współpraca | Politechnika Gdańska

Treść strony

Nabór w programie Molybdenum Startup School

aktualności
Do 23 października trwa nabór do II edycji programu Startup School I w ramach programu Molybdenum Startup School.

Program Molybdenum Startup School stanowi element realizacji zadań projektu IDUB w zakresie zwiększania transferu wiedzy i technologii w ramach Działania V.5. (Działania zwiększające efektywność transferu technologii).

Celem programu Startup School I „Sprawdź swój pomysł” jest zapewnienie jego beneficjentom profesjonalnego wsparcia przy walidacji i dalszym rozwoju zgłaszanych pomysłów biznesowych w perspektywie tworzenia innowacyjnych spółek startup.

Kolejne dystrybutory z wodą – ograniczamy zużycie plastiku

dystrybutor zamontowany na ścianie
W ramach współpracy z Saur Neptun Gdańsk na Politechnice Gdańskiej w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze ścienne dystrybutory, z których można napełnić wodą kubek lub butelkę wielokrotnego użytku. W ostatnich miesiącach zdroje zostały zamontowane w kolejnych lokalizacjach na terenie kampusu. Dzięki dystrybutorom już kilka tysięcy plastikowych butelek nie trafiło do śmieci.

Kolejnych pięć dystrybutorów pojawiło się w Gmachu Głównym, Gmachu B oraz budynku WETI B.

Lokalizacje wszystkich 15 dystrybutorów:

Proekologiczny kampus. Porozumienie PG z miastem Gdańsk

Na zdjęciu od lewej: Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska i prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
Politechnika Gdańska zawarła z miastem Gdańsk porozumienie o współpracy w ramach projektu Gdańska Polityka Wodna. Głównym obszarem współpracy będą badania nad możliwościami architektonicznego i urbanistycznego kreowania przestrzeni zlokalizowanych wzdłuż Potoku Królewskiego, zwłaszcza terenu kampusu PG jako „Laboratorium innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, technologicznych i krajobrazowych – Eko-Tech Kampus PG”.

W ramach porozumienia, które 27 listopada podpisali prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, zespoły badawcze pracowników, studentów oraz doktorantów zostaną włączone w proces projektowy dotyczący zagospodarowania przestrzeni nadwodnych w ramach opracowania Biura Rozwoju Gdańska „Polityka potoków i małych rzek. Zrównoważone zagospodarowanie terenów nadwodnych z poszanowaniem walorów przyrodniczych i ochrony przeciwpowodziowej”. Opracowanie uwzględnia m.in.

Pomóżmy innym! PG otwiera uczelniane Centrum Wolontariatu

Zdjęcie przedstawia grupę studentów wyglądających zza filarów budynku
Od soboty 5 grudnia studenci i doktoranci Politechniki Gdańskiej mogą włączyć się w działania nowo utworzonego Centrum Wolontariatu PG. Władze uczelni powołały centrum w oparciu o porozumienie zawarte z Regionalnym Centrum Wolontariatu, a jednocześnie podpisały też z władzami miasta deklarację o współpracy na rzecz rozwoju wolontariatu w Gdańsku.

W trudnym czasie pandemii, z którą zmaga się całe polskie społeczeństwo, wszelkie inicjatywy pomocowe są szczególnie ważne i potrzebne. Z tego założenia wyszły również władze Politechniki Gdańskiej, powołując Centrum Wolontariatu PG, które rozpoczęło działalność 5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Ekspertki z PG w zespole opracowującym RPS dla Pomorza

grafika z logo Pomorskie 2030 i logotypem Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku
Dr Barbara Wikieł, prof. PG, dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej oraz dr Magdalena Popowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii zostały zaproszone do udziału w pracach zespołu ekspertów, który zajmuje się opracowaniem Regionalnego Programu Strategicznego Województwa Pomorskiego w zakresie edukacji i kapitału społecznego.

Dr Wikieł od wielu lat współpracuje z otoczeniem oświatowym i samorządowym Pomorza w obszarze edukacji. Współpracę z samorządem województwa pomorskiego prowadzi od kilkunastu lat. Była członkiem Pomorskiej Rady Konsultacyjnej ds. Wspierania Uczniów Uzdolnionych, od 2016 r. jest członkiem Zespołu ds. Spójności Edukacyjnej przy Pomorskiej Radzie Oświatowej. W latach 2009-2014 uczestniczyła także w pracach Gdańskiej Rady Oświatowej.

Inauguracja Konwentu Gospodarczego przy Rektorze PG

Na zdjęciu widoczny jest kartusz nad wejściem do gmachu głównego Politechniki Gdańskiej
Konwent Gospodarczy przy Rektorze Politechniki Gdańskiej – platforma współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i gospodarczym – rozpoczął działalność. Inauguracyjne posiedzenie konwentu, który tworzy kilkudziesięciu przedstawicieli firm i instytucji Wybrzeża, odbyło się 11 września na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Podczas posiedzenia wręczone zostały nominacje członkowskie i został wybrany przewodniczący.

Konwent Gospodarczy przy Rektorze PG ma pełnić rolę platformy wymiany informacji, konsultacji oraz wyrażania opinii i stanowisk pomiędzy środowiskiem naukowym PG a środowiskiem gospodarczym we wszystkich sprawach mających wpływ na rozwój gospodarczy kraju i regionu, m.in. perspektywicznych potrzebach pracodawców i rynku pracy, współpracy uczelni z władzami państwowymi i samorządowymi oraz innymi podmiotami.

Politechnika Gdańska z finansowaniem na projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”

Na zdjęciu poglądowa grafika przedstawiająca probówki do badań
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę rankingową 32 wniosków, które zakwalifikowały się do finansowania w programie „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Tę edycję programu Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG będzie realizować w konsorcjum ze spółką celową Excento.

Głównym celem programu jest wsparcie zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, głównie w zakresie komercjalizacji. Jednym z warunków ubiegania się o dofinansowanie było prowadzenie aktywnej działalności w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz inicjowanie współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym.

Subskrybuj współpraca