m.in. szeroka działalność na rzecz ZHP, czy udział w inicjatywach związanych ze zwalczaniem skutków pandemii.

Prestiżowe stypendia FNP dla badaczek z PG

logotyp Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, dr inż. Paulina Parcheta-Szwindowska z Wydziału Chemicznego oraz doktorantka mgr inż. Karolina Górnicka z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej znalazły się w prestiżowym gronie laureatów programu stypendialnego START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Dr inż. Beata Zima jest adiunktem w Katedrze Mechaniki Budowli (WILiŚ). Do jej największych dotychczasowych osiągnięć należy opracowanie szeregu algorytmów do wykrywania, lokalizowania oraz szacowania rozmiaru uszkodzenia w elementach konstrukcji inżynierskich.

Subskrybuj osiągnięcia