Data dodania: 2021-12-30
Rok 2021 na PG: awanse w rankingach, FarU, nauka, innowacje i inwestycje
Pozycja Politechniki w kraju i na świecie
Politechnika Gdańska po raz drugi została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznawany jest za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. Nasza uczelnia utrzymała pozycję w dziewiątej setce i odnotowała wzrost punktowy w trzech wskaźnikach rankingu.
Uczelnia ponownie znalazła się również w najnowszej edycji rankingu Times Higher Education 2021, w dodatku w czołówce uczelni z Polski ujętych w rankingu ogólnym, a także na 1. miejscu spośród polskich uczelni w klasyfikacji aż czterech celów zrównoważonego rozwoju.
Zajęliśmy też najwyższe w historii, 6. miejsce w krajowym rankingu uczelni opracowanym przez fundację „Perspektywy”, a także 3. miejsce wśród uczelni technicznych.
PG została także najbardziej „zieloną” uczelnią w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni, zajmując 134 miejsce na niemal 1000 szkół wyższych z całego świata. O wysokiej pozycji PG zdecydowała między innymi zeroko zakrojona polityka uczelni w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Europejskiego Zielonego Ładu Komisji Europejskiej.
Zostaliśmy wyróżnieni również w szeregu innych prestiżowych rankingów, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, co przełożyło się między innymi na zainteresowanie naszą uczelnią ze strony kandydatów i kandydatek na studia.
Program International MBA in Strategy, Programme and Project Management zajął siódme miejsce w rankingu Perspektyw. To awans o trzy pozycje w porównaniu z ostatnim zestawieniem z 2018 roku i najwyższe miejsce Politechniki w historii tego rankingu.
Nauka i innowacje
Priorytetem w naszych działaniach jest stwarzanie studentom i naukowcom jak najlepszych warunków do nauki i pracy. Pomaga w tym wydatnie program IDUB, dzięki któremu uczelnia oferuje atrakcyjne programy grantowe i wspiera najciekawsze inicjatywy badawcze.
Obecnie dostępnych jest blisko 30 programów grantowych oferujących finansowanie zespołów badawczych i indywidualny rozwój naukowy, wspierających komercjalizację wyników badań naukowych, działania miękkie i wiele ważnych aktywności uczelni. W 2021 roku otworzone zostały dwa nowe centra badawczo-wdrożeniowe, których działalność wychodzi naprzeciw trendom i potrzebom dzisiejszego świata: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej i Centrum Technologii Wodorowych.
W 2021 zainaugurowała działalność Międzynarodowa Rada Efektywności Naukowej (International Scientific Effectiveness Board, ISEB) – gremium doradcze powołane przez Rektora Politechniki Gdańskiej w ramach IDUB.
FarU – współpraca i autonomia
9 grudnia 2020 r. został utworzony Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita w Gdańsku: wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim. To jedno z najważniejszych wydarzeń w akademickiej historii Gdańska.
Pierwszy rok działalności Związku Uczelni im Daniela Fahrenheita był bardzo intensywny, obfitujący w wyzwania i inicjatywy. Do tej pory dokonano m.in. inwentaryzacji kluczowej aparatury badawczej i laboratoriów, a obecnie przygotowany jest system, który umożliwi udostępnienie informacji o specjalistycznym sprzęcie pracownikom naszych trzech uczelni, a także instytucjom zewnętrznym. Podpisane zostało również porozumienie między trzema uczelniami i Pomorską Koleją Metroplitalną w zakresie opracowywania analiz, ekspertyz i opinii na potrzeby realizacji projektu pt. „Pomorska Kolej Metropolitalna – etap II”. Uczelnie pod wspólnym szyldem zaprezentowały swój potencjał naukowo-badawczy podczas konferencji Infhoshare, największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo – Wschodniej.
Na wszystkich uczelniach tworzących Związek odbyły się także debaty pt. „Po co nam Związek Uczelni Fahrenheita?”, skierowane do społeczności akademickiej, gdzie rozmawiano nie tylko o idei federalizacji uczelni, ale również o głównych kierunkach dalszego rozwoju i współpracy.
Inwestycje
Trwa budowa Centrum STOS Politechniki Gdańskiej - jednego z najnowocześniejszych w tej części Europy centrów informatycznych, które będzie jednocześnie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i zakończy się w połowie przyszłego roku.
W listopadzie 2021 r. został wmurowany kamień węgielny na budowie Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Powstanie tam nowoczesny kompleks, który umożliwi naszym naukowcom opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań proekologicznych.
Uczelnia stała się również beneficjentem jednej z największych transakcji na gdańskim rynku nieruchomości. Na początku grudnia PG nabyła za 24 mln zł budynek dawnego Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Sobieskiego. W kolejnych miesiącach Politechnika zamierza wyremontować budynek, a następnie zagospodarować go na swoje potrzeby i rozwijać swój potencjał naukowo-badawczy.
Mistrzowska Politechnika
W trudnym sezonie, stojącym pod znakiem pandemii koronawirusa Politechnika Gdańska obroniła tytuł Akademickiego Mistrza Polski i ponownie stanęła na najwyższym podium zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasyfikacji uczelni technicznych. Reprezentanci naszej uczelni w AMP 2020/21 w klasyfikacji generalnej zdobyli o 58 punktów więcej od zajmującej drugie miejsce Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz o 104,5 pkt więcej od Uniwersytetu Warszawskiego.
W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 7 miejsce, zdobywając 7 złotych, 7 srebrnych oraz 9 brązowych medali. PG, po raz drugi z rzędu, jako jedyna uczelnia w Polsce wystąpiła we wszystkich 48 dyscyplinach.
Największy sukces – drużynowe Akademickie Mistrzostwo Polski po raz ósmy z rzędu zdobyli żeglarze Politechniki Gdańskiej, zaś po raz trzeci z rzędu mistrzowski tytuł wywalczyli lekkoatleci oraz żeńska reprezentacja w trójboju siłowym.
Przed nami rok 2022, a z nim nowe pomysły, cele, projekty i wyzwania, wiele doświadczeń i emocji. Z optymizmem przyjmijmy to co niesie dla Społeczności Akademickiej Politechniki Gdańskiej 2022 rok.